Pomoc dla Kół Gospodyń Wiejskich w związku z frekwencją w wyborach do Sejmu RP
25.10.2024
Pomoc finansowa dla Kół Gospodyń Wiejskich z gminy o frekwencji powyżej 60% w wyborach do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej przeprowadzonych w dniu 15 października 2023 r.
Termin składania wniosków
Agencja przyjmuje wnioski o pomoc finansową dla kół gospodyń wiejskich z gminy o frekwencji powyżej 60 % w wyborach do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej przeprowadzonych w dniu 15 października 2023 r.
Wnioski o udzielenie pomocy należy składać na formularzu opracowanym i udostępnionym przez Agencję na jej stronie internetowej do Kierownika BP ARiMR, właściwego ze względu na siedzibę koła, w terminie do dnia 29 listopada 2024 r.
W przypadku złożenia wniosku po dniu 29 listopada 2024 r. nie wszczyna się postępowania w sprawie przyznania pomocy.
Wnioski można składać:
- osobiście w Biurach Powiatowych ARiMR,
- za pośrednictwem platformy ePUAP,
- za pośrednictwem usługi mObywatel na stronie gov.pl,
- lub wysłać za pośrednictwem operatora pocztowego (np. Poczta Polska)
W przypadku składania wniosku przez platformę ePUAP lub mObywatel, aby wniosek trafił do biura powiatowego Agencji właściwego ze względu na miejsce zamieszkania albo siedzibę wnioskodawcy należy starannie wskazać dane tej jednostki, tj. w nazwie jednostki musi występować określenie „Biuro powiatowe” oraz nazwa powiatu gdzie dane BP ARiMR ma siedzibę, np. „BIURO POWIATOWE AGENCJI RESTRUKTURYZACJI I MODERNIZACJI ROLNICTWA W ZAMOŚCIU (22-400 ZAMOŚĆ, WOJ. LUBELSKIE)” lub „AGENCJA RESTRUKTURYZACJI I MODERNIZACJI ROLNICTWA - BIURO POWIATOWE (65-120 ZIELONA GÓRA, WOJ. LUBUSKIE)”.
Jeżeli wniosek o udzielenie pomocy finansowej składany jest za pośrednictwem platformy ePUAP lub usługi mObywatel przy wykorzystaniu funkcji „Pismo ogólne do urzędu”, to należy pamiętać, że w takiej sytuacji konieczne jest odrębne podpisanie przez Wnioskodawcę, podpisem elektronicznym:
pliku zawierającego Wniosek o udzielenie pomocy.
Podpis elektroniczny można złożyć np. z wykorzystaniem usługi „Podpisz dokument elektronicznie” dostępnej na platformie ePUAP lub mObywatel.gov.pl. Dopiero podpisany dokument i podpisane załączniki (np. pełnomocnictwo lub upoważnienie) należy dołączyć do pisma ogólnego do podmiotu publicznego.
Szczegółowa instrukcja składania wniosku o pomoc za pośrednictwem platformy ePUAP lub usługę mObywatel.gov.pl została zawarta w Instrukcji wypełniania wniosku o pomoc finansową dla koła gospodyń wiejskich z gminy o frekwencji powyżej 60% w wyborach do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej przeprowadzonych w dniu 15 października 2023 r.
Jeżeli Wnioskodawca przesyłając dokumenty za pośrednictwem platformy ePUAP lub za pośrednictwem usługi mObywatel do pisma ogólnego dołączy pliki niepodpisane elektronicznie, takie pliki nie mają waloru podpisanego dokumentu.
Za datę złożenia wniosku uważa się:
1) w przypadku osobistego złożenia wniosku w kancelarii BP – datę dostarczenia wniosku do kancelarii BP;
lub
2) w przypadku złożenia wniosku za pośrednictwem operatora pocztowego – datę nadania przesyłki (data stempla pocztowego);
lub
3) w przypadku złożenia wniosku za pośrednictwem platformy ePUAP lub za pośrednictwem usługi mObywatel na stronie gov.pl – datę jego nadania.
Beneficjenci pomocy:
Pomoc będzie udzielana na podstawie § 13zzr rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 27 stycznia 2015 r. w sprawie szczegółowego zakresu i sposobów realizacji niektórych zadań Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (Dz. U. z 2015 r. poz. 187 z późn. zm.)
Zgodnie z ww. przepisami beneficjentem pomocy może być koło gospodyń wiejskich:
1) wpisane do dnia 15 października 2023 r. do:
- Krajowego Rejestru Kół Gospodyń Wiejskich, o którym mowa w ustawie z dnia 9 listopada 2018 r. o kołach gospodyń wiejskich,
albo wpisane do tego dnia do:
- Krajowego Rejestru Sądowego – w przypadku kół gospodyń wiejskich działających jako:
a) stowarzyszenie na podstawie ustawy z dnia 7 kwietnia 1989 r. – Prawo o stowarzyszeniach;
albo jako
b) kółko rolnicze na podstawie ustawy z dnia 8 października 1982 r. o społeczno-zawodowych organizacjach rolników;
albo
2) które:
- na dzień złożenia wniosku o udzielenie pomocy zostało wpisane do Krajowego Rejestru Kół Gospodyń Wiejskich, o którym mowa w ustawie z dnia 9 listopada 2018 r. o kołach gospodyń wiejskich,
oraz
- które na dzień 15 października 2023 r. działało jako:
a) samodzielne koło gospodyń wiejskich na podstawie przepisów ustawy z dnia 8 października 1982 r. o społeczno-zawodowych organizacjach rolników;
albo jako
b) jednostka organizacyjna kółka rolniczego na podstawie przepisów ustawy z dnia 8 października 1982 r. o społeczno-zawodowych organizacjach rolników.
3) którego siedziba znajduje się na obszarze gminy, w której frekwencja w wyborach do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej przeprowadzonych w dniu 15 października 2023 r. wyniosła powyżej 60 %;
4) które nie jest w stanie likwidacji
5) które posiada numer identyfikacyjny, o którym mowa w art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 18 grudnia 2003 r. o krajowym systemie ewidencji producentów, ewidencji gospodarstw rolnych oraz ewidencji wniosków o przyznanie płatności (Dz.U. z 2023 r. poz. 885), tzw. nr EP. (wniosek EP może zostać złożony razem z wnioskiem o pomoc).
O możliwości otrzymania pomocy poza pozostałymi uwarunkowaniami decyduje status koła na dzień 15 października 2023 r, tj. pomoc mogą otrzymać koła, które:
- Koła gospodyń wiejskich działające na podstawie ustawy o kołach gospodyń wiejskich. Posiadające na dzień 15.10.2023 r. osobowość prawną na podstawie wpisu do Krajowego Rejestru Kół Gospodyń Wiejskich.
- Koła gospodyń wiejskich działające na podstawie ustawy – Prawo o stowarzyszeniach. Posiadające na dzień 15.10.2023 r. osobowość prawną na podstawie wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego. Zakres działania koła określa jego statut.
- Koła gospodyń wiejskich będące kółkiem rolniczym i działające na podstawie ustawy o społeczno-zawodowych organizacjach rolników. Posiadające na dzień 15.10.2023 r. osobowość prawną na podstawie wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego. Zakres działania koła określa jego statut.
- Koła gospodyń wiejskich działające na dzień 15.10.2023 r. jako jednostka organizacyjna kółka rolniczego, na podstawie Ustawy o społeczno-zawodowych organizacjach rolników. Koła takie na dzień 15.10.2023 r. nie posiadały osobowości prawnej, gdyż były wewnętrzną jednostką organizacyjną kółka rolniczego, które posiadało wpis do Krajowego Rejestru Sądowego. Istnienie takiego koła na dzień 15.10.2023 r. potwierdza w szczególności statut kółka rolniczego, którego wewnętrzną jednostką organizacyjną było takie koło. Zgodnie z § 13zzr ust. 1 pkt 2 rozporządzenia, powyższe koło może złożyć wniosek o pomoc pod warunkiem, że przed jego złożeniem zostanie wpisane do Krajowego Rejestru Kół Gospodyń Wiejskich, o którym mowa w ustawie z dnia 9 listopada 2018 r. o kołach gospodyń wiejskich.
- Koła gospodyń wiejskich działające na dzień 15.10.2023 r. jako samodzielne koło gospodyń wiejskich, na podstawie art. 22 ust. 4 ustawy o społeczno-zawodowych organizacjach rolników (wg stanu prawnego sprzed 29.11.2018 r.). Zgodnie z art. 22 ust. 4 ustawy o społeczno-zawodowych organizacjach rolników, takie koła nie posiadały na dzień 15.10.2023 r. osobowości prawnej i nie mogły zostać wpisane do KRS, ponieważ zgodnie z przepisem ustawy były zakładane we wsiach, w których nie działy kółka rolnicze. Samodzielne koła gospodyń wiejskich działały na podstawie regulaminu rejestrowanego w wojewódzkim związku rolników, kółek i organizacji rolniczych. Zgodnie z § 13zzr ust. 1 pkt 2 rozporządzenia, takie koło może złożyć wniosek o pomoc pod warunkiem, że przed jego złożeniem zostanie wpisane do Krajowego Rejestru Kół Gospodyń Wiejskich, o którym mowa w ustawie z dnia 9 listopada 2018 r. o kołach gospodyń wiejskich.
Załączniki do wniosku
Ich rodzaj jest uzależniony od formy prawnej koła gospodyń wiejskich na dzień 15.10.2023 r.:
- Koło gospodyń wiejskich działające na podstawie ustawy o kołach gospodyń wiejskich i wpisane do KRKGW do dnia 15.10.2023 r.:
- wniosek o wpis do ewidencji producentów na podstawie przepisów o krajowym systemie ewidencji producentów, ewidencji gospodarstw rolnych oraz ewidencji wniosków o przyznanie płatności, o ile taki wpis nie został już uprzednio dokonany i koło nie otrzymało numeru ewidencyjnego producenta rolnego jako „potencjalny beneficjent” lub o innym charakterze (np. koło przynajmniej raz skorzystało z pomocy przeznaczonej na realizację zadań o których mowa w art. 2 ust. 3 ustawy z dnia 9 listopada 2018 r. o kołach gospodyń wiejskich co było związane z koniecznością uzyskania takiego numeru).
- pełnomocnictwo lub upoważnienie, jeżeli wniosek jest podpisywany przez inne osoby niż wynika to ze sposobu reprezentacji koła określonego w KRKGW.
- Koło gospodyń wiejskich działające na dzień 15.10.2023 r. na podstawie ustawy Prawo o stowarzyszeniach:
- kopię statutu stowarzyszenia wg. stanu na dzień 15.10.2023 r. potwierdzającą, że stowarzyszenie działo jako koło gospodyń wiejskich na dzień 15.10.2023 r.;
- wniosek o wpis do ewidencji producentów na podstawie przepisów o krajowym systemie ewidencji producentów, ewidencji gospodarstw rolnych oraz ewidencji wniosków o przyznanie płatności, o ile taki wpis nie został już uprzednio dokonany i koło nie otrzymało numeru ewidencyjnego producenta rolnego np. jako „potencjalny beneficjent” lub o innym charakterze;
- pełnomocnictwo lub upoważnienie, jeżeli wniosek jest podpisywany przez inne osoby niż wynika to ze sposobu reprezentacji koła określonego w KRS.
- Koło gospodyń wiejskich będące na dzień 15.10.2023 r. kółkiem rolniczym, działające na podstawie ustawy o społeczno-zawodowych organizacjach rolników składa:
- kopię statutu kółka rolniczego wg. stanu na dzień 15.10.2023 r. potwierdzającą, że koło gospodyń wiejskich działało jako kółko rolnicze na dzień 15.10.2023 r.;
- wniosek o wpis do ewidencji producentów na podstawie przepisów o krajowym systemie ewidencji producentów, ewidencji gospodarstw rolnych oraz ewidencji wniosków o przyznanie płatności, o ile taki wpis nie został już uprzednio dokonany i koło nie otrzymało numeru ewidencyjnego producenta rolnego np. jako „potencjalny beneficjent” lub o innym charakterze;
- pełnomocnictwo lub upoważnienie, jeżeli wniosek jest podpisywany przez inne osoby niż wynika to ze sposobu reprezentacji koła określonego w KRS.
Po uprzednim uzyskaniu wpisu do Krajowego Rejestru Kół Gospodyń Wiejskich, koło działające na dzień 15.10.2023 r. jako wewnętrzna jednostka organizacyjna kółka rolniczego, na podstawie ustawy o społeczno-zawodowych organizacjach rolników oraz koło działające na dzień 15.10.2023 r. jako samodzielne koło gospodyń wiejskich na podstawie ustawy o społeczno-zawodowych organizacjach rolników, składa:
- Koło gospodyń wiejskich – jednostka organizacyjna kółka rolniczego:
- kopię statutu kółka rolniczego wg. stanu na dzień 15.10.2023 r., potwierdzającą, że koło działało w strukturze tego kółka rolniczego na dzień 15.10.2023 r.;
- wniosek o wpis do ewidencji producentów na podstawie przepisów o krajowym systemie ewidencji producentów, ewidencji gospodarstw rolnych oraz ewidencji wniosków o przyznanie płatności, o ile taki wpis, nie został wobec koła dokonany jako podmiotowi prawa wpisanemu do Krajowego Rejestru Kół Gospodyń Wiejskich i koło nie otrzymało numeru ewidencyjnego producenta rolnego np. jako „potencjalny beneficjent” lub o innym charakterze;
- pełnomocnictwo lub upoważnienie, jeżeli wniosek jest podpisywany przez inne osoby niż wynika to ze sposobu reprezentacji koła określonego we wpisie do Krajowego Rejestru Kół Gospodyń Wiejskich.
- Koło gospodyń wiejskich – samodzielne koło gospodyń wiejskich:
- zaświadczenie lub inny równoważny dokument z wojewódzkiego związku kółek i organizacji rolniczych, potwierdzające, że zgodnie z art. 22 ust. 4 ustawy o społeczno-zawodowych organizacjach rolników wg. stanu na dzień 15.10.2023 r. koło było na podstawie regulaminu zarejestrowane w wojewódzkim związku rolników i organizacji rolniczych,
- wniosek o wpis do ewidencji producentów na podstawie przepisów o krajowym systemie ewidencji producentów, ewidencji gospodarstw rolnych oraz ewidencji wniosków o przyznanie płatności, o ile taki wpis, nie został wobec koła dokonany jako podmiotowi prawa wpisanemu do Krajowego Rejestru Kół Gospodyń Wiejskich i koło nie otrzymało numeru ewidencyjnego producenta rolnego np. jako „potencjalny beneficjent” lub o innym charakterze;
- kopia statutu koła gospodyń wiejskich wg. stanu na dzień 15.10.2023 r.
- pełnomocnictwo lub upoważnienie, jeżeli wniosek jest podpisywany przez inne osoby niż wynika to ze sposobu reprezentacji koła określonego we wpisie do Krajowego Rejestru Kół Gospodyń Wiejskich.
Informacje o zasadach i trybie ubiegania się o wpis do KRKGW są dostępne na stronie Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa pod adresem:
https://www.gov.pl/web/arimr/dokumenty-niezbedne-do-wpisu-do-krkgw
Informacje o zasadach i trybie uzyskiwania numerów identyfikacyjnych w trybie przepisów o krajowym systemie ewidencji producentów, ewidencji gospodarstw rolnych oraz ewidencji wniosków o przyznanie płatności, można znaleźć pod adresem: https://www.gov.pl/web/arimr/ewidencja-producentow – dotyczy kół gospodyń wiejskich, które nie posiadają takiego numeru.
Przyznanie i wypłata pomocy
Wysokość pomocy wynosi 5000 zł na jedno koło gospodyń wiejskich.
Pomoc będzie wypłacana niezwłocznie po wydaniu decyzji przyznającej pomoc na rachunek koła wskazany w krajowym systemie ewidencji producentów, ewidencji gospodarstw rolnych oraz ewidencji wniosków o przyznanie płatności.
Koło składając wniosek o pomoc jest zobowiązane do dołożenia wszelkich starań aby dane dotyczące rachunku w ww. systemie ewidencji producentów były aktualne. Natomiast koła, które nie wskazały we wpisie do ewidencji producentów numeru rachunku lub podany numer jest nieaktualny, powinny dokonać zmian w ewidencji producentów przed złożeniem wniosku o przyznanie pomocy zgodnie z instrukcją dostępną na stronie agencji: https://www.gov.pl/web/arimr/ewidencja-producentow.
Uwaga! Nie można wskazywać rachunków nienależących do koła.
Informacje dodatkowe
Wszelkie pytania dotyczące naboru wniosków o pomoc finansową dla kół gospodyń wiejskich z gmin o frekwencji powyżej 60% w wyborach do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej przeprowadzonych w dniu 15 października 2023 r. należy kierować do właściwych miejscowo palcówek ARiMR (dane kontaktowe: https://www.gov.pl/web/arimr/oddzialy-regionalne-i-biura-powiatowe) lub na adres: info@arimr.gov.pl
Materiały
Formularz wniosku - wersja edytowalnaWniosek_o_pomoc_KGW_frekwencja_-wersja_edytowalna.xlsx 0.11MB Formularz wniosku
Wniosek_o_pomoc_KGW_frekwencja.pdf 0.45MB Instrukcja wypełniania wniosku
Wniosek_o_pomoc_KGW_frekwencja_.pdf 0.30MB
Podstawa prawna
• § 13zzr rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 27 stycznia 2015 r. w sprawie szczegółowego zakresu i sposobów realizacji niektórych zadań Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (Dz.U. z 2015 r. poz. 187 z późn. zm.);