Od którego roku jest obowiązek zmianowania oraz ile lat można uprawiać ten sam gatunek zboża na jednej działce?
02.04.2010
Obowiązek zmianowania dotyczy rolników, którzy uprawiają zboża: pszenicę, żyto, owies i jęczmień mogą one być uprawiane na tej samej powierzchni przez 3 lata wszedł od 2008 r. Wtedy to zostały dodane nowe wymagania dotyczące dobrej kultury rolnej. Wymóg wprowadzenia zmianowania dotyczy rolników w całej Wspólnocie Europejskiej. Został on wprowadzony zgodnie z wytycznymi Komisji Europejskiej.
W rozporządzeniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie minimalnych norm widnieje zapis, iż uprawa tego samego gatunku rośliny (pszenica, żyto, owies, jęczmień) na tej samej powierzchni w ramach działki ewidencyjnej będzie mogła być prowadzona także w czwartym i w piątym roku pod warunkiem wcześniejszego wykonania przez rolnika jednego z następujących zabiegów: przyorania słomy lub międzyplonów lub nawożenia obornikiem w ilości co najmniej 10 t/ha albo w uprawie uproszczonej: wymieszania słomy z glebą lub wymieszania międzyplonów z glebą lub prowadzenia uprawy międzyplonów.
Należy jednak pamiętać aby w takim przypadku złożyć do Kierownika Biura Powiatowego ARiMR oświadczenie o zamiarze wykonania określonego powyżej zabiegu w terminie do 9 czerwca roku:
- poprzedzającego rok, w którym zamierza się wykonać taki zabieg wiosną,
- w którym zamierza się wykonać taki zabieg jesienią.
W kolejnym piątym roku uprawy tego samego gatunku należy spełnić takie same warunki, co w czwartym roku.