W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Podsumowanie trzech naborów zakończonych 15 listopada

18.11.2024

powódź_straty_przez_anomalia_pogodowe

Rolnicy, których uprawy zostały zniszczone przez powódź, a także właściciele gospodarstw, które ucierpiały w wyniku wystąpienia gradu, deszczu nawalnego, przymrozków wiosennych lub huraganu, mogli ubiegać się o pomoc finansową do 15 listopada 2024 r. Przeznaczone na wsparcie środki pochodzą z budżetu krajowego. Dzięki sprawnej obsłudze wniosków przyjmowanych wyłącznie drogą elektroniczną pierwsze płatności były realizowane jeszcze przed zakończeniem naborów.

4-5 tys. zł/ha za straty w uprawach spowodowane przez powódź

Wsparcie skierowane jest do poszkodowanych przez powódź rolnicy z terenów objętych klęską żywiołową, których uprawy zostały całkowicie zniszczone w wyniku wrześniowej powodzi. Z pomocy mogą skorzystać producenci kukurydzy, buraków cukrowych, ziemniaków, soi, konopi włóknistych, tytoniu, chmielu, lnu, winorośli, ziół, słonecznika lub warzyw, którzy w 2024 r. złożyli wniosek o przyznanie płatności bezpośrednich i zadeklarowali uprawę tych roślin. Starający się o rekompensatę muszą ponadto mieć nadany numer ewidencyjny i prowadzić działalność jako mikro-, małe albo średnie przedsiębiorstwo. Wysokość pomocy ustala się jako iloczyn powierzchni danej uprawy (zadeklarowanej we wniosku o przyznanie płatności bezpośrednich), która została zniszczona i stawki pomocy Wynosi ona w przypadku soi 4 tys. zł/ha, a dla pozostałych z wymienionych roślin – 5 tys. zł/ha. Przyjętych zostało 2150 wniosków – zdecydowanie najwięcej złożono ich na Opolszczyźnie. Już 13 listopada rozpoczęły się wypłaty tego wsparcia. Do tej pory na konta rolników trafiło blisko 11 mln zł.

Więcej informacji o zasadach przyznawania pomocy - otwórz

 

1-3 tys. zł/ha za szkody wyrządzone przez grad, deszcz nawalny, przymrozki wiosenne lub huragan

O przyznanie pomocy mogli się ubiegać producenci rolni, których uprawy zostały zniszczone w wyniku wystąpienia do 10 września 2024 r. gradu, deszczu nawalnego, przymrozków wiosennych lub huraganu. Powstałe szkody muszą być oszacowane przez specjalną komisję i wynosić powyżej 30 proc. średniej rocznej produkcji roślinnej w gospodarstwie (z trzech ostatnich lat poprzedzających rok, w którym wystąpiły, albo z pięciu – z pominięciem roku o najwyższej i najniższej wielkości produkcji). Ubiegający się o to wsparcie rolnik musi też mieć nadany numer identyfikacyjny w ewidencji producentów i prowadzić działalność w formie mikro-, małego albo średniego przedsiębiorstwa. Wysokość pomocy ustala się jako iloczyn powierzchni uprawy, na której zgodnie z szacunkami zawartymi w protokole powstały straty, i stawki pomocy, która wynosi: 3 000 zł/ha – w przypadku strat co najmniej 70 proc. plonów; 2 000 zł/ha – w przypadku strat co najmniej 50 proc. i mniej niż 70 proc. plonów; 1 000 zł/ha – w przypadku strat co najmniej 30 proc. i mniej niż 50 proc. plonu. O to wsparcie ubiega się 12,9 tys. rolników. Najwięcej wniosków złożonych zostało w województwach świętokrzyskim i wielkopolskim. 

Więcej informacji o zasadach przyznawania pomocy - otwórz

 

Pomoc w spłacie 3. i 4. raty podatku rolnego

Rolnicy, których uprawy zostały w tym roku zniszczone przez grad, deszcz nawalny, przymrozki wiosenne lub huragan, mogli starać się także o wsparcie w opłaceniu trzeciej i czwartej raty podatku rolnego. Muszą oni muszą mieć nadany numer identyfikacyjny w systemie ewidencji producentów i prowadzić działalność w formie mikro-, małego albo średniego przedsiębiorstwa. Do otrzymania wsparcia uprawnia poniesienie w uprawach szkód, które zostały oszacowane przez specjalną komisję i wynoszą powyżej 30 proc. średniej rocznej produkcji roślinnej w gospodarstwie (z trzech ostatnich lat poprzedzających rok, w którym wystąpiły, albo z pięciu – z pominięciem roku o najwyższej i najniższej wielkości produkcji). Zarejestrowanych zostało ponad 19,5 tys. wniosków – najwięcej w Świętokrzyskiem.

Więcej informacji o zasadach przyznawania pomocy - otwórz

 

Zdjęcie: Adobe Sock

{"register":{"columns":[]}}