W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Komunikaty 2024

Wprowadzone zmiany w aplikacji IRZplus

09.12.2024 r.

Szanowni Państwo,

W związku z dalszą rozbudową systemu IRZplus w dniu 9 grudnia 2024 r. została udostępniona nowa wersja aplikacji IRZplus.

Wprowadzone  zmiany obejmują:

  • Zmodyfikowano sposób wyszukiwania dokumentów poprzez dodanie możliwości wielokrotnego wyboru statusu dokumentu i typu dokumentu.
  • Zmodyfikowano przegląd działalności w zakresie Listy przydzielonych identyfikatorów, w której zaprezentowano listę przydzielonych identyfikatorów wraz z możliwością dokonania zgłoszenia.
  • Zmodyfikowano wprowadzanie i edycję dokumentu przez rolnika/producenta w polach dot. numeru identyfikacyjnego zwierzęcia/numeru UELN podczas wprowadzania tego numeru użytkownik będzie miał możliwość wyboru zwierzęcia z listy zwierząt przebywających w danej działalności.
  • Zmodyfikowano reguły, które sprawdzają/porównują wartości wprowadzone w polach dot. numerów UELN. Modyfikacja polega na tym, że system weryfikuje dany numer UELN z wykorzystaniem macierzy kodów krajów ISO.
  • Zmodyfikowano reguły wprowadzania i zatwierdzania zgłaszanych zdarzeń, ze szczególnym uwzględnieniem kolejności zgłaszanych zdarzeń, a w przypadku zdarzeń drobiu wprowadzono dopuszczalny % niezgodności w liczbie przemieszczanego drobiu.

Szczegółowe informacje w zakresie wprowadzonych zmian znajdują się w Podręczniku Użytkownika aplikacji IRZplus pod adresem: https://www.gov.pl/web/arimr/portal-irzplus.

Zachęcamy Państwa do składania zgłoszeń zwierzęcych za pośrednictwem aplikacji IRZplus. 

Dokonywanie zgłoszeń zdarzeń zwierzęcych zgodnie z kolejnością wystąpienia

09.12.2024 r.

Szanowni Państwo,

Zgodnie z przepisami ustawy z dnia 4 listopada 2022 r. o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt na ARiMR nałożone są zadania państwa członkowskiego dotyczące prowadzenia komputerowej bazy danych w zakresie identyfikacji i rejestracji zwierząt. Na podstawie powyżej przywołanego aktu prawnego, obowiązkiem ARiMR, jest zapewnienie rzetelnej i wiarygodnej bazy danych.

Analiza danych w systemie wykazała, że posiadacze składają zgłoszenia dotyczące zdarzeń wybyć z działalności, przed zgłoszeniem przybycia zwierzęcia do siedziby stada (urodzenie, przemieszczenie, wwóz), co powoduje nieprawidłowości w danej siedzibie, w konsekwencji prowadzi to do postępowań wyjaśniających przez biura powiatowe ARiMR (np. wyjaśnienie ujemnych stanów świń).

 W celu ograniczenia tych nieprawidłowości oraz ograniczenia liczby postępowań wyjaśniających, ARiMR wprowadziła od dnia 09.12.2024 r., w aplikacji IRZplus dodatkową weryfikację poprawności składania zgłoszeń zdarzeń zwierzęcych. Weryfikacja przez aplikację IRZplus będzie polegała na sprawdzeniu, czy zwierzę opuszczające działalność przebywało w niej w dniu zgłaszanego zdarzenia. W przypadku, gdy zwierzęcia nie było na stanie działalności, system oznaczy takie zdarzenie błędem informacyjnym i poinformuje o braku zwierzęcia/zwierząt na stanie działalności na dzień dokonywania zgłoszenia.

Aplikacja IRZplus wygeneruje komunikat błędu informacyjnego o treści: „Zwierzę nie przebywało w działalności <numer działalności> dotyczy zwierzęcia o numerze identyfikacyjnym <numer identyfikacyjny zwierzęcia> na pozycji <lp. pozycji>”. Powyższe działanie nie jest błędem aplikacji, więc nie należy zgłaszać problemu z działaniem aplikacji IRZplus.

Jednocześnie ARiMR przypomina posiadaczom zwierząt/użytkownikom systemu o dokonywaniu zgłoszeń zdarzeń zwierzęcych zgodnie z ich kolejnością, czyli w pierwszej kolejności należy dokonać zgłoszeń potwierdzających przybycie/urodzenie zwierząt w danej działalności a następnie zgłoszeń wybycia z działalności, pamiętając o zachowaniu terminów na zgłaszanie zdarzeń, określonych w ustawie z dnia 4 listopada 2022 r. o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt.

Wprowadzone zmiany w aplikacji IRZplus w zakresie Działalności

04.12.2024 r.

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa informuje, że w aplikacji IRZplus planowane jest
od dnia 9 grudnia 2024 r. wdrożenie zmiany służącej realizacji zapisów ustawy o systemie Identyfikacji
i Rejestracji Zwierząt w zakresie deklarowanych gatunków utrzymywanych/ubijanych zwierząt
w działalności.

W związku z powyższym niezbędna jest przez posiadaczy zwierząt weryfikacja oraz uzupełnienie informacji w aplikacji IRZplus o utrzymywanych/ubijanych gatunkach zwierząt w Państwa działalnościach.

Uwaga! W przypadku braku aktualizacji deklarowanych gatunków system IRZplus uniemożliwi zgłoszenie zdarzenia zwierzęcego z danego gatunku, który nie został zadeklarowany w działalności.

W celu weryfikacji/uzupełnienia danych należy zalogować się do aplikacji IRZplus następnie przejść
w menu bocznym do zakładki <Działalności> oraz dokonać weryfikacji informacji zawartych w zakładce „Deklarowany gatunek utrzymywanych/ubijanych zwierząt”.

Jeżeli w sekcji „Deklarowany gatunek utrzymanych/ubijanych zwierząt” nie są zadeklarowane gatunki zwierząt lub posiadacz zwierząt dokonuje zdarzeń dla innych gatunków zwierząt
niż zadeklarowane w działalności wówczas należy bezwzględnie uzupełnić informację.

W celu uzupełniania/aktualizacji gatunków należy przejść w menu bocznym do zakładki <Dokumenty> następnie użyć przycisku „Utwórz nowy dokument.”

Wybrać typ dokumentu „Zgłoszenie działalności” z celem zgłoszenia: „Zmiana danych”

Następnie w zakładce „Dane działalności” należy dodać poprzez wybór z listy rozwijalnej deklarację gatunków utrzymywanych/ubijanych w danej działalności, które nie zostały zadeklarowane oraz użyć przycisku „Dodaj gatunek”.

Ponadto w ramach obsługi dokumentu „Zgłoszenie działalności” z celem zgłoszenia „Zmiana danych” użytkownik może dokonać aktualizacji pozostałych danych znajdujących się w zakładkach
widocznych w dokumencie po lewej stronie ekranu takich jak:

  • Systemy utrzymania zwierząt dla gatunków zadeklarowanych w działalności w zakresie technologii modelu produkcji;
  • Adres działalności ­- aktualizacja danych kontaktowych np.: nr tel., adres e-mail;
  • Dane działek ewidencyjnych;
  • Dane lokalizacji budynków;
  • Dane lokalizacji pastwisk;
  • Oświadczenia między innymi w zakresie osób opiekujących się zwierzętami innych niż posiadacz zwierząt i pełnomocnik z EP;
  • Załączniki poprzez dołączenie wymaganych załączników np. decyzji WNI.

 

Następnie w wyniku użycia przycisku „Przejdź do podsumowania” oraz zweryfikowaniu poprawności wprowadzonych danych należy użyć przycisku „Weryfikuj dokument” oraz „Wprowadź dokument”.

Uwaga!

Jeżeli nie istnieje konieczność aktualizacji/zmiany danych w działalności wówczas nie należy składać w aplikacji IRZplus dokumentu typu „Zgłoszenie działalności”.

W przypadku działalności, które mają nadany numer WNI, wymagane jest dołączenie skanu decyzji WNI uprawniającej do prowadzenia działalności w zakresie deklarowanego gatunku.

Wydawanie Informacji o DJP zwierząt, na potrzeby zwrotu podatku akcyzowego, dla gatunku KONIE.

15.02.2024 r.

W nawiązaniu do komunikatu z dnia 26.01.2024 r., informujemy że od dnia 15.02.2024 r. zostaje wznowione wydawanie w Biurach Powiatowych ARiMR Informacji o liczbie DJP zwierząt w gospodarstwie na potrzeby wniosku o zwrot podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej dla gatunku konie.

Wydawanie Informacji o DJP zwierząt, na potrzeby zwrotu podatku akcyzowego, dla gatunku KONIE.

26.01.2024 r.

Szanowni Państwo,

W przypadku, gdy na papierowym Wniosku o wydanie informacji o średniej rocznej liczbie DJP zwierząt/ liczbie świń, na potrzeby wniosku o zwrot podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolniczej (DJP3) składanym w BP ARiMR,

wnioskodawca wskazał zwierzęta z gatunku konie oraz co najmniej jeden z gatunków bydło/ owce/ kozy/ świnie lub gdy wnioskodawca złoży w/w Wniosek przez aplikację IRZplus a posiadał w 2023 r. konie (oprócz zwierząt pozostałych gatunków) otrzyma dwa dokumenty:

  1. dla zwierząt z gatunków bydło/ owce/ kozy/ świnie:

Informację o liczbie DJP zwierząt / liczbie świń w gospodarstwie, na potrzeby wniosku o zwrot podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej

  1. dla zwierząt z gatunku konie:

Informację o liczbie DJP koni w gospodarstwie na potrzeby wniosku o zwrot podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej

Dokument wymieniony w pozycji 2 zostanie wydany w późniejszym terminie niż wymieniony w pozycji 1.

 

W przypadku, gdy wnioskodawca wnioskuje o wydanie Informacji o liczbie DJP zwierząt jedynie dla zwierząt z gatunku konie oraz jeśli w 2023 r. posiadał wyłącznie konie, otrzyma tylko jeden dokument:

Informację o liczbie DJP koni w gospodarstwie na potrzeby wniosku o zwrot podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej.

{"register":{"columns":[]}}