Typ operacji: 7.6.1 OCHRONA ZABYTKÓW i BUDOWNICTWA TRADYCYJNEGO
- w ramach: PODDZIAŁANIE 7.6 "Wsparcie badań i inwestycji związanych z utrzymaniem, odbudową i poprawą stanu dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego wsi, krajobrazu wiejskiego i miejsc o wysokiej wartości przyrodniczej, w tym dotyczące powiązanych aspektów społeczno-gospodarczych oraz środków w zakresie świadomości środowiskowej " objęte (PROW) Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014 - 2020"
- w ramach: DZIAŁANIE 7 (M07) ,, Podstawowe usługi i odnowa wsi na obszarach wiejskich"
„Ochrona zabytków i budownictwa tradycyjnego” – Na obszarach wiejskich znajdują się pojedyncze obiekty zabytkowe, zespoły pałacowo – ogrodowe, zespoły folwarczne, układy tradycyjnej zabudowy, które ulegają stopniowej degradacji, a w przypadku braku środków na ich renowacje zostaną całkowicie utracone.
Cel działania i operacji (ODNOWA)
Realizacja inwestycji z zakresu ochrony zabytków i budownictwa tradycyjnego przyczyni się do zachowania dziedzictwa kulturowego. 6B-Wspieranie lokalnego rozwoju na obszarach wiejskich.
Zakres wsparcia
Wsparcie w ramach tego typu operacji obejmuje odnawianie lub poprawę stanu zabytkowych obiektów budowlanych, służących zachowaniu dziedzictwa kulturowego, jak również zakup obiektów charakterystycznych dla tradycji budownictwa w danym regionie z przeznaczeniem na cele publiczne.
Beneficjent
Gmina lub instytucja kultury, dla której organizatorem jest jednostka samorządu terytorialnego.
Forma wsparcia i poziom pomocy
Pomoc ma formę refundacji części kosztów kwalifikowalnych operacji.
Wysokość pomocy ze środków EFRROW nie może przekroczyć 500 000 zł na miejscowość w okresie realizacji Programu.
Poziom pomocy finansowej z EFRROW wynosi do 63,63% kosztów kwalifikowalnych projektu.
Wymagany krajowy wkład środków publicznych, w wysokości 36,37% kosztów kwalifikowalnych projektu, pochodzi ze środków własnych beneficjenta.
W ramach operacji wartość całkowitego kwalifikowalnego kosztu nie może przekroczyć 1 000 000 EUR.
Dodatkowe informacje dla beneficjenta
Pomoc może być przyznana, jeśli operacja realizowana jest w miejscowości, należącej do gminy wiejskiej lub
gminy miejsko-wiejskiej, z wyłączeniem miast liczących powyżej 5 tys. mieszkańców, lub gminy miejskiej z wyłączeniem miejscowości liczących powyżej 5 tys. mieszkańców; będzie ogólnodostępna, w tym dostępna dla osób niepełnosprawnych;
- będzie wynikać z ustaleń miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego, o ile zostały sporządzone albo z decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, o ile uzyskanie tej decyzji jest wymagane;
- będzie spójna z dokumentem strategicznym dotyczącym obszaru, na którym planowana jest realizacja operacji, określającym strategię rozwoju oraz obszary lub cele lokalnej polityki rozwoju;
- spełnia wymagania wynikające z obowiązujących przepisów prawa, które mają zastosowanie do tej operacji;
- realizowana będzie na nieruchomości należącej do wnioskodawcy lub wnioskodawca posiada prawo do dysponowania nieruchomością na cele określone w operacji przez okres związania celem;
- realizowana jest przez instytucję kultury, dla której organizatorem jest JST i została zaakceptowana przez tę jednostkę;
- dotyczy obiektu wpisanego do rejestru lub ewidencji zabytków.
Dodatkowe informacje można uzyskać wysyłając zapytania na adres e-mail: INFO@arimr.gov.pl
Nabór wniosków
Terminy i czynności, ważne z punktu widzenia uruchomienia dla operacji typu: „Ochrona zabytków i budownictwa tradycyjnego”, „Inwestycje w obiekty pełniące funkcje kulturalne”, „Kształtowanie przestrzeni publicznej” zgodnie z rozporządzeniem wykonawczym
- Nabór wniosków o przyznanie pomocy ogłaszają właściwe organy samorządu województw na stronie internetowej urzędu marszałkowskiego albo samorządowej jednostki oraz w urzędzie marszałkowskim albo samorządowej jednostce, nie później niż 14 dni i nie wcześniej niż 30 dni przed dniem planowanego rozpoczęcia terminu składania tych wniosków.
- Termin składania wniosków o przyznanie pomocy nie może być krótszy niż 14 dni i dłuższy niż 60 dni. Wnioski o przyznanie pomocy składane są formie pisemnej
w urzędach marszałkowskich albo w samorządowych jednostkach, w terminach określonych w ogłoszeniu ewentualnie doręczane jako przesyłka rejestrowana. - Sporządzenie listy rankingowej operacji – następuje po ocenie wniosków o przyznanie pomocy. Pomoc na operacje może być przyznana jeżeli operacja uzyskała co najmniej 16 punktów.
- Wezwanie do zawarcia umowy o przyznaniu pomocy lub informacja o odmowie przyznania pomocy następuje w terminie 6 miesięcy od upływu terminu składania wniosków o przyznanie pomocy plus ewentualne dwukrotne wezwanie do uzupełnienia (po 14 dni od dnia doręczenia wezwania).
- Złożenie wniosku o płatność - wniosek o płatność końcową należy złożyć w terminie 24 miesięcy, a w przypadku operacji dwuetapowej w terminie 36 miesięcy od dnia zawarcia umowy, lecz nie później do dnia 30 czerwca 2023 r.
- Wypłata środków – Wypłaty środków finansowych z tytułu pomocy dokonuje się niezwłocznie po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku o płatność, w terminie 3 miesięcy od dnia złożenia wniosku o płatność plus ewentualne dwukrotne wezwanie do uzupełnienia (po 14 dni od dnia doręczenia wezwania).
Dodatkowe informacje można uzyskać wysyłając zapytania na adres e-mail: INFO@arimr.gov.pl
LEGISLACJA
Rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 15 stycznia 2018 r. w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania oraz wypłaty pomocy finansowej
na operacje typu „Inwestycje w obiekty pełniące funkcje kulturalne lub kształtowanie przestrzeni publicznej” oraz operacje typu „Ochrona zabytków i budownictwa tradycyjnego” w ramach działania „Podstawowe usługi i odnowa wsi na obszarach wiejskich” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 (Dz. U. z 2017 poz. 1737, zm. Dz.U. 2018 poz. 154, zm. Dz.U. 2019 poz. 2282)
DOKUMENTY APLIKACYJNE
1. Wniosek o przyznanie pomocy
|
Materiały
Wniosek o przyznanie pomocy - FORMULARZ format Excel (wersja 1z)WoPP_741_761_1z.xlsx 0.13MB Instrukcja wypełnienia wniosku o przyznanie pomocy (wersja 1z)
IW_WoPP_7_41-761_1z_16012018.pdf 1.05MB
2. Umowa o przyznaniu pomocy
|
Materiały
Umowa o przyznaniu pomocy (na operacje typu "Ochrona zabytków i budownictwa tradycyjnego") (wersja 6z)Umowa-Odnowa_wsi_6z_pdf.pdf 0.39MB ZAŁĄCZNIK nr 1 - Zestawienie rzeczowo finansowe operacji (wersja 6z)
zał_1_ZRF_6z.pdf 0.11MB ZAŁĄCZNIK nr 2 - Wykaz działek ewidencyjnych, na których realizowana będzie operacja trwale związana z nieruchomością (wersja 6z)
zał_2_Wykaz_działek_ew_6z.pdf 0.10MB ZAŁĄCZNIK nr 3 - Kary administracyjne za naruszenia przepisów o zamówieniach publicznych (wersja 6z)
Zał_3_Kary_adminprzed_6z.pdf 0.23MB ZAŁĄCZNIK nr 3a - Kary administracyjne za naruszenie przepisów o zamówieniach publicznych po wejściu w życie ustawy z dnia 22 czerwca 2016 r. o zmianie ustawy - Prawo zamówień publicznych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 1020, 1579 i 1920) (wersja 6z)
Zał_3a_Kary_adminpo_6z.pdf 0.24MB ZAŁĄCZNIK nr 4 – Informacja po realizacji operacji (wersja 6z)
zał_4_Info_po_realizacji_6z.pdf 0.15MB ZAŁĄCZNIK nr 5 – Plan działalności obiektu pełniącego funkcje kulturalne (wersja 6z)
zał_5_Plan_działal_obiektu_kult_6z.pdf 0.09MB Informacja dotycząca przetwarzania danych osobowych (wersja 6z)
zał_6_RODO_6z.pdf 0.14MB
3. Wniosek o płatność
Rozpatrując wniosek o płatność Samorząd Województwa sprawdza zgodność realizacji operacji lub jej etapu z warunkami określonymi w Programie, ustawie, rozporządzeniu, przepisach odrębnych oraz umowie, w szczególności pod względem spełnienia warunków wypłaty pomocy w zakresie kompletności i poprawności formalnej wniosku oraz prawidłowości realizacji i finansowania operacji.
Materiały
Wniosek o płatność (w ramach działania 7. Podstawowe usługi i odnowa wsi na obszarach wiejskich objętego PROW na lata 2014-2020)- FORMULARZ (wersja 6z)WoP_v6z.xlsx 0.28MB Instrukcja wypełniania wniosku o płatność (w ramach działania 7. Podstawowe usługi i odnowa wsi na obszarach wiejskich, objętego PROW na lata 2014-2020) (wersja 6z)
IWoP_v6z_aktualizacja_maj_2022_r.pdf 0.66MB
4. NASTĘPCA PRAWNY - Wniosek o przyznanie pomocy
Wniosek następcy prawnego beneficjenta o przyznanie pomocy, zwany dalej „wnioskiem następcy”, składa się w urzędzie marszałkowskim albo w samorządowej jednostce,
w terminie 2 miesięcy od dnia zaistnienia zdarzenia.
- Do wniosku następcy dołącza się dokument potwierdzający fakt zaistnienia następstwa prawnego będącego wynikiem przekształcenia albo likwidacji beneficjenta.
- W przypadku złożenia wniosku następcy po upływie terminu, o którym mowa pomocy nie przyznaje się, o czym informuje się następcę prawnego beneficjenta, w formie pisemnej, podając przyczyny nieprzyznania pomocy.
- Wniosek następcy rozpatruje się w terminie miesiąca od dnia jego złożenia.
Materiały
Wniosek o przyznanie pomocy (następca prawny) - FORMULARZ (wersja 1z)WoPPNP_-_250620211z.pdf 0.66MB Instrukcja wypełnienia wniosku o przyznanie pomocy (następca prawny) (wersja 1z)
instrukcja_do_WoPPNP-210720211z.pdf 0.40MB
5. NASTĘPCA PRAWNY - Umowa
W przypadku przekształcenia albo likwidacji beneficjenta następcy prawnemu beneficjenta może być przyznana pomoc, jeżeli:
-
- spełnia on warunki przyznania pomocy;
- nie sprzeciwia się to przepisom rozporządzenia nr 1305/2013 oraz przepisom wydanym w trybie tego rozporządzenia;
- przejdą na niego prawa beneficjenta nabyte w ramach realizacji operacji oraz inne prawa beneficjenta niezbędne do zrealizowania operacji.
Materiały
Umowa o przyznaniu pomocy – NASTĘPCA PRAWNY (na operacje typu " Ochrona zabytków i budownictwa tradycyjnego ") (wersja 1z)Umowa_odnowa76-np__1z_pdf.pdf 0.19MB ZAŁĄCZNIK nr 1( następca prawny) - Zestawienie rzeczowo finansowe operacji (wersja 1z)
zał_1_ZRF_odnowa_1z_pdf.pdf 0.14MB ZAŁĄCZNIK nr 2 (następca prawny) - Wykaz działek ewidencyjnych, na których realizowana będzie operacja trwale związana z nieruchomością (wersja 1z)
zał_2_Wykaz_działek_ew_odnowa_1z_pdf.pdf 0.11MB ZAŁĄCZNIK nr 3 (następca prawny) - Kary administracyjne za naruszenia przepisów o zamówieniach publicznych (wersja 1z)
Zał_3_Kary_adminprzed_odnowa_1z_pdf.pdf 0.24MB ZAŁĄCZNIK nr 3a (następca prawny) - Kary administracyjne za naruszenie przepisów o zamówieniach publicznych po wejściu w życie ustawy z dnia 22 czerwca 2016 r. o zmianie ustawy - Prawo zamówień publicznych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 1020, 1579 i 1920) (wersja 1z)
Zał_3a_Kary_adminpo_odnowa_1z_pdf.pdf 0.24MB ZAŁĄCZNIK nr 4 (następca prawny) – Informacja po realizacji operacji (wersja 1z)
zał_4_Info_po_realizacji_odnowa_1z_pdf.pdf 0.15MB ZAŁĄCZNIK nr 5 (następca prawny) – Plan działalności obiektu pełniącego funkcje kulturalne (wersja 1z)
zał_5_Plan_działal_obiektu_kult_odnowa_1z_pdf.pdf 0.11MB Informacja dotycząca przetwarzania danych osobowych - następca prawny (wersja 1z)
zał_6_RODO-odnowa__1z_pdf.pdf 0.14MB
6. NASTĘPCA PRAWNY - Wniosek o płatność
Obowiązuje ten sam wzór formularza wniosku o platność co zamieszczony w punkcie 3 dla wszystkich Beneficjentów tego typu operacji
Materiały
Wniosek o płatność (w ramach działania 7. Podstawowe usługi i odnowa wsi na obszarach wiejskich objętego PROW na lata 2014-2020)- FORMULARZ (wersja 6z)WoP_v6z.xlsx 0.28MB Instrukcja wypełniania wniosku o płatność (w ramach działania 7. Podstawowe usługi i odnowa wsi na obszarach wiejskich, objętego PROW na lata 2014-2020) (wersja 6z)
IWoP_v6z_aktualizacja_maj_2022_r.pdf 0.66MB