W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Obszary objęte normą GAEC 2 – jak zgłosić rozbieżności

02.04.2025

torfowisko

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi przypomina, że na obszarach objętych normą GAEC 2 obowiązują pewne wymogi. W przypadku trwałych użytków zielonych nie przekształca się ich i nie zaoruje, z wyłączeniem możliwości wykonania zabiegu renowacji z zastosowaniem płytkiej uprawy gleby i podsiewu nie częściej niż raz na 4 lata. Nie wydobywa się także z nich torfu ani nie buduje się na nich i nie odnawia rowów i instalacji drenujących do odwadniania lub odprowadzania wody z terenu.

Z kolei grunty orne położone na terenach, na których obowiązuje norma GAEC 2, co do zasady nie mogą być zaorane – dopuszczona jest natomiast możliwości płytkiej uprawy gleby do głębokości 15 cm. Z takich gruntów nie wydobywa się również torfu, nie buduje się na nich i nie odnawia rowów i instalacji drenujących do odwadniania lub odprowadzania wody z terenu.

Jeżeli rolnik nie zgadza się z wyznaczonymi obszarami objętymi normą GAEC 2, może zgłosić rozbieżności do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa  lub do Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa – Państwowego Instytutu Badawczego.

Opis procedury zgłaszania rozbieżności do ARiMR / IUNG-PIB.

Podstawa prawna

Kryteria definiujące obszary do objęcia normą GAEC 2 – Rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 10 marca 2025 w sprawie torfowisk i obszarów podmokłych objętych normą GAEC 2 (Dz.U. 2025 poz. 307).

Wymogi normy GAEC 2 – Rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 7 marca 2025 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie norm oraz szczegółowych warunków ich stosowania (Dz.U. 2025 poz. 293).

Materiały

Opis schematu zgłaszania rozbieżności
Zał​_do​_komunikatu​_Opis​_schematu​_zgłaszania​_rozbiezności-2.pdf 0.65MB