W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Pomoc finansowa dla producenta rolnego, w którego gospodarstwie rolnym powstały w 2023 roku szkody w owocujących uprawach drzew owocowych w wysokości co najmniej 70% na powierzchni występowania tych upraw w wyniku przymrozków wiosennych, huraganu lub gradu

05.10.2023

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w okresie od dnia 5 października 2023 r. do dnia 20 października 2023 r. przyjmuje wnioski o udzielenie pomocy finansowej dla producenta rolnego, w którego gospodarstwie rolnym powstały w 2023 roku szkody w owocujących uprawach drzew owocowych w wysokości co najmniej 70% na powierzchni występowania tych upraw w wyniku przymrozków wiosennych, huraganu lub gradu.

Pomoc udzielana jest zgodnie z przepisami §13 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 27 stycznia 2015 r. w sprawie szczegółowego zakresu i sposobów realizacji niektórych zadań Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (Dz. U. poz. 187, z późn. zm.), w związku z opublikowaniem na stronie MRiRW w dniu 20 września 2023 r. ogłoszenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi o terminie naboru wniosków o udzielenie pomocy producentom rolnym, w których gospodarstwach rolnych powstały w 2023 roku szkody w owocujących uprawach drzew owocowych w wysokości co najmniej 70% na powierzchni występowania tych upraw w wyniku przymrozków wiosennych, huraganu lub gradu oraz o stawce pomocy.

Termin składania wniosków, nie podlega przywróceniu.

Pomoc jest skierowana do producenta rolnego:

  1. któremu został nadany numer identyfikacyjny w trybie przepisów o krajowym systemie ewidencji producentów, ewidencji gospodarstw rolnych oraz ewidencji wniosków o przyznanie płatności;
  2. w którego gospodarstwie rolnym powstały w 2023 r. szkody w owocujących uprawach drzew owocowych w wysokości co najmniej 70% na powierzchni występowania tych upraw w wyniku  przymrozków wiosennych, huraganu lub gradu,
  3. będącemu mikroprzedsiębiorstwem, małym albo średnim przedsiębiorstwem w rozumieniu załącznika nr I rozporządzenia Komisji (UE) nr 2022/2472  z dnia 14 grudnia 2022 r. uznającego niektóre kategorie pomocy w sektorach rolnym i leśnym oraz na obszarach wiejskich za zgodne z rynkiem wewnętrznym w zastosowaniu art. 107 i 108 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej (Dz.Urz. UE L 327 z 21.12.2022, str. 1) - dotyczy wyłącznie producentów rolnych ubiegających się o udzielenie pomocy finansowej zgodnie z przepisami rozporządzenia Komisji (UE) nr 2022/2472 – pomoc  publiczna.

Wysokość stawki pomocy i formuła pomocy

Wysokość stawki pomocy wynosi 5.000,00 zł na 1 ha powierzchni owocujących upraw drzew owocowych, w których wystąpiły szkody w wysokości co najmniej 70% na powierzchni występowania tych upraw spowodowane przez przymrozki wiosenne, huragan lub grad w 2023 r.

Pomoc finansowa udzielana jest w jednej z dwóch formuł:

  • jako pomoc de minimis w rolnictwie - zgodnie z przepisami rozporządzenia Komisji (UE) nr 1408/2013 z dnia 18 grudnia 2013 r. w sprawie stosowania art.107 i 108 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej do pomocy de minimis w sektorze rolnym (Dz. Urz. UE L 352 z 24.12.2013, str. 9), zmienionego rozporządzeniem Komisji (UE) nr 2019/316 z dnia 21 lutego 2019 roku (Dz. Urz. UE L 51 I z 22.02.2019 str. 1, z późn. zm.) oraz przepisami o postępowaniu w sprawach dotyczących pomocy publicznej - w przypadku, gdy szkody w owocujących uprawach drzew owocowych, spowodowane wystąpieniem w 2023 r. przymrozków wiosennych, huraganu lub gradu, oszacowane przez komisję powołaną przez wojewodę, właściwego ze względu na miejsce wystąpienia szkód, wynoszą nie więcej niż 30% średniej rocznej produkcji rolnej w gospodarstwie rolnym z trzech ostatnich lat poprzedzających rok, w którym wystąpiły te szkody, albo z trzech lat w okresie pięcioletnim poprzedzającym rok, w którym wystąpiły szkody, z pominięciem roku o najwyższej i najniższej wielkości produkcji, albo
  • jako pomoc publiczna poza formułą de minimis - zgodnie z przepisami rozporządzenia Komisji (UE) nr 2022/2472 z dnia 14 grudnia 2022 r. uznającego niektóre kategorie pomocy w sektorach rolnym i leśnym oraz na obszarach wiejskich za zgodne z rynkiem wewnętrznym w zastosowaniu art. 107 i 108 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej (Dz.Urz. UE L 327 z 21.12.2022, str. 1), oraz przepisami o postępowaniu w sprawach dotyczących pomocy publicznej – w przypadku, gdy szkody w owocujących uprawach drzew owocowych, spowodowane wystąpieniem w 2023 r. przymrozków wiosennych, huraganu lub gradu, oszacowane przez komisję powołaną przez wojewodę wynoszą powyżej 30% średniej rocznej produkcji rolnej w gospodarstwie rolnym z trzech ostatnich lat poprzedzających rok, w którym wystąpiły te szkody, albo z trzech lat w okresie pięcioletnim poprzedzającym rok, w którym wystąpiły szkody, z pominięciem roku o najwyższej i najniższej wielkości produkcji.

Wysokość pomocy

Wysokość pomocy ustala się jako iloczyn deklarowanej przez rolnika we wniosku powierzchni upraw, na której wystąpiły szkody, oraz stawki pomocy.

W przypadku pomocy udzielanej zgodnie z przepisami rozporządzenia Komisji (UE) nr 1408/2013 (w formule de minimis w rolnictwie) pomoc nie może przekroczyć równowartości w euro wolnego limitu pomocy de minimis jakim dysponuje na dzień przyznania pomocy wnioskodawca (uwzględnia się odpowiednio wolny limit w zakresie pomocy w rolnictwie, rybołówstwie i ogólnej pomocy de minimis).

W przypadku pomocy udzielanej zgodnie z przepisami rozporządzenia Komisji (UE) nr 2022/2472 (jako pomoc publiczna), łączna wysokość pomocy nie może przekroczyć 80% (lub w przypadku gospodarstw na obszarach ONW 90%) kwoty obniżenia dochodu z produkcji rolnej, z uwzględnieniem pomocy otrzymanej na podstawie odrębnych przepisów i otrzymanych odszkodowań.

Pomoc zostanie pomniejszona o 50%, jeżeli w dniu wystąpienia szkód w uprawach co najmniej 50% powierzchni upraw w gospodarstwie rolnym lub dziale specjalnym produkcji rolnej, z wyłączeniem wieloletnich użytków zielonych, nie było ubezpieczonych co najmniej od jednego z ryzyk: suszy, gradu, deszczu nawalnego, ujemnych skutków przezimowania, przymrozków wiosennych, powodzi, huraganu, pioruna, obsunięcia się ziemi lub lawiny.

Wysokość pomocy na jedno gospodarstwo nie może być większa niż równowartość w złotych 15.000 euro.

Pomoc przyznawana jest w drodze decyzji kierownika biura powiatowego Agencji właściwego ze względu na miejsce zamieszkania albo siedzibę producenta rolnego, na wniosek tego producenta rolnego złożony na formularzu opracowanym i udostępnionym przez Agencję na jej stronie internetowej.

Do wniosku producent rolny dołącza:

  1. kopię protokołu oszacowania szkód, zawierającego informację o powierzchni owocujących upraw drzew owocowych, na której powstały szkody spowodowane wystąpieniem w 2023 r. przymrozków wiosennych, huraganu lub gradu, który, w przypadku ubiegania się o pomoc publiczną (zgodnie z rozporządzeniem Komisji (UE) nr 2022/2472 musi być potwierdzony przez właściwego wojewodę;
  2. kopie polis ubezpieczeniowych potwierdzających zawarcie umowy ubezpieczenia upraw rolnych wraz z potwierdzeniem opłacania składki, jeżeli taka informacja nie została zawarta w treści polisy,
  3. Pełnomocnictwo – jeśli dotyczy – o ile nie zostało wykazane w systemie ewidencji producentów, ewidencji gospodarstw rolnych oraz ewidencji wniosków o przyznanie płatności,
  4. zaświadczenia dotyczące otrzymanej pomocy de minimis, de minimis w rolnictwie lub de minimis w sektorze rybołówstwa i akwakultury - w przypadku ubiegania się o pomoc de minimis w rolnictwie. Równoważne ze złożeniem zaświadczeń jest wypełnienie oświadczenia dotyczącego otrzymanej pomocy de minimis w sekcji VIII. Część A, pkt 4 wniosku.

 

Do wniosku należy załączyć jeden egzemplarz kopii protokołu. W przypadku ubiegania się o pomoc z tytułu strat spowodowanych wystąpieniem więcej niż jednego zjawiska z grupy: przymrozki wiosenne, huragan lub grad, do wniosku należy dołączyć kopię protokołu łącznego, w którym komisja powołana przez wojewodę dokonała zsumowania strat spowodowanych w 2023 r. przez te zjawiska w jednym protokole. Zaleca się jednocześnie, aby do takiego łącznego protokołu załączyć również kopie protokołów dotyczących poszczególnych niekorzystnych zjawisk, które zostały w nim zsumowane.

Protokół nie może zawierać oszacowania szkód w tytułu innego niekorzystnego zjawiska atmosferycznego, niż przymrozki wiosenne, huragan lub grad.

 

 

Wnioski mogą być składane bezpośrednio w kancelarii biura powiatowego ARiMR, za pośrednictwem platformy ePUAP lub usługi mObywatel na stronie gov.pl lub wysłane za pośrednictwem wyznaczonego operatora pocztowego (Poczta Polska).

 

Za datę złożenia wniosku uważa się:

  1. w przypadku osobistego złożenia wniosku w kancelarii BP – datę dostarczenia wniosku do kancelarii BP;

lub

  1. w przypadku złożenia wniosku za pośrednictwem wyznaczonego operatora pocztowego (Poczta Polska) – datę nadania przesyłki (data stempla pocztowego);

lub

  1. w przypadku złożenia wniosku za pośrednictwem platformy ePUAP lub za pośrednictwem usługi mObywatel na stronie gov.pl – datę jego nadania.

 

 

Więcej informacji w punktach informacyjnych w Biurach Powiatowych i w Oddziałach Regionalnych ARiMR oraz pod numerem bezpłatnej infolinii – tel. 800-38-00-84.

Materiały

Wniosek o przyznanie pomocy - wersja edytowalna
Wniosek​_PRZYMR​_HUR​_GRAD​_2023​_DRZEWA.xlsx 0.16MB
Wniosek o przyznanie pomocy - wersja pdf
Wniosek​_PRZYMR​_HUR​_GRAD​_2023​_DRZEWA.pdf 0.49MB
Dodatkowa tabela do wykazu pomocy de minimis
Dodatkowe​_tabele​_do​_wniosku​_Część​_A​_pkt​_4.xlsx 0.01MB
Instrukcja wypełniania wniosku
Instrukcja​_wypełniania​_wniosku​_DRZEWA.pdf 1.42MB
{"register":{"columns":[]}}