Następstwo prawne inne niż śmierć rolnika
Rozwiązanie albo przekształcenie rolnika lub inne zdarzenie prawne, w wyniku których zaistniało następstwo prawne, z wyłączeniem śmierci rolnika, nastąpiło w okresie od dnia złożenia wniosku o przyznanie płatności do dnia doręczenia decyzji w sprawie przyznania płatności.
W przypadku rozwiązania, połączenia lub podziału rolnika lub wystąpienia innego zdarzenia prawnego, w wyniku których zaistniało następstwo prawne, z wyłączeniem śmierci rolnika w okresie od dnia złożenia wniosku o przyznanie płatności ONW do dnia doręczenia decyzji w sprawie przyznania płatności ONW, płatność ONW przysługuje następcy prawnemu rolnika, jeżeli użytki rolne, które były objęte wnioskiem o przyznanie płatności ONW, były w posiadaniu rolnika lub jego następcy prawnego w dniu 31 maja roku, w którym został złożony ten wniosek.
W przypadku rozwiązania albo przekształcenia rolnika lub wystąpienia innego zdarzenia prawnego, w wyniku których zaistniało następstwo prawne, z wyłączeniem śmierci rolnika, w okresie od dnia złożenia wniosku o przyznanie płatności ONW do dnia doręczenia decyzji w sprawie przyznania płatności ONW oraz gdy rozwiązany/przekształcony rolnik posiada niezakończone 5-letnie zobowiązanie ONW, płatność ONW przysługuje następcy prawnemu rolnika, jeżeli zobowiązał się on do:
- kontynuowania działalności rolniczej do końca okresu objętego zobowiązaniem na użytkach rolnych położonych na obszarach ONW,
- zapłaty na rzecz Agencji równowartości kwoty płatności ONW, uzyskanej przez rolnika, jaką rolnik ten byłby zobowiązany zwrócić, gdyby zaniechał prowadzenia działalności rolniczej na tych użytkach rolnych, w przypadku zaniechania prowadzenia tej działalności w okresie objętym zobowiązaniem.
Płatności przysługują następcy prawnemu rolnika na wniosek złożony w terminie 3 miesięcy od dnia wystąpienia zdarzenia prawnego, w wyniku którego zaistniało następstwo prawne. Termin ten nie podlega przywróceniu.
Następca prawny składa wniosek o przyznanie płatności w przypadku następstwa prawnego do kierownika biura powiatowego Agencji, do którego został złożony wniosek o przyznanie płatności przez rozwiązanego albo przekształconego rolnika. Do wniosku dołącza się:
- Oświadczenie przejmującego posiadanie działek rolnych lub ich części położonych na obszarach ONW – jeśli rozwiązany/przekształcony rolnik posiadał niezakończone 5-letnie zobowiązanie ONW,
- dokument potwierdzający zaistnienie następstwa prawnego albo kopia tego dokumentu potwierdzona za zgodność z oryginałem przez notariusza albo upoważnionego pracownika Agencji lub przez występującego w sprawie pełnomocnika będącego radcą prawnym albo adwokatem,
- kopię wniosku o wpis do ewidencji producentów, jeżeli następca prawny nie ma nadanego takiego numeru.
W przypadku pozytywnego wyniku weryfikacji wniosku o przyznanie płatności ONW w przypadku następstwa prawnego, tzn., gdy wymogi formalne oraz warunki określone w ww. przepisach zostały spełnione, wnioskodawca (następca prawny rolnika) wstępuje na miejsce rolnika, który został rozwiązany albo przekształcony w postępowaniu w sprawie przyznania płatności ONW.
W przypadku, gdy rolnik, który złożył za dany rok kalendarzowy wniosek o przyznanie płatności ONW i złożył również za ten rok kalendarzowy wniosek o przyznanie płatności ONW w przypadku następstwa prawnego, wnioski te są rozpatrywane łącznie. Wnioski są rozpatrywane przez kierownika biura powiatowego właściwego, ze względu na miejsce zamieszkania albo siedzibę wnioskodawcy.
W przypadku rozwiązania albo przekształcenia rolnika lub wystąpienia innego zdarzenia prawnego, w wyniku których zaistniało następstwo prawne, z wyłączeniem śmierci rolnika, po dniu doręczenia decyzji w sprawie przyznania płatności ONW.
Jeżeli po doręczeniu decyzji w sprawie przyznania płatności ONW rolnik, do którego została skierowana decyzja, został rozwiązany lub nastąpiło jego połączenie lub podział, lub wystąpiło inne zdarzenie prawne, w którego wyniku zaistniało następstwo prawne, z wyłączeniem śmierci rolnika, prawa, które przysługiwałyby temu rolnikowi jako stronie postępowania, przysługują jego następcy prawnemu.
Następca prawny, który nie kwestionuje należności określonej w decyzji w sprawie przyznania płatności ONW, składa wniosek o wypłatę przyznanej płatności ONW do kierownika biura powiatowego Agencji, do którego został złożony wniosek o przyznanie tej płatności, w terminie 3 miesięcy od dnia doręczenia rozwiązanemu albo przekształconemu rolnikowi tej decyzji.
Do wniosku o wypłatę następca prawny dołącza:
- Oświadczenie przejmującego posiadanie działek rolnych lub ich części położonych na obszarach ONW– jeśli rozwiązany/przekształcony rolnik posiadał niezakończone 5-letnie zobowiązanie ONW,
- dokument potwierdzający zaistnienie następstwa prawnego albo kopia tego dokumentu potwierdzona za zgodność z oryginałem przez notariusza albo upoważnionego pracownika Agencji lub przez występującego w sprawie pełnomocnika będącego radcą prawnym albo adwokatem.
Jeżeli płatności ONW nie zostały przekazane na rachunek bankowy rolnika oraz rozwiązany/przekształcony rolnik posiada niezakończone 5-letnie zobowiązanie ONW, płatność ta przysługuje następcy prawnemu rolnika, jeżeli zobowiązał się on do:
- kontynuowania działalności rolniczej do końca okresu objętego zobowiązaniem na użytkach rolnych położonych na obszarach ONW,
- zapłaty na rzecz Agencji równowartości kwoty płatności ONW, uzyskanej przez rolnika, jaką rolnik ten byłby zobowiązany zwrócić, gdyby zaniechał prowadzenia działalności rolniczej na tych użytkach rolnych, w przypadku zaniechania prowadzenia tej działalności w okresie objętym zobowiązaniem.
W przypadku przyznania płatności ONW następcy prawnemu, decyzja w sprawie przyznania płatności ONW wydana rozwiązanemu albo przekształconemu rolnikowi wygasa z mocy prawa.