Ogólne zasady przyznawania płatności w roku 2024
Płatności bezpośrednie są przyznawane rolnikowi aktywnemu zawodowo, jeżeli prowadzi działalność rolniczą, a łączna powierzchnia gruntów objętych obszarem zatwierdzonym do podstawowego wsparcia dochodów będących w posiadaniu tego rolnika jest nie mniejsza niż 1 ha.
Jeżeli powyższy warunek nie może być spełniony płatności bezpośrednie będą przyznawane, jeżeli:
- rolnik spełnia warunki do przyznania płatności związanych z produkcją do zwierząt lub płatności dobrostanowej i złożył wniosek o ich przyznanie oraz
- łączna kwota płatności bezpośrednich, jakie miałyby zostać przyznane w danym roku temu rolnikowi, przed zastosowaniem kar, w tym kar administracyjnych, wynosi co najmniej równowartość w złotych kwoty 200 euro.
Płatności bezpośrednie są przyznawane do powierzchni działki rolnej lub jednostki gruntu nierolniczego:
- położonych na gruncie stanowiącym kwalifikujący się hektar;
- powierzchni nie mniejszej niż 0,1 ha;
- nie większej niż maksymalny obszar kwalifikujący się do płatności.
Hektar kwalifikujący się do interwencji w formie płatności bezpośrednich stanowią użytki rolne danego gospodarstwa, do których wnioskuje się o płatności bezpośrednie, które w trakcie roku kalendarzowego są wykorzystywane do prowadzenia działalności rolniczej lub są w przeważającej mierze wykorzystywane do prowadzenia działalności rolniczej.
Dla każdej działki referencyjnej określony jest w systemie identyfikacji działek rolnych maksymalny kwalifikowalny obszar. Płatności bezpośrednie w danym roku kalendarzowym przysługują do powierzchni gruntu kwalifikującej się do płatności, nie większej niż maksymalny kwalifikowany obszar.
Grunt w dyspozycji rolnika
Warunkiem przyznania płatności jest posiadanie deklarowanego do płatności gruntu na dzień 31 maja roku złożenia wniosku na podstawie tytułu prawnego.
Warunek posiadania prawa do użytkowania gruntów może zostać spełniony poprzez wszystkie dopuszczone prawem formy, jak np. tytuł własności czy umowa dzierżawy, w tym umowa ustna.
Płatności przysługują faktycznemu użytkownikowi gruntów rolnych, który wykonuje wszelkie czynności niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania gospodarstwa. Mogą nimi być działania organizacyjne, kierownicze, jak i osobiste zaangażowanie w bezpośrednim wykonywaniu pracy fizycznej w gospodarstwie, np. w zakresie określenia doboru roślin, czynności agrotechnicznych oraz dokonania zbioru plonu. Do płatności nie jest uprawniony właściciel gruntu, który nie prowadzi na nim działalności rolniczej.
Rolnik aktywny zawodowo
Płatności są przyznawane wyłącznie rolnikom aktywnym zawodowo. Rolnik zostanie uznany za aktywnego zawodowo, jeżeli kwota otrzymanych płatności bezpośrednich za rok poprzedni nie przekracza 5 000 euro.
Płatności nie przyznaje się rolnikowi, który zarządza: portami lotniczymi, administruje wodociągami lub stałymi terenami sportowymi lub rekreacyjnymi lub świadczy usługi przewozu kolejowego lub usługi w zakresie obrotu nieruchomościami, chyba, że:
- działalność rolnicza jest jego działalnością przeważającą, co wynika z danych zawartych w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej lub Krajowym Rejestrze Sądowym lub z dokumentów z Krajowego rejestru urzędowego podmiotów gospodarki narodowej lub
- udokumentuje, że:
- jego przychód z działalności rolniczej stanowi co najmniej 1/3 całego jego przychodu lub
- kwota płatności bezpośrednich, jakie mu przysługiwały za rok poprzedzający rok złożenia wniosku o przyznanie płatności, wynosi co najmniej 5% całości przychodów z działalności pozarolniczej, lub
- wysokość otrzymanych przez niego płatności bezpośrednich za rok poprzedzający rok złożenia wniosku o przyznanie płatności nie przekracza równowartości w złotych kwoty 5 000 euro, a w przypadku gdy nie otrzymał płatności bezpośrednich za rok poprzedzający rok złożenia wniosku o przyznanie płatności – suma:
- iloczynu liczby kwalifikujących się hektarów, które posiada, i średniej krajowej wysokości płatności bezpośrednich za hektar za rok poprzedzający rok złożenia wniosku o przyznanie płatności oraz
- iloczynu wyrażonej w dużych jednostkach przeliczeniowych (DJP) liczby zwierząt zatwierdzonych do płatności bezpośrednich w roku złożenia wniosku o przyznanie płatności, które posiada, i średniej krajowej wysokości płatności bezpośrednich do zwierząt w złotych na DJP za rok poprzedzający rok złożenia wniosku o przyznanie płatności
– nie przekracza równowartości w złotych kwoty 5 000 euro.
Rolnik. który wskazał we wniosku, że zarządza portem lotniczym lub administruje wodociągami lub stałymi terenami sportowymi lub rekreacyjnymi lub świadczy usługi przewozu kolejowego lub usługi w zakresie obrotu nieruchomościami i jest jednocześnie rolnikiem aktywnym zawodowo oraz chce udokumentować, że jego przychód z działalności rolniczej stanowi co najmniej 1/3 całego jego przychodu, dołącza do wniosku:
- zaświadczenie o przychodach z działalności pozarolniczej wydane przez właściwy organ podatkowy lub
- faktury w rozumieniu art. 2 pkt 31 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2023 r. poz. 1570, z późn. zm.), w tym faktury VAT RR (oznaczenie faktur dokumentujących nabycie produktów rolnych), o których mowa w art. 116 ust. 2 tej ustawy, albo ich kopie potwierdzone za zgodność z oryginałem przez upoważnionego pracownika Agencji, lub inne równoważne dowody potwierdzające sprzedaż produktów rolnych lub
- zaświadczenie o wysokości uzyskanego wsparcia w związku z prowadzoną działalnością rolniczą, wydane przez organ lub podmiot, inny niż ARiMR, który wypłacił takie wsparcie.
Rolnik, który wskazał we wniosku, że zarządza portem lotniczym lub administruje wodociągami lub stałymi terenami sportowymi lub rekreacyjnymi lub świadczy usługi przewozu kolejowego lub usługi w zakresie obrotu nieruchomościami i jest jednocześnie rolnikiem aktywnym zawodowo oraz chce udokumentować, że kwota płatności bezpośrednich, jakie mu przysługiwały za rok poprzedzający rok złożenia wniosku o przyznanie pomocy, wynosi co najmniej 5% całości przychodów z działalności pozarolniczej dołącza do wniosku:
- zaświadczenie o przychodach z działalności pozarolniczej wydane przez właściwy organ podatkowy.
Rolnik zarządza portami lotniczymi, administruje wodociągami lub stałymi terenami sportowymi lub rekreacyjnymi lub świadczy usługi przewozu kolejowego lub usługi w zakresie obrotu nieruchomościami, jeżeli:
- wykonuje działalność zaklasyfikowaną co najmniej do jednego z następujących kodów Polskiej Klasyfikacji Działalności: 68.10.Z, 68.31.Z, 49.10.Z, 49.20.Z, 49.31.Z, 68.32.Z (z wyłączeniem usług niestanowiących obrotu nieruchomościami), 52.23.Z, 36.00.Z, 93.11.Z lub 93.2, lub
- posiada powiązania osobowe lub kapitałowe z podmiotem wykonującym działalność, o której mowa w pkt 1.
Przez powiązania osobowe lub kapitałowe, rozumie się wzajemne powiązania między rolnikiem ubiegającym się o przyznanie płatności lub osobami upoważnionymi do zaciągania zobowiązań w jego imieniu, polegające na:
- uczestniczeniu jako wspólnik w spółce cywilnej lub osobowej;
- posiadaniu co najmniej 10% udziałów lub akcji spółki kapitałowej;
- pełnieniu funkcji członka organu nadzorczego lub zarządzającego, prokurenta lub pełnomocnika.
Uprawa konopi włóknistych
Podstawowe wsparcie dochodów, płatność redystrybucyjna, płatność dla młodych rolników, płatność związana z produkcją do powierzchni upraw i uzupełniająca płatność podstawowa, czyli tzw. „płatności obszarowe”, przysługują do gruntów, na których jest prowadzona uprawa konopi włóknistych:
- jeżeli uprawa ta jest zgodna z danymi zawartymi w rejestrze producentów konopi włóknistych oraz podmiotów prowadzących działalność w zakresie skupu konopi włóknistych, o którym mowa w przepisach o przeciwdziałaniu narkomanii;
- do powierzchni gruntu nie większej niż powierzchnia zawarta w rejestrze producentów konopi włóknistych oraz podmiotów prowadzących działalność w zakresie skupu konopi włóknistych.
Warunek przyznania płatności uznaje się za spełniony również w przypadku, gdy wpis do rejestru producentów konopi włóknistych oraz podmiotów prowadzących działalność w zakresie skupu konopi włóknistych dotyczy małżonka rolnika ubiegającego się o przyznanie płatności obszarowych do gruntów, na których jest prowadzona uprawa konopi włóknistych, albo co najmniej jednego ze współposiadaczy tych gruntów.
Normy i wymogi warunkowości
Spełnienie przez rolnika wymogów warunkowości, czyli przestrzeganie wymogów podstawowych w zakresie zarządzania oraz norm dobrej kultury rolnej zgodnej z ochroną środowiska jest jednym z podstawowych warunków przyznania płatności w pełnej wysokości.