Ogólne zasady przyznawania dobrowolnego wsparcia związanego z produkcją
Dobrowolne wsparcie związane z produkcją obejmuje szereg rocznych płatności i jest przyznawane w granicach określonych limitów ilościowych oraz oparte na ustalonych obszarach i plonach lub na ustalonej liczbie zwierząt.
Głównym celem tej płatności jest wsparcie sektorów, które mają szczególne znaczenie gospodarcze, środowiskowe lub społeczne oraz znajdują się w trudnej sytuacji.
Płatności w ramach dobrowolnego wsparcia związanego z produkcją przysługuje rolnikom, którzy spełnią minimalne wymagania oraz kryteria rolnika aktywnego zawodowo.
Uwaga!
- Istnieje możliwość przyznania płatności do zwierząt, płatności do uprawy buraków cukrowych, ziemniaków skrobiowych, pomidorów oraz konopi włóknistych rolnikowi, w przypadku gdy zwierzę lub grunt są przedmiotem współposiadania (w tym w posiadaniu małżonka).
- W przypadku gdy zwierzęta objęte wnioskiem o przyznanie płatności związanej do bydła lub płatności związanej do krów są przedmiotem współposiadania, maksymalna liczba zwierząt określona w art. 16 ust. 3 i 4 ustawy z dnia 5 lutego 2015 r. o płatnościach w ramach systemów wsparcia bezpośredniego jest liczbą zwierząt, do których taka płatność może być przyznana łącznie wszystkim ich współposiadaczom.
- Płatność do powierzchni uprawy buraków cukrowych, powierzchni uprawy pomidorów, powierzchni uprawy ziemniaków skrobiowych jest przyznawana rolnikowi również w przypadku, gdy umowę na uprawę buraków cukrowych, uprawę pomidorów, uprawę ziemniaków skrobiowych zawarł:
- małżonek rolnika ubiegającego się o przyznanie płatności związanych do powierzchni upraw ziemniaków skrobiowych, pomidorów lub buraków cukrowych albo
- co najmniej jeden ze współposiadaczy gruntów, do których rolnik ubiega się o przyznanie tych płatności.