W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Pomoc techniczna – nabór od 10 października do 30 grudnia 2024 r.

09.10.2024

logo_arimr_wpr_2023_2027_—_kopia

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa ogłasza1 nabór wniosków o przyznanie pomocy technicznej w ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027 (PS WPR).

Nabór wniosków w ramach pomocy technicznej będzie realizowany oddzielnie dla:

Schematu I: Wsparcie wdrażania PS WPR oraz utworzenie i funkcjonowanie KSOW+.

Schematu II: Wsparcie operacji realizowanych w ramach KSOW+.

1. Nazwa podmiotu właściwego w sprawie o przyznanie pomocy

  • Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa;
  • Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi - w przypadku, gdy o pomoc techniczną ubiega się Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

2. Przedmiot naboru wniosków o przyznanie pomocy

Na podstawie art. 125 rozporządzenia 2021/21152 ze środków pomocy technicznej mogą być finansowane działania niezbędne do skutecznego zarządzania wsparciem związanym z PS WPR i wdrażania tego wsparcia, w tym utworzenia i funkcjonowania Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich+ (KSOW+), w szczególności:

  1. przygotowanie, zarządzanie, wdrażanie, monitorowanie, ocena, rozpatrywanie skarg oraz kontrola i audyt w ramach realizacji PS WPR;
  2. utworzenie i realizacja zadań KSOW+, w tym wsparcie systemu AKIS oraz informowanie beneficjentów o interwencjach określonych w PS WPR;
  3. zmniejszenie obciążenia administracyjnego dla beneficjentów, w tym cyfryzacja procesu ubiegania się o wsparcie i obsługi tego wsparcia w ramach interwencji PS WPR oraz wzmocnienie potencjału organów państwa członkowskiego w zakresie zarządzania środkami i beneficjentów w zakresie efektywnego wykorzystania środków;
  4. działania związane z poprzednimi okresami programowania oraz kolejnym okresem programowania, w tym prace nad przygotowaniem PS WPR na kolejny okres programowania.

Ww. działania będą finansowane w ramach dwóch schematów pomocy technicznej:

Schemat I: Wsparcie wdrażania PS WPR oraz utworzenie i funkcjonowanie KSOW+, którego celem jest stworzenie warunków do zarządzania, wdrażania, monitorowania, oceny, rozpatrywania skarg oraz kontroli i audytu dotyczących realizacji PS WPR, jak również zapewnienie efektywnego i skutecznego funkcjonowania KSOW+; osiągnięcie tego celu możliwe będzie przez wsparcie instytucji zaangażowanych w ww. procesy;

Schemat II: Wsparcie operacji realizowanych w ramach KSOW+, którego celem jest finansowanie operacji w ramach działań realizujących cele określone w art. 126 ust. 3 rozporządzenia 2021/2115; środki mogą zostać wykorzystane na operacje zgodne z celami i działaniami określonymi w Planie działania KSOW+, zawarte w planach operacyjnych; w ramach schematu II finansowane będą również działania w zakresie realizacji Strategii komunikacji.

Rodzaje kosztów możliwe do rozliczenia w ramach pomocy technicznej zostały wskazane w ,,Wytycznych szczegółowych w zakresie kwalifikowalności oraz stosowania uproszczonych metod rozliczania kosztów pomocy technicznej w ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023–2027”, wydanych przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi – otwórz

3. Podmioty uprawnione do ubiegania się o przyznanie pomocy

Schemat I:

  • Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi;
  • Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa;
  • Samorządy województw;
  • Minister Finansów;
  • Urząd Zamówień Publicznych;
  • Rządowe Centrum Legislacji;
  • Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie;
  • Ośrodki Doradztwa Rolniczego.

Schemat II:

  • Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi;
  • Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa;
  • Samorządy województw;
  • Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie;
  • Ośrodki Doradztwa Rolniczego.

4. Termin i sposób składania wniosków

  1. Wnioski o przyznanie pomocy technicznej objęte niniejszym ogłoszeniem można składać w terminie od dnia 10 października 2024 r. do dnia 30 grudnia 2024 r. oddzielnie dla Schematu I i Schematu II.
  2. Wnioski o przyznanie pomocy technicznej, o których mowa w pkt 1, można składać wyłącznie drogą elektroniczną za pomocą systemu teleinformatycznego ARiMR, poprzez Platformę Usług Elektronicznych ARiMR (PUE).
  3. Jeżeli wniosek o przyznanie pomocy technicznej nie zostanie złożony za pomocą PUE, ARiMR/MRiRW pozostawi wniosek bez rozpatrzenia oraz poinformuje o tym wnioskodawcę w takiej samej formie, w jakiej został złożony ten wniosek.

5. Szczegółowe warunki przyznania pomocy

Szczegółowe warunki przyznania pomocy technicznej określa:

  • „Regulamin naboru wniosków o przyznanie pomocy technicznej w ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027 (Schemat I)” - otwórz
  • „Regulamin naboru wniosków o przyznanie pomocy technicznej w ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027 (Schemat II)” - otwórz

6. Dane kontaktowe ARiMR:

Departament Pomocy Technicznej ARiMR

telefon: 22 595-07-00

adres mailowy: sekretariat_dpt@arimr.gov.pl

 

 


1 zgodnie z art. 86 ustawy z dnia 8 lutego 2023 r. o Planie Strategicznym dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027 (Dz. U. 2024 r., poz. 261, 885).
2 rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2021/2115 z dnia 2 grudnia 2021 r. ustanawiające przepisy dotyczące wsparcia planów strategicznych sporządzanych przez państwa członkowskie w ramach wspólnej polityki rolnej (planów strategicznych WPR) i finansowanych z Europejskiego Funduszu Rolniczego Gwarancji (EFRG) i z Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich (EFRROW) oraz uchylające rozporządzenia (UE) nr 1305/2013 i (UE) nr 1307/2013 (Dz. Urz. UE L 435 z 06.12.2021, str. 1, z późn. zm.).

 

{"register":{"columns":[]}}