W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Jakiego typu obiekty gromadzenia odpadów stałych wchodzą w zakres grupy, określonej w załączniku nr 3 poz. 1 do rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 05.10.2015 roku w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania oraz wypłaty pomocy finansowej w ramach poddziałania „Wsparcie inwestycji w przetwarzanie produktów rolnych, obrót nimi lub ich rozwój”, objętego PROW na lata 2014-2020 „Wykaz rodzajów inwestycji związanych z ochroną środowiska lub przeciwdziałaniem zmianom klimatu”, jako spełniające kryterium wyboru operacji i mogące zostać uznane za kwalifikujące się do objęcia wsparciem w ramach poddziałania 4.2?

Stosownie do postanowień art. 3 ust. 1 pkt 5 ustawy z dnia 14.12.2012 roku o odpadach (DZ. U. z 2013 roku, poz. 21 z późn. zm.) przez magazynowanie odpadów rozumie się czasowe przechowywanie odpadów, obejmujące: 
a) wstępne magazynowanie odpadów przez ich wytwórcę, 
b) tymczasowe magazynowanie odpadów przez prowadzącego zbieranie odpadów, 
c) magazynowanie odpadów przez prowadzącego przetwarzanie odpadów, przy czym do projektów realizowanych w ramach poddziałania 4.2 PROW 2014-2020 ma zastosowanie cyt. wyżej zapis, zawarty w pkt a „wstępne magazynowanie odpadów przez ich wytwórcę”.

W zakresie definicji obiektu gromadzenia odpadów stałych mają zastosowanie przepisy § 22 ust. 1 rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 roku w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (tekst jednolity: Dz.U. z 2015 roku, poz. 1422):
„Na działkach budowlanych należy przewidzieć miejsca na pojemniki służące do czasowego gromadzenia odpadów stałych, z uwzględnieniem możliwości ich segregacji. 
2. Miejscami, o których mowa w ust. 1 mogą być: 
1) zadaszone osłony lub pomieszczenia ze ścianami pełnymi bądź ażurowymi; 
2) wyodrębnione pomieszczenia w budynku, mające posadzkę powyżej poziomu nawierzchni dojazdu środka transportowego odbierającego odpady lecz nie wyżej niż 0,15 m, w tym także dolne komory zsypu z bezpośrednim wyjściem na zewnątrz, zaopatrzonym w daszek o wysięgu co najmniej 1 m i przedłużony na boki po co najmniej 0,8 m, mające ściany i podłogi zmywalne, punkt czerpalny wody, kratkę ściekową, wentylację grawitacyjną oraz sztuczne oświetlenie; 
3) utwardzone place do ustawiania kontenerów z zamykanymi otworami wrzutowymi”.

Co do zasady wszystkie miejsca wymienione w pkt. 1-3 jak wskazane wyżej, wpisują się w zakres, określony w zał. nr 3 poz. 1 do w/w rozp. MRiRW, zatem w w/w obiektach gromadzenia odpadów stałych może mieć miejsce wstępne gromadzenie odpadów przez ich wytwórcę.

W przypadku, gdy:
a) w miejscu realizacji inwestycji objętej wnioskiem nie było dotychczas odpowiedniego obiektu gromadzenia odpadów stałych, jak wymienione w pkt 1-3 powyżej - wówczas przyznaje się punkty za spełnienie kryterium, 
b) w miejscu realizacji inwestycji objętej wnioskiem – w modernizowanym budynku nie było wydzielonego pomieszczenia do gromadzenia odpadów stałych – wówczas koszty wydzielenia i dostosowania takiego pomieszczenia będą uznane jako spełniające kryterium, 
c) inwestycja dotyczy budowy nowego zakładu/budynku i z odrębnych przepisów wynika konieczność uwzględnienia w projekcie budowlanym takiego obiektu – wówczas, są przyznawane punkty za spełnienie danego kryterium. 
d) na terenie objętym realizacją inwestycji istniały w/w obiekty gromadzenia odpadów stałych, ale ze względów technologicznych np. zwiększenie produkcji (i tym samym zwiększenie ilości produkowanych odpadów) wymagany jest wzrost liczby obiektów gromadzenia odpadów stałych – wówczas przyznaje się punkty za spełnienie kryterium.

{"register":{"columns":[]}}