W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

O rolnictwie rozmawiano na konferencji w Kamieniu Śląskim

08.09.2022

Licznie zgromadzeni uczestnicy konferencji w Kamieniu Śląskim

Dnia 8 września br. w Kamieniu Śląskim z inicjatywy Dyrektora Opolskiego Oddziału Regionalnego ARiMR Wojciecha Komarzyńskiego odbyła się konferencja poświęcona rolnictwu. Głównym punktem spotkania było wystąpienie Pana Wicepremiera, Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Henryka Kowalczyka, który przedstawił podstawowe założenia nowej perspektywy finansowej, a więc Planu Strategicznego dla rolnictwa na lata 2023-2027, a także Krajowego Planu Odbudowy.

Spotkanie odbyło się z osobistym udziałem Pani Poseł na Sejm RP Violetty Porowskiej oraz kadry kierowniczej Opolskiego Oddziału Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. „Opolskie rolnictwo rozwija się naprawdę pięknie, to oczywiście dzięki ciężkiej pracy rolników, ale także za sprawą wsparcia ze strony ARiMR, dlatego pięknie dziękuję Państwu za Waszą codzienną pracę na rzecz rolnictwa oraz rozwoju obszarów wiejskich. To dla nas niezwykle ważne.” – mówiła podczas otwarcia konferencji Poseł na Sejm RP Violetta Porowska. „Miarą naszej skuteczności, jest wielkość pomocy udzielonej opolskim rolnikom. Przed nami kolejne, wielkie wyzwania; nowa perspektywa finansowa oraz działania w ramach Krajowego Planu Odbudowy. Musimy tym zadaniom i oczekiwaniom rolników sprostać, jak najlepiej – mówił z kolei Dyrektor Opolskiego Oddziału Regionalnego ARiMR Wojciech Komarzyński.

Przypomnijmy bowiem, że już w połowie października ruszą pierwsze nabory wniosków w ramach Krajowego Planu Odbudowy oraz Zwiększania Odporności. Rolnicy chcący skorzystać ze wsparcia na przetwórstwo, będą mogli starać się o dofinansowanie do 500 tysięcy złotych na realizację przedsięwzięć dotyczących przetwarzania lub wprowadzania do obrotu produktów rolnych lub spożywczych, rybołówstwa lub akwakultury.

Poziom wparcia będzie wynosił do 50 proc. kosztów kwalifikowanych. Wsparcie dla MSP przetwórstwa produktów rolnych, rybołówstwa lub akwakultury zależne będzie od wielkości zakładu przetwórczego i wyniesie od 3 do 15 mln. zł. Kolejne nabory są adresowane wyłącznie do rolników. Jedno dotyczy wymiany pokryć dachowych zawierających azbest, a drugie rolników uprawiających chmiel. Przy dofinansowaniu wymiany pokryć dachowych zawierających azbest zasady będą następujące; wsparcie będzie rozliczane ryczałtowo, stawka pomocy będzie wynosić 40 zł/m2, a maksymalna powierzchnia pokrycia dachowego możliwa do objęcia wsparciem wyniesie 500 m2. Przy wsparciu dla producentów chmielu zasady będą następujące: wsparcie wynosić będzie do 70 proc. kosztów kwalifikowanych w przypadku młodego rolnika i do 50 proc. kosztów kwalifikowanych w przypadku pozostałych rolników.

Pomoc dotyczyć będzie wymiany tyczek chmielowych, które były impregnowane kreozotem. Łączna, maksymalna powierzchnia uprawy chmielu, która może zostać objęta wsparciem będzie wynosiła 5 ha. „To jest początek uruchamiania naborów wniosków w ramach KPO i tak jak inne instrumenty wsparcia, również i te wnioski będą obsługiwane przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa” – powiedział wicepremier Kowalczyk.

Zdjęcia (3)

{"register":{"columns":[]}}