Poddziałanie 5.2 Inwestycje odtwarzające potencjał produkcji rolnej - nabór wydłużony do 24 stycznia 2025 r.
27.12.2024
Zgodnie z Ogłoszeniem Prezesa Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wydłużeniu ulega termin, do którego mogą być składane wnioski o przyznanie pomocy w ramach ww. naboru. Pierwotnie obowiązujący termin jego trwania, tj. od 22 listopada 2024 r. do dnia 30 grudnia 2024 r. zostaje wydłużony do dnia 24 stycznia 2025 r. włącznie rolnicy, którzy ponieśli w gospodarstwach straty spowodowane wyłącznie przez powódź, która miała miejsce we wrześniu 2024 r. w południowo-zachodniej części terytorium Rzeczypospolitej Polskiej mogą składać w ARiMR wnioski o przyznanie pomocy na operacje typu „Inwestycje odtwarzające potencjał produkcji rolnej” w ramach poddziałania „Wsparcie inwestycji w odtwarzanie gruntów rolnych i przywracanie potencjału produkcji rolnej zniszczonego w wyniku klęsk żywiołowych, niekorzystnych zjawisk klimatycznych i katastrof” PROW 2014 - 2020. Wsparcie takie może być związane z odtworzeniem zniszczonych składników gospodarstwa, a inwestycje mogą być realizowane na obszarze, na którym w związku z powodzią został wprowadzony stan klęski żywiołowej.
Wsparciem mogą zostać objęte gospodarstwa, w których wystąpiły szkody spowodowane wyłącznie przez powódź i szkody te wynoszą co najmniej 30% średniej rocznej produkcji rolnej (...) wyłącznie w uprawach rolnych lub zwierzętach gospodarskich oraz dotyczą składnika gospodarstwa, którego odtworzenie wymaga poniesienia kosztów kwalifikujących się do objęcia wsparciem.
Wysokość poniesionych strat, jakie powstały w gospodarstwie rolnika, określa komisja powołana przez wojewodę.
Pomoc może być przyznana na inwestycje odtwarzające zniszczone składniki gospodarstwa, zgodne z katalogiem kosztów kwalifikowalnych, określonych w rozporządzeniu wykonawczym MRiRW (np. odtworzenie sadów/plantacji wieloletnich, zakup/odbudowa infrastruktury związanej z prowadzoną działalnością rolniczą w gospodarstwie, w miejsce zniszczonej przez powódź). Wsparciem nie mogą być objęte inwestycje związane z odtworzeniem uszkodzonych lub zniszczonych budynków, które podlegają obowiązkowemu ubezpieczeniu.
Maksymalna kwota wsparcia, jaką może otrzymać rolnik na „Inwestycje odtwarzające potencjał produkcji rolnej" w całym okresie realizacji PROW 2014-2020, wynosi do 300 tys. zł, z tym że nie może przekroczyć ona poziomu 80% kosztów kwalifikowalnych.
Na podstawie oszacowanej przez komisję wartości szkód w składniku gospodarstwa, którego odtworzenia dotyczy wniosek o przyznanie pomocy, określana jest wysokość wsparcia, jaką może otrzymać rolnik, z uwzględnieniem wcześniej wskazanego limitu pomocy na gospodarstwo i beneficjenta. Ponadto, jeżeli zniszczony składnik gospodarstwa był ubezpieczony, wówczas wysokość pomocy w odniesieniu do odtwarzanego składnika pomniejsza się o kwotę odszkodowania uzyskanego z tytułu jego ubezpieczenia. Jeżeli rolnik nie zawarł umowy obowiązkowego ubezpieczenia upraw, zgodnie z przepisami ustawy z dnia 7 lipca 2005 r. o ubezpieczeniach upraw rolnych i zwierząt gospodarskich, ważnej na dzień wystąpienia szkody w gospodarstwie, a będzie ubiegał się o pomoc na odtworzenie plantacji chmielu, sadów, plantacji krzewów owocowych gatunków owocujących efektywnie dłużej niż 5 lat, wówczas kwotę pomocy na odtworzenie tego składnika, pomniejsza się o połowę.
Pomoc będzie przyznawana według kolejności wpływu do Agencji wniosku o przyznanie pomocy, zawierającego dane niezbędne do przyznania pomocy oraz wymagane załączniki, które zostały wyszczególnione w rozporządzeniu wykonawczym MRiRW.
Informacje na temat typu operacji "Inwestycje odtwarzające potencjał produkcji rolnej" w ramach poddziałania "Wsparcie inwestycji w odtwarzanie gruntów rolnych i przywracanie potencjału produkcji rolnej zniszczonego w wyniku klęsk żywiołowych, niekorzystnych zjawisk klimatycznych i katastrof" PROW 2014-2020 udzielane są w OR ARiMR (adresy oddziałów regionalnych) i pod numerem bezpłatnej infolinii 800 38 00 84 oraz 22 595 06 11.