Ogólne zasady przyznawania dobrowolnego wsparcia związanego z produkcją
Dobrowolne wsparcie związane z produkcją obejmuje szereg rocznych płatności i jest przyznawane w granicach określonych limitów ilościowych oraz oparte na ustalonych powierzchniach lub na ustalonej liczbie zwierząt.
Głównym celem tej płatności jest wsparcie sektorów, które mają szczególne znaczenie gospodarcze, środowiskowe lub społeczne oraz znajdują się w trudnej sytuacji.
Płatności w ramach dobrowolnego wsparcia związanego z produkcją przysługują rolnikom, którzy spełnią minimalne wymagania oraz kryteria rolnika aktywnego zawodowo.
Od roku 2017 wprowadzono zmiany w zasadach przyznawania płatności związanych do zwierząt, roślin wysokobiałkowych, owoców miękkich i buraków cukrowych. Wprowadzono uproszczenie procedury ubiegania się o wsparcie związane z produkcją (tzw. system bezwnioskowy).
Istnieje możliwość przyznania płatności do zwierząt, płatności do uprawy buraków cukrowych, ziemniaków skrobiowych, pomidorów oraz konopi włóknistych rolnikowi, w przypadku gdy zwierzę lub grunt są przedmiotem współposiadania (w tym w posiadaniu małżonka).
Płatność do powierzchni uprawy buraków cukrowych, powierzchni uprawy pomidorów, powierzchni uprawy ziemniaków skrobiowych jest przyznawana rolnikowi również w przypadku, gdy umowę na uprawę buraków cukrowych, uprawę pomidorów, uprawę ziemniaków skrobiowych zawarł:
- małżonek rolnika ubiegającego się o przyznanie płatności związanych do powierzchni upraw ziemniaków skrobiowych, pomidorów lub buraków cukrowych albo
- co najmniej jeden ze współposiadaczy gruntów, do których rolnik ubiega się o przyznanie tych płatności.