Płatność uzupełniająca dla producentów surowca tytoniowego (płatność niezwiązana do tytoniu)
Płatność uzupełniająca dla producentów surowca tytoniowego (płatność niezwiązana do tytoniu) jest w 100% finansowana z budżetu krajowego.
Płatność niezwiązana do tytoniu przysługuje rolnikowi, jeżeli rolnik ten:
- spełnia warunki do przyznania jednolitej płatności obszarowej w danym roku i złożył wniosek o jej przyznanie;
- w dniu 14 marca 2012 roku był wpisany do rejestru podmiotów posiadających prawo do uzyskania płatności niezwiązanej do tytoniu (prowadzonego przez ARR).
Prawo do uzyskania płatności niezwiązanej z mocy ustawy (ustawa z dnia 19 grudnia 2003 r. o organizacji rynków owoców i warzyw, rynku chmielu, rynku tytoniu, suszu paszowego oraz rynków lnu i konopi uprawianych na włókno (Dz. U. z 2011 r. Nr 145, poz. 868, z późn. zm.) (w brzmieniu z dnia 11 kwietnia 2008 r., Dz. U. Nr 52, poz. 303) nabyła osoba fizyczna, osoba prawna albo jednostka organizacyjna nieposiadająca osobowości prawnej, która w dniu 31 marca 2007 r.:
1) była wpisana do rejestru podmiotów posiadających prawo do uzyskania płatności uzupełniającej, związanej z produkcją i
2) posiadała prawo do uzyskania płatności uzupełniającej, związanej z produkcją, które zostało nabyte z mocy ustawy przez osobę fizyczną osobę prawną albo jednostkę organizacyjną nieposiadającą osobowości prawnej, będącą w roku 2005 lub w 2006 r. stroną umowy kontraktacji lub umowy na uprawę tytoniu.
Płatność niezwiązana do tytoniu może byd przyznana rolnikowi, który w dniu 14 marca 2012 r. nie był wpisany do rejestru podmiotów posiadających prawo do uzyskania płatności niezwiązanej, jeżeli:
- małżonek rolnika wnioskującego o tę płatność, w tym dniu był wpisany do tego rejestru, nawet jeżeli osoby te nie pozostawały w związku małżeńskim w dniu 14 marca 2012 r., albo
- rolnik lub jego małżonek odziedziczył gospodarstwo rolne osoby, która w tym dniu była wpisana do tego rejestru, albo
- rolnik lub jego małżonek nabył w całości gospodarstwo rolne osoby, która w tym dniu była wpisana do rejestru, a zbywca gospodarstwa wyraził pisemną zgodę na przyznawanie płatności niezwiązanej do tytoniu nabywcy gospodarstwa rolnego, albo
- do dnia 14 marca 2012 r. nabył on z mocy ustawy prawo do uzyskania płatności niezwiązanej, a nabycie tego prawa nie zostało stwierdzone decyzją dyrektora oddziału terenowego ARR.
W przypadku, gdy w dniu 14 marca 2012 roku do rejestru podmiotów posiadających prawo do uzyskania płatności niezwiązanej wpisany był małżonek rolnika ubiegającego się o przyznanie płatności niezwiązanej do tytoniu, wówczas rolnik dołącza do wniosku:
- Oświadczenie małżonków o pozostawaniu w związku małżeńskim na dzieo złożenia wniosku o przyznanie płatności (O-7/01);
- Oświadczenie małżonka o wyrażeniu zgody na przyznanie płatności niezwiązanej do tytoniu (O-8/01).
W przypadku, gdy rolnik ubiegający się o przyznanie płatności niezwiązanej do tytoniu lub jego małżonek odziedziczył gospodarstwo rolne osoby, która w dniu 14 marca 2012 roku była wpisany do rejestru podmiotów posiadających prawo do uzyskania płatności niezwiązanej, wówczas do wniosku dołącza:
- prawomocne postanowienie sądu o stwierdzeniu nabycia spadku, albo
- Zaświadczenie sądu o zarejestrowaniu wniosku o stwierdzenie nabycia spadku albo
- kopię wniosku o stwierdzenie nabycia spadku potwierdzoną za zgodność z oryginałem przez sąd albo notariusza lub upoważnionego pracownika ARiMR wraz z potwierdzeniem nadania tego wniosku w polskiej placówce pocztowej operatora publicznego albo kopię tego potwierdzenia poświadczoną za zgodność z oryginałem przez notariusza lub uprawnionego pracownika Agencji, jeżeli nie zostało zakooczone postępowanie sądowe o stwierdzenie nabycia spadku, albo
- zarejestrowany akt poświadczenia dziedziczenia sporządzony przez notariusza, albo
- prawomocne postanowienie sądu o dziale spadku albo umowę w formie aktu notarialnego, na mocy których został dokonany dział spadku obejmujący gospodarstwo rolne, z którego wynika, iż uprawnienie do przyznania płatności niezwiązanej do tytoniu przeszło na rolnika wnioskującego o przyznanie tej płatności lub na jego małżonka,
- Oświadczenie spadkobiercy o wyrażeniu zgody na przyznanie rolnikowi płatności (O-10/01), jeżeli:
- uprawnionym do nabycia spadku jest rolnik i poza nim uprawnieni są również inni spadkobiercy (oświadczenie takie nie jest wymagane w przypadku, gdy w wyniku działu spadku uprawnienie do otrzymania płatności niezwiązanej do tytoniu przeszło na rolnika) albo
- uprawnionym do nabycia spadku jest małżonek rolnika wnioskującego o płatnośd oraz inni spadkobiercy
albo
- Oświadczenie małżonka o wyrażeniu zgody na przyznanie płatności niezwiązanej do tytoniu (O-8/01), jeżeli w wyniku działu spadku uprawnienie do otrzymania płatności niezwiązanej do tytoniu przeszło na małżonka rolnika.
W przypadku, gdy rolnik ubiegający się o przyznanie płatności niezwiązanej do tytoniu lub jego małżonek odziedziczył w wyniku zapisu windykacyjnego gospodarstwo rolne osoby, która w dniu 14 marca 2012 roku była wpisany do rejestru podmiotów posiadających prawo do uzyskania płatności niezwiązanej, wówczas do wniosku dołącza:
- Oświadczenie małżonka o wyrażeniu zgody na przyznanie płatności (O-10/01) - w przypadku gdy małżonek rolnika odziedziczył gospodarstwo rolne w wyniku zapisu windykacyjnego;
- Oświadczenie zapisobiercy o wyrażeniu zgody na przyznanie rolnikowi płatności (O-10/01) – w przypadku, gdy w wyniku zapisu windykacyjnego gospodarstwo odziedziczył rolnik i inni zapisobiercy lub małżonek rolnika wnioskującego o płatnośd niezwiązaną do tytoniu i inni zapisobiercy;
oraz
- prawomocne postanowienie częściowe sądu o stwierdzeniu nabycia przedmiotu zapisu windykacyjnego będącego gospodarstwem rolnym.
W przypadku, gdy rolnik ubiegający się o przyznanie płatności niezwiązanej do tytoniu nabył w całości gospodarstwo rolne osoby, która w dniu 14 marca 2012 roku była wpisana do rejestru podmiotów posiadających prawo do uzyskania płatności niezwiązanej, a zbycie gospodarstwa nastąpiło przed dniem złożenia wniosku o przyznanie płatności niezwiązanej do tytoniu, wówczas do wniosku dołącza:
- Umowę, na podstawie której rolnik nabył w całości gospodarstwo rolne lub kopię takiej umowy potwierdzoną za zgodność z oryginałem przez notariusza lub upoważnionego pracownika Agencji;
- Oświadczenie zbywcy o wyrażeniu zgody na przyznanie płatności nabywcy gospodarstwa rolnego (O-32/01).
W przypadku, gdy małżonek rolnika ubiegającego się o przyznanie płatności niezwiązanej do tytoniu nabył w całości gospodarstwo rolne osoby, która w dniu 14 marca 2012 roku była wpisana do rejestru podmiotów posiadających prawo do uzyskania płatności niezwiązanej, a zbycie gospodarstwa nastąpiło przed dniem złożenia wniosku o przyznanie płatności niezwiązanej do tytoniu, wówczas do wniosku dołącza:
- Oświadczenie małżonków o pozostawaniu w związku małżeoskim na dzieo złożenia wniosku o przyznanie płatności (O-7/01);
- Oświadczenie małżonka o wyrażeniu zgody na przyznanie płatności niezwiązanej do tytoniu (O-8/01);
- Umowę, na podstawie której rolnik nabył w całości gospodarstwo rolne lub kopię takiej umowy potwierdzoną za zgodnośd z oryginałem przez notariusza lub upoważnionego pracownika Agencji;
- Oświadczenie zbywcy o wyrażeniu zgody na przyznanie płatności nabywcy gospodarstwa rolnego (O-32/01);
- Oświadczenie współposiadacza o wyrażeniu zgody na przyznanie rolnikowi płatności (O-10/01), jeżeli gospodarstwo rolne nabył rolnik i inni współposiadacze lub małżonek i inni współposiadacze.
Jeżeli rolnik do dnia 14 marca 2012 r. nabył z mocy ustawy prawo do uzyskania płatności niezwiązanej do tytoniu, a nabycie tego prawa nie zostało stwierdzone decyzją dyrektora oddziału terenowego ARR, kierownik biura powiatowego ARiMR w decyzji w sprawie przyznania płatności niezwiązanej do tytoniu, stwierdzi nabycie z mocy ustawy prawa do uzyskania tej płatności oraz określi ilość surowca tytoniowego związaną z prawem do uzyskania płatności niezwiązanej, po uzyskaniu opinii w zakresie nabycia tego prawa oraz określenia ilości referencyjnej dla rolnika przez Prezesa Agencji Rynku Rolnego.
Indywidualna ilość referencyjna stanowi ilośd surowca tytoniowego wyprodukowanego w ramach umowy kontraktacji lub umowy na uprawę tytoniu:
- zawartej w 2006 r., której stroną była osoba fizyczna, osoba prawną albo jednostka organizacyjna nieposiadająca osobowości prawnej, która nabyła z mocy ustawy prawo do uzyskania płatności uzupełniającej, przysługujące w dniu 31 marca 2007 r. nabywcy z mocy ustawy prawo do uzyskania płatności niezwiązanej, lub
- zawartej w 2005 r., której stroną była osoba fizyczna, osoba prawna albo jednostka organizacyjna nieposiadająca osobowości prawnej, która nabyła z mocy ustawy prawo do uzyskania płatności uzupełniającej, przysługujące w dniu 31 marca 2007 r. nabywcy z mocy ustawy prawo do płatności niezwiązanej, jeżeli nie była stroną umowy
- jednak nie mniej niż 70% ilości surowca tytoniowego objętego umową kontraktacji lub umową na uprawę tytoniu.
Indywidualna ilość referencyjna surowca tytoniowego, stanowiąca ilośd surowca tytoniowego związana z prawem do uzyskania płatności niezwiązanej, została ustalona w decyzji dyrektora oddziału terenowego Agencji Rynku Rolnego.
W przypadku gdy w dniu 14 marca 2012 r. do rejestru podmiotów posiadających prawo do uzyskania płatności niezwiązanej, poza rolnikiem wnioskującym o płatność niezwiązaną do tytoniu był wpisany małżonek tego rolnika lub spadkodawca lub zbywca gospodarstwa rolnego, płatność niezwiązana do tytoniu przysługuje do sumy indywidualnej ilości referencyjnej, określonej dla tego rolnika oraz dla małżonka tego rolnika lub spadkodawcy lub zbywcy gospodarstwa rolnego.