Ogólne zasady przyznawania płatności
Działanie „Rolnictwo ekologiczne” – ogólne zasady
W roku 2021 na jednym formularzu wniosku można ubiegać się o:
- przyznanie płatności w ramach systemów wsparcia bezpośredniego;
- przyznanie płatności dla obszarów z ograniczeniami naturalnymi lub innymi szczególnymi ograniczeniami (płatność ONW);
- przyznanie płatności rolno-środowiskowo-klimatycznej (PROW 2014-2020), w tym zachowanie zagrożonych zasobów genetycznych zwierząt w rolnictwie;
- przyznanie płatności ekologicznej (PROW 2014-2020);
- przyznanie płatności dobrostanowej (PROW 2014-2020);
- wypłatę pomocy na zalesianie (PROW 2007-2013);
- przyznanie premii pielęgnacyjnej i premii zalesieniowej (PROW 2014-2020);
- przyznanie pierwszej premii pielęgnacyjnej do gruntów z sukcesją naturalną (PROW 2014-2020).
Dodatkowo, w przypadku płatności ekologicznej (PROW 2014-2020) po spełnieniu warunków przyznania w/w płatności, można ubiegać się o rekompensatę kosztów transakcyjnych.
W przypadku płatności ekologicznej (PROW 2014-2020) rekompensata kosztów transakcyjnych przysługuje niezależnie od realizowanego pakietu/wariantu oraz niezależnie od liczby realizowanych pakietów/wariantów.
W przypadku ubiegania się o rekompensatę kosztów transakcyjnych, należy zaznaczyć odpowiednie pola „w tym przyznanie kosztów transakcyjnych” na pierwszej stronie Wniosku o przyznanie płatności na rok 2021.
W przypadku, gdy rolnik otrzymuje koszty transakcyjne poniesione z tytułu kontroli gospodarstwa ekologicznego w ramach działania: „Systemy jakości produktów rolnych i środków spożywczych – wsparcie dla nowych uczestników systemów jakości żywności” w ramach PROW 2014-2020 lub „Uczestnictwo rolników w systemach jakości żywności” w ramach PROW 2007-2013, koszty transakcyjne w ramach działania Rolnictwo ekologiczne w takim przypadku nie przysługują.
Zobowiązanie w ramach działania „Rolnictwo ekologiczne” można realizować
w ramach następujących pakietów oraz wariantów:
- Pakiet 1. Uprawy rolnicze w okresie konwersji;
- Pakiet 2. Uprawy warzywne w okresie konwersji;
- Pakiet 3. Uprawy zielarskie w okresie konwersji;
- Pakiet 4. Uprawy sadownicze w okresie konwersji:
- Wariant 4.1.1. Podstawowe uprawy sadownicze w okresie konwersji,
- Wariant 4.1.2. Uprawy jagodowe w okresie konwersji,
- Wariant 4.2. Ekstensywne uprawy sadownicze w okresie konwersji;
- Pakiet 5. Uprawy paszowe na gruntach ornych w okresie konwersji;
- Pakiet 6. Trwałe użytki zielone w okresie konwersji;
- Pakiet 7. Uprawy rolnicze po okresie konwersji;
- Pakiet 8. Uprawy warzywne po okresie konwersji;
- Pakiet 9. Uprawy zielarskie po okresie konwersji;
- Pakiet 10. Uprawy sadownicze po okresie konwersji:
- Wariant 10.1.1. Podstawowe uprawy sadownicze po okresie konwersji,
- Wariant 10.1.2. Uprawy jagodowe po okresie konwersji,
- Wariant 10.2. Ekstensywne uprawy sadownicze po okresie konwersji;
- Pakiet 11. Uprawy paszowe na gruntach ornych po okresie konwersji;
- Pakiet 12. Trwałe użytki zielone po okresie konwersji.
Beneficjentem działania mogą być rolnicy oraz grupy rolników, którzy dobrowolnie podejmują się przejść na praktyki i metody rolnictwa ekologicznego określone w rozporządzeniu Rady (WE) nr 834/2007.
Płatności w ramach pakietów są przyznawane: corocznie przez okres 5 lat w przypadku wszystkich zobowiązań podjętych przed 15 marca 2021 roku oraz corocznie przez okres 3 lat w przypadku wszystkich zobowiązań podjętych po dniu 14 marca 2021 roku, rolnikom, którzy dobrowolnie przyjmują na siebie zobowiązanie w zakresie danego pakietu/pakietów. Płatność w całości lub w części rekompensuje utracony dochód
i dodatkowo poniesione koszty.
W ramach działania Rolnictwo ekologiczne płatności podlegają degresywności
w zależności od powierzchni deklarowanej do płatności. W 2021 roku stosowana będzie następująca degresywność:
- 100% stawki podstawowej – za powierzchnię od 0,10 ha do 50 ha;
- 75% stawki podstawowej – za powierzchnię powyżej 50 ha do 100 ha;
- 60% stawki podstawowej – za powierzchnię powyżej 100 ha.
Wysokość płatności ekologicznej w danym roku ustala się jako iloczyn stawek płatności za hektar gruntu i powierzchni gruntów, do których przysługuje płatność ekologiczna, po uwzględnieniu zmniejszeń lub wykluczeń wynikających ze stwierdzonych nieprawidłowości lub niezgodności.
Wysokość stawek płatności ekologicznej dla poszczególnych pakietów/wariantów jest określona w załączniku nr 8 do rozporządzenia w sprawie szczegółowych warunków
i trybu przyznawania pomocy finansowej w ramach działania „Rolnictwo ekologiczne” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020, zwanego dalej rozporządzeniem ekologicznym.
Płatność ekologiczną przyznaje się rolnikowi jeżeli:
- został mu nadany numer identyfikacyjny w trybie przepisów o krajowym systemie ewidencji producentów, ewidencji gospodarstw rolnych oraz ewidencji wniosków
o przyznanie płatności, który może być wykorzystywany do ubiegania się o przyznanie tej płatności, - łączna powierzchnia posiadanych przez niego użytków rolnych w rozumieniu art. 2 ust. 1 akapit drugi lit. f rozporządzenia nr 1305/2013, wynosi co najmniej 1 ha;
- realizuje 5-letnie zobowiązanie ekologiczne, o którym mowa w art. 29 ust. 2 rozporządzenia nr 1305/2013, w ramach określonego pakietu albo jego wariantu w przypadku wszystkich zobowiązań podjętych przed 15 marca 2021 roku,
- realizuje 3-letnie zobowiązanie ekologiczne w przypadku wszystkich zobowiązań podjętych po dniu 14 marca 2021 roku;
- spełnia warunki przyznania płatności ekologicznej w ramach określonych pakietów lub ich wariantów określone w rozporządzeniu ekologicznym.
Jeżeli rolnik nie spełnia warunku łącznej powierzchni posiadanych przez niego użytków rolnych (1 ha), płatność ekologiczna może mu zostać przyznana, jeżeli spełnia ten warunek łącznie z co najmniej jednym innym rolnikiem ubiegającym się o przyznanie płatności ekologicznej.
Zobowiązanie ekologiczne obejmuje użytki rolne, zadeklarowane we wniosku
o przyznanie pierwszej płatności ekologicznej w ramach danego pakietu lub wariantu, spełniające warunki przyznania płatności ekologicznej, objęte obszarem zatwierdzonym, również w przypadku jeżeli różnica między całkowitym obszarem zatwierdzonym a całkowitym obszarem zgłoszonym do płatności jest mniejsza lub równa 0,1 ha (art. 18 ust. 6 akapit drugi rozporządzenia nr 640/2014).
Zobowiązanie ekologiczne jest realizowane w ramach:
- Pakietu 1–3, 5, 7–9 lub 11 lub wariantu 4.1.2 lub 10.1.2 (obejmuje grunty orne oraz uprawy jagodowe), albo
- Wariantu 4.1.1 lub wariantu 4.2 lub wariantu 10.1.1 lub wariantu 10.2 (obejmuje uprawy sadownicze, bez jagodowych), albo
- Pakietu 6 lub 12 (obejmuje trwałe użytki zielone).
Rolnik realizuje zobowiązanie ekologiczne od dnia 15 marca roku, w którym został złożony wniosek o przyznanie pierwszej płatności ekologicznej.
W kampanii 2021 analogicznie jak w kampanii 2020 istnieje obowiązek deklarowania uprawy lub gatunku rośliny uprawnej uprawianych na każdej działce rolnej deklarowanej do płatności ekologicznej.
- Możliwe jest również zadeklarowanie „Uprawy wielogatunkowej” uprawianej na danej działce, określając uprawy lub gatunki roślin uprawnych uprawiane w ramach takiej uprawy wielogatunkowej w przypadku:
- pakietów 1–3, 5, 7–9 i 11 uprawę wielogatunkową stanowią co najmniej dwie różne uprawy lub dwa różne gatunki roślin uprawnych uprawiane w ramach danego pakietu pod warunkiem, że zajmują łącznie zwarty obszar o powierzchni co najmniej 0,1 ha,
- wariantów 4.1.1, 4.2, 10.1.1 oraz 10.2 uprawę wielogatunkową stanowią co najmniej dwie różne uprawy lub różne gatunki roślin uprawnych uprawiane w ramach tych wariantów pod warunkiem, że zajmują łącznie zwarty obszar o powierzchni co najmniej 0,1 ha,
- wariantu 4.1.2 oraz 10.1.2 uprawę wielogatunkową stanowią co najmniej dwie różne uprawy lub dwa różne gatunki roślin uprawnych uprawiane w ramach danego wariantu pod warunkiem, że zajmują łącznie zwarty obszar o powierzchni co najmniej 0,1 ha).
Pomimo, że w drugim lub kolejnym roku realizacji zobowiązania ekologicznego:
- nie są spełnione warunki przyznania płatności ekologicznej lub
- rolnik nie złożył wniosku o przyznanie kolejnej płatności ekologicznej w ramach danego pakietu lub danego wariantu, lub
- rolnik nie złożył, na formularzu udostępnionym przez Agencję, informacji o gruntach oraz o pakiecie lub wariancie realizowanym na tych gruntach, wskazując położenie tych gruntów i ich powierzchnię,
uznaje się, że rolnik kontynuuje realizację podjętego zobowiązania ekologicznego (pomimo obowiązku zwrotu części/całości płatności ekologicznej za niespełnienie warunku przyznania płatności ekologicznej), jeżeli grunty objęte tym zobowiązaniem znajdują się w posiadaniu rolnika.
Rolnik może realizować jednocześnie więcej niż jedno zobowiązanie ekologiczne,
z tym, że takie same zobowiązania może realizować jednocześnie, jeżeli zostały podjęte w różnych latach, a gdy kontynuuje realizację takiego samego zobowiązania ekologicznego podjętego przez innego rolnika - może je realizować, mimo że zostały podjęte w tym samym roku.
Jeżeli na danym obszarze jest realizowane zobowiązanie rolno-środowiskowo-klimatyczne, do tego obszaru nie przysługuje płatność ekologiczna.
Płatność ekologiczna do tego samego obszaru może być przyznana z tytułu realizacji tylko jednego zobowiązania.
Zobowiązanie ekologiczne w zakresie wielkości obszaru oraz miejsca realizacji zobowiązania w trakcie jego realizacji nie podlega zmianie.
Płatność ekologiczna jest przyznawana do:
- gruntów ornych, w przypadku Pakietów 1–3, 5, 7–9 lub 11 lub Wariantu 4.1.2 lub 10.1.2 z tym że w przypadku gruntów ornych, na których jest prowadzona uprawa konopi włóknistych, do tych, które są objęte zezwoleniem wydanym na podstawie ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałania narkomanii (Dz. U. z 2020 r., poz. 2050, z późn. zm.);
UWAGA! W roku 2021 płatność ekologiczna do konopi odmiany Finola, nie przysługuje ze względu na przekroczenie wartości THC dla tej odmiany.
- trwałych użytków zielonych - w przypadku:
- Pakietów 5 i 11 jeżeli w trakcie realizacji tych pakietów grunty orne, na których jest uprawiana mieszanka wieloletnia traw albo mieszanka wieloletnia traw z motylkowatymi drobnonasiennymi, stały się trwałymi użytkami zielonymi;
- Pakietów 6 i 12;
- sadów, w których są uprawiane drzewa lub krzewy z gatunków wymienionych w załączniku nr 4 do rozporządzenia ekologicznego – w przypadku Wariantu 4.1.1 lub Wariantu 4.2 lub Wariantu 10.1.1 lub Wariantu 10.2.
Od 2020 roku, zgodnie z art. 20 ust. 4 ustawy PROW 2014-2020, jeżeli warunkiem przyznania pomocy jest posiadanie gospodarstwa rolnego lub gruntu i pomoc jest przyznawana do powierzchni gruntu, to taka pomoc do gruntu będącego własnością Skarbu Państwa, państwowej osoby prawnej, jednostki samorządu terytorialnego lub samorządowej osoby prawnej przysługuje podmiotowi, który na dzień 31 maja danego roku, ma do tego gruntu tytuł prawny.
Płatność ekologiczna do upraw sadowniczych przysługuje nie tylko do drzew w okresie owocowania lub uprawianych na podkładkach karłowych lub półkarłowych, których uprawa jest prowadzona nie krócej niż rok lub do krzewów owocujących, ale również do „nowonasadzonych” plantacji sadowniczych*.
- „nowonasadzone” plantacje sadownicze – to w przypadku:
- drzew – uprawy drzew niebędące w okresie owocowania lub niebędące na podkładkach karłowych lub półkarłowych, których uprawa jest prowadzona nie krócej niż rok, które zostały nasadzone do terminu składania wniosku o przyznanie płatności,
- krzewów - uprawy krzewów, które nie są krzewami owocującymi, ukorzenionymi i spełniającymi minimalne wymagania dotyczące średnicy pędu, które zostały nasadzone do terminu składania wniosku o przyznanie płatności.
Płatność ekologiczna jest przyznawana:
- w ramach wszystkich pakietów, jeżeli rolnik prowadzi produkcję rolną zgodnie
z przepisami o rolnictwie ekologicznym, przepisami rozporządzenia Rady (WE) nr 834/2007, oraz przepisami wydanymi w trybie przepisów tego rozporządzenia, co jest potwierdzone informacjami zawartymi w wykazie przekazywanym do Prezesa ARiMR z jednostki certyfikującej rolnictwo ekologiczne (zgodnie z ustawą z dnia 25 czerwca 2009 r. o rolnictwie ekologicznym)
- w ramach Pakietu 1 i 7 w odniesieniu do gruntów, na których jest prowadzona uprawa konopi włóknistych, jeżeli rolnik ubiega się o przyznanie płatności bezpośredniej w rozumieniu przepisów o płatnościach w ramach systemów wsparcia bezpośredniego do tych gruntów za ten sam rok, w odniesieniu do którego rolnik ubiega się o przyznanie płatności ekologicznej do tych gruntów, i są spełnione warunki przyznania płatności bezpośredniej do tych gruntów;
- w ramach Pakietu 5 i 11 (Uprawy paszowe) warunkiem przyznania płatności ekologicznej jest posiadanie zwierząt wymienionych w załączniku nr 5 do rozporządzenia, takich jak: bydło domowe, bawoły domowe, daniele, gęsi, indyki, jelenie szlachetne i jelenie sika, kaczki, konie, kozy, króliki, kury, owce, perlice, świnie.
- przy ustalaniu wysokości płatności ekologicznej w przypadku Pakietu 5 i 11 uwzględnia się powierzchnię gruntów, do których przysługuje płatność ekologiczna w ramach tych pakietów, nie większą niż powierzchnia ustalona jako iloraz liczby zwierząt, przeliczonych na DJP i współczynnika:
- dla beneficjenta, który podjął zobowiązanie przed 15 marca 2019 roku - 0,3 DJP/ha;
- dla beneficjenta, który podjął zobowiązanie po 15 marca 2019 roku – 0,5 DJP/ha
- w przypadku Pakietu 6 i 12 (Trwałe użytki zielone) warunek posiadania zwierząt wymienionych w załączniku nr 5 do rozporządzenia, takich jak: bydło domowe, bawoły domowe, daniele, gęsi, jelenie szlachetne i jelenie sika (wschodnie), konie, kozy, króliki, owce jest spełniony jeżeli liczba zwierząt wynosi co najmniej:
- 0,3 DJP/ha dla beneficjenta, który podjął zobowiązanie przed 15 marca 2019 roku ,
- 0,5 DJP/ha dla beneficjenta, który podjął zobowiązanie po 15 marca 2019 roku (dotyczy także rolników, którzy 14 marca 2019 roku zakończyli zobowiązania rolnośrodowiskowe (PROW 2007-2013) w ramach pakietu 2. Rolnictwo ekologiczne i od 15 marca 2019 roku podjęli nowe zobowiązania ekologiczne (PROW 2014-2020) oraz rolników, którzy po zakończonych w dniu 14 marca 2019 r. wszystkich zobowiązaniach ekologicznych (PROW 2014-2020), od 15 marca 2019 roku podjęli nowe zobowiązania ekologiczne (PROW 2014-2020), nie kontynuując żadnego zobowiązania ekologicznego podjętego przez 15 marca 2019 roku na 1 ha wszystkich TUZ występujących w gospodarstwie rolnym,
- w przypadku Pakietu 5 i 11 oraz 6 i 12 jeżeli rolnik nie spełnia warunku przyznania płatności jakim jest posiadanie zwierząt, płatność może zostać mu przyznana, jeżeli spełnia ten warunek łącznie z co najmniej jednym innym rolnikiem ubiegającym się o przyznanie płatności ekologicznej, o ile rolnika, który nie spełnia warunku oraz innego rolnika, z którym ten rolnik spełnia ten warunek (grupa rolników), obowiązują te same przepisy (ten sam współczynnik DJP),
- w przypadku, gdy na danym gruncie w poprzednich latach realizacji zobowiązania została zastosowana jedna z następujących praktyk agrotechnicznych:
- uprawa w plonie głównym roślin bobowatych grubonasiennych lub gorczycy białej lub gryki zwyczajnej w ramach Pakietu 1 lub 7 na nawóz zielony lub
- uprawa w plonie głównym roślin bobowatych drobnonasiennych, traw lub ich mieszanek w ramach Pakietu 5 lub 11 na nawóz zielony lub uprawa w plonie głównym wieloletnich roślin bobowatych drobnonasiennych, wieloletnich traw lub ich mieszanek w ramach Pakietu 5 lub 11 w drugim roku ich uprawy na nawóz zielony,
i do tego gruntu została przyznana płatność ekologiczna, bez spełnienia wymogu wytworzenia produktu – w przypadku, o którym mowa w pkt 1 lub bez spełnienia warunku posiadania zwierząt – w przypadku, o którym mowa w pkt 2, to płatność ekologiczna do tego gruntu nie może być przyznana, jeśli rolnik ponownie zastosuje jedną z ww. praktyk bez spełnienia wymogu o którym mowa w pkt 1 oraz warunku o którym mowa w pkt 2.
- w przypadku Wariantu 10.1.1. Podstawowe uprawy sadownicze po okresie konwersji i 10.2. Ekstensywne uprawy sadownicze po okresie konwersji, jeżeli rolnik zobowiązał się do utrzymania przez okres 2 lat po zakończeniu zobowiązania minimalnej obsady drzew na gruntach, do których zostanie mu przyznana ostatnia płatność ekologiczna z tytułu realizacji tego zobowiązania. Minimalna obsada drzew wskazana jest w załączniku nr 7 do rozporządzenia ekologicznego, w którym określona jest minimalna obsada drzew, krzewów i niektórych upraw jagodowych w ramach pakietu 4 i pakietu 10, z tym że w przypadku sadów mających co najmniej 12 lat min. obsada drzew wynosi 125 szt./ha i co najmniej 90 % tych drzew jest uprawianych nie krócej niż 12 lat.
- Jeżeli w ramach uprawy wielogatunkowej na danym gruncie są uprawiane drzewa lub krzewy w ramach wariantów 4.1.1, 4.2, 10.1.1, 10.2, płatność ekologiczna do takiego gruntu, jest przyznawana w danym roku według stawek płatności określonych dla wariantu odpowiednio 4.2. Ekstensywne uprawy sadownicze w okresie konwersji lub 10.2.Ekstensywne uprawy sadownicze po okresie konwersji;
- Wymogiem dodatkowym dla Pakietu 4. i Pakietu 10. w przypadku uprawy drzew lub krzewów „nowonasadzonych” –jest wytworzenie produktu rolnictwa ekologicznego z gatunku roślin uprawnych uprawianych na danej działce rolnej, przy czym w przypadku uprawy wielogatunkowej – wytworzenie tego produktu z drzew i krzewów każdego z gatunków uprawianych w ramach takiej uprawy wielogatunkowej na danej działce rolnej, od:
- drugiego roku od ich nasadzenia – w przypadku maliny, truskawki, poziomki i borówki brusznicy;
- czwartego roku od ich nasadzenia – w przypadku gruszy domowej, derenia jadalnego, rokitnika zwyczajnego, pigwy pospolitej, pigwowca japońskiego, róży dzikiej, róży jabłkowatej i róży pomarszczonej;
- trzeciego roku od ich nasadzenia – w przypadku innych drzew i krzewów niż wymienione w punktach 1 i 2.
Jeżeli w trakcie realizacji zobowiązania ekologicznego w zakresie Pakietów 1-6 (w okresie konwersji), rolnik zakończy okres konwersji, płatność ekologiczna w danym roku jest przyznawana wg stawek określonych dla odpowiednich Pakietów 7-12 (po okresie konwersji).
Pomimo stwierdzenia w trakcie realizacji zobowiązania ekologicznego w zakresie Pakietu 7-12 (po okresie konwersji), że okres konwersji nie został zakończony, płatność ekologiczna w danym roku jest przyznawana wg stawek płatności określonych dla Pakietów 7-12.
W przypadku Pakietów 1-6 (w okresie konwersji), płatność ekologiczna jest przyznawana do użytków rolnych będących w okresie konwersji, ale nie dużej niż przez 3 lata realizacji zobowiązania ekologicznego.
W przypadku, gdy okres konwersji jest dłuższy niż 3 lata - płatność ekologiczna jest przyznawana wg stawek określonych dla odpowiednich Pakietów 7-12 (po okresie konwersji).
W przypadku realizacji zobowiązania ekologicznego w ramach Pakietów 1-6 (w okresie konwersji) na gruntach rolnych, do których rolnikowi została przyznana pomoc finansowa w zakresie pakietu rolnictwo ekologiczne w ramach:
- rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 20 lipca 2004 r. w sprawie szczegółowych warunków i trybu udzielania pomocy finansowej na wspieranie przedsięwzięć rolnośrodowiskowych i poprawy dobrostanu zwierząt objętej planem rozwoju obszarów wiejskich (Dz. U. Nr 174, poz. 1809, z późn. zm.) lub
- rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 26 lutego 2009 r. w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania pomocy finansowej w ramach działania „Program rolnośrodowiskowy” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007–2013 (Dz. U. Nr 33, poz. 262, z późn. zm.), lub
- rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 13 marca 2013 r. w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania pomocy finansowej w ramach działania „Program rolnośrodowiskowy” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007–2013 (Dz. U, poz. 361, z późn. zm.).
płatność ekologiczna do tych gruntów jest przyznawana wg stawek określonych odpowiednio dla Pakietów 7-12 (po okresie konwersji).
Wysokość płatności ekologicznej przyznawanej do gruntów, na których rolnik realizuje Pakiet 1–6, a do których została mu przyznana pomoc finansowa w ramach zakończonego zobowiązania ekologicznego, na podstawie rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 13 marca 2015 r. w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania pomocy finansowej w ramach działania „Rolnictwo ekologiczne” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020 (Dz. U. z 2018 poz. 1784, z późn. zm.)
jest przyznawana wg stawek określonych odpowiednio dla Pakietów 7-12 (po okresie konwersji).
Rolnik realizujący zobowiązanie ekologiczne:
- posiada plan działalności ekologicznej, który sporządza się przed upływem 25 dni od dnia, w którym upływa termin składania wniosków o przyznanie płatności bezpośredniej w rozumieniu przepisów o płatnościach w ramach systemów wsparcia bezpośredniego, przy udziale doradcy rolnośrodowiskowego, na formularzu udostępnionym przez Agencję;
- nie może przekształcać występujących w gospodarstwie rolnym trwałych użytków zielonych i pastwisk trwałych;
- zachowuje występujące w gospodarstwie rolnym elementy krajobrazu rolniczego nieużytkowane rolniczo, tworzące ostoje przyrody, określone w planie działalności ekologicznej;
- prowadzi rejestr działalności ekologicznej zawierający wykaz:
- działań agrotechnicznych wykonywanych w ramach realizowanego pakietu lub jego wariantu, w tym zastosowania nawozów i wykonania zabiegów przy użyciu środków ochrony roślin oraz wykonania koszenia,
- wypasów zwierząt – w przypadku prowadzenia wypasu;
- wraz z terminem ich przeprowadzenia;
przestrzega innych wymogów określonych dla danego pakietu lub wariantu, które są określone dla poszczególnych pakietów lub ich wariantów w załączniku nr 2 do rozporządzenia ekologicznego;
od 2019 roku wymogiem dodatkowym dla Pakietu 1, 2, 3, 7, 8, 9 oraz w przypadku uprawy drzew lub krzewów, o których mowa w ust.2 pkt. 1 załącznika nr 2 do rozporządzenia, czyli drzew w okresie owocowania lub krzewów owocujących, w ramach wariantów Pakietu 4 i Pakietu 10, wytworzenie produktu rolnictwa ekologicznego z uprawy lub roślin gatunku roślin uprawianych na danej działce rolnej, a w przypadku:
- uprawy wielogatunkowej – wytworzenie tego produktu z każdej uprawy lub roślin każdego gatunku uprawianych w ramach takiej uprawy wielogatunkowej na danej działce rolnej;
- uprawy rośliny dwuletniej wymienionej w załączniku nr 4 do rozporządzenia – wytworzenie tego produktu w drugim roku uprawy rośliny dwuletniej uprawianej na danej działce rolnej.
Od 2020 w przypadku uprawy w ramach Pakietu 1 i 7 upraw na materiał siewny poddanie materiału siewnego ocenie polowej jest wymogiem, a nie warunkiem przyznania płatności jak dotychczas.
Od 2021 wymogiem dodatkowym w przypadku prowadzenia uprawy pomidorów, w ramach Pakietu 2 i 8, jest wykorzystanie do tej uprawy wyłącznie materiału nasadzeniowego określonego w art. 3 ust. 1 pkt 8 lit. g ustawy z dnia 9 listopada 2012 r. o nasiennictwie (Dz.U. z 2021 r. poz. 129 j.t.), a obsada roślin w ramach tej uprawy nie może wynosić mniej niż 20 000 szt./ha.
W przypadku, gdy rolnik jednocześnie realizuje zobowiązanie ekologiczne
i zobowiązanie rolno-środowiskowo-klimatyczne:
- rejestr działalności ekologicznej może być prowadzony na jednym formularzu
z rejestrem działalności rolnośrodowiskowej prowadzonym w ramach realizowanego przez tego rolnika zobowiązania rolno-środowiskowo-klimatycznego; - plan działalności ekologicznej może być sporządzony na jednym formularzu
z planem działalności rolnośrodowiskowej sporządzonym w ramach realizowanego przez tego rolnika zobowiązania rolno-środowiskowo-klimatycznego.
Producenci ekologiczni zobowiązani są prowadzić zapisy, które w kompletny sposób ilustrują przebieg produkcji roślinnej i zwierzęcej oraz czynności w zakresie składowania, a także wprowadzania produktów na rynek. Rozporządzenie Komisji (WE) nr 889/2008 z dnia 5 września 2008 r. ustanawiające szczegółowe zasady wdrażania rozporządzenia Rady (WE) nr 834/2007 w sprawie produkcji ekologicznej i znakowania produktów ekologicznych w odniesieniu do produkcji ekologicznej, znakowania i kontroli (Dz. Urz. UE L 250 z 18.9.2008, s. 1, ze zm.) nakłada na producentów ekologicznych obowiązek dokonywania zapisów dotyczących prowadzonej produkcji ekologicznej, w tym obowiązek prowadzenia rejestrów i ewidencji, określonych m.in. w art. 66, 72 lit. d i 76 ww. rozporządzenia Komisji. Zakres tych artykułów stawia przed ekologicznymi producentami rolnymi wysokie wymagania, co do poziomu szczegółowości informacji, które mają oni obowiązkowo odnotowywać w systematycznie prowadzonych rejestrach i ewidencjach. Zapisy w nich zawarte powinny w kompletny sposób ilustrować przebieg produkcji roślinnej i zwierzęcej oraz czynności w zakresie składowania, a także wprowadzania produktów na rynek. Wzory rejestrów oraz sposób ich wypełniania dostępne są na stronie Inspekcji Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych:
http://www.ijhar-s.gov.pl/index.php/wzory-rejestrow-dla-producentow.html.