Premia pielęgnacyjna i premia zalesieniowa w 2024 roku
Premia pielęgnacyjna i premia zalesieniowa w 2024 roku
O premię pielęgnacyjną i premię zalesieniową może ubiegać się rolnik, który w latach 2015 - 2022 złożył wniosek o przyznanie wsparcia na zalesienie, otrzymał postanowienie o spełnieniu warunków do uzyskania pomocy na zalesianie i wykonał zalesienie oraz złożył oświadczenie o wykonaniu zalesienia zgodnie z wymogami planu zalesienia wraz z zaświadczeniem nadleśniczego potwierdzającym ten fakt.
Premia pielęgnacyjna - jest przyznawana corocznie przez okres 5 lat licząc od dnia złożenia wniosku o przyznanie pierwszej premii pielęgnacyjnej. Jest to płatność stanowiąca zryczałtowaną płatność z tytułu poniesionych kosztów ich pielęgnacji.
Premia zalesieniowa - jest przyznawana corocznie przez okres 12 lat licząc od dnia złożenia wniosku o przyznanie pierwszej premii zalesieniowej. Jest to płatność rekompensująca utracony dochód z działalności rolniczej powstały w wyniku zalesienia gruntów rolnych.
Ubiegając się o premię pielęgnacyjną i zalesieniową w ramach PROW 2014-2020, a także o premię pielęgnacyjną do gruntów z sukcesją naturalną w ramach PROW 2014-2020 rolnik składa "Wniosek o przyznanie premii pielęgnacyjnej i premii zalesieniowej PROW 2014-2020”.
Wniosek należy złożyć w terminie od 15 marca do 1 lipca 2024 roku.
W 2024 roku o przyznanie premii pielęgnacyjnej i premii zalesieniowej lub premii pielęgnacyjnej do gruntów z sukcesją naturalną można ubiegać się poprzez złożenie wniosku przez system teleinformatyczny ARiMR w aplikacji eWniosekPlus za pośrednictwem PUE - link do e-wniosku eWniosekPlus - Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa - Portal Gov.pl (www.gov.pl)
Wniosek wraz z załącznikami może być także złożony w terminie 25 dni kalendarzowych po terminie składania wniosków, tj. do dnia 26 lipca 2024 r., jednak za każdy dzień roboczy opóźnienia, licząc od dnia 2 lipca 2024 r., stosowane będzie zmniejszenie płatności w wysokości 1% należnej kwoty płatności.
Zmiany do wniosku można składać do dnia 16 lipca 2024 r. Złożenie zmiany do wniosku od dnia 17 lipca 2024 r. skutkuje pomniejszeniem płatności do powierzchni objętej tą zmianą o 1% za każdy dzień roboczy opóźnienia.
Zmiany do wniosku oraz uzupełnienie braków, w tym złożenie załączników, składa się na za pośrednictwem aplikacji eWniosekPlus na wniosku z zaznaczonym celem złożenia: Zmiana do wniosku. Uzupełnienie braku we wniosku do dnia 16 lipca 2024 r. nie skutkuje zmniejszeniem należnych płatności. Uzupełnienie braków we wniosku od dnia 17 lipca do dnia 26 lipca 2024 r. skutkuje zmniejszeniem płatności w zakresie, którego dotyczą składane uzupełnienia.
Wniosek rozpatrywany jest jedynie w zakresie, w jakim został on prawidłowo wypełniony oraz złożony w terminie do dnia 26 lipca 2024 r. oraz na podstawie dołączonych do niego prawidłowych dokumentów.
Braki we wniosku oraz na załącznikach (z wyjątkiem błędów oczywistych), uzupełnione po dniu 26 lipca 2024 r., nie będą uwzględnione w prowadzonym postępowaniu administracyjnym w sprawie przyznania płatności.
Zmiana do wniosku może polegać na dodaniu nowych działek ewidencyjnych lub działek zalesionych lub ich dostosowaniu do uprzednio złożonego wniosku. Zmiana do złożonego wniosku może polegać także na zmniejszeniu zadeklarowanych wcześniej powierzchni zalesionych działek. Zmiany do wniosku oraz uzupełnienie braków, np. złożenie załączników, składa się przez wybranie przycisku umożliwiającego złożenie Aktualizacji wniosku.
Jeśli rolnik został poinformowany o nieprawidłowościach w złożonym wniosku lub został powiadomiony o zamiarze przeprowadzenia kontroli na miejscu i jeśli ta kontrola ujawni nieprawidłowości, zgłoszone zmiany nie będą uwzględnione w odniesieniu do działek rolnych, w przypadku których wykryto nieprawidłowości. Fakt wytypowania rolnika do kontroli na miejscu wstrzymuje obsługę w biurze powiatowym formularza zmiany do czasu otrzymania raportu z czynności kontrolnych w zakresie poddziałania 8.1 PROW 2014 -2020 lub raportu z czynności kontrolnych w zakresie warunkowości, w części dotyczącej wzajemnej zgodności, na podstawie którego stwierdza się czy rolnik był powiadomiony o kontroli, kiedy takie powiadomienie miało miejsce oraz czy na działce, w stosunku do której rolnik składa zmianę, stwierdzono nieprawidłowości. W sytuacji, kiedy na działce, w stosunku do której rolnik składa zmianę, zostały wykryte błędy, zmiana do wniosku jest wykluczana z obsługi sprawy.
Zmiana do złożonego wniosku może polegać na: dodaniu nowych działek zalesionych do uprzednio złożonego wniosku o przyznanie tej płatności (nie ma możliwości zwiększenia powierzchni działek zalesionych zadeklarowanych wcześniej we wniosku), zmniejszeniu zadeklarowanych wcześniej powierzchni działek zalesionych.
Rolnik może w każdym momencie poinformować organ, że wniosek jest nieprawidłowy lub stał się niepoprawny od czasu jego złożenia, chyba że rolnik został powiadomiony o zamiarze przeprowadzenia kontroli na miejscu lub o jakichkolwiek niezgodnościach we wniosku o przyznanie premii pielęgnacyjnej i premii zalesieniowej. W takim przypadku nie stosuje się kar administracyjnych w odniesieniu do części wniosku, co do których beneficjent poinformował właściwy organ na piśmie (art. 15 rozporządzenia (UE) nr 640/2014).
Korekta do wniosku składana jest przez rolnika w odpowiedzi na wezwanie do złożenia wyjaśnień oraz w przypadku stwierdzonych błędów oczywistych podczas kontroli kompletności.
Rolnik może w każdym momencie, złożyć elektroniczny formularz wycofania części wniosku o przyznanie premii obejmujący wycofanie pojedynczych działek ewidencyjnych lub działek rolnych zadeklarowanych we wniosku o przyznanie premii pielęgnacyjnej i premii zalesieniowej lub wniosku o przyznanie premii pielęgnacyjnej do gruntów z sukcesją naturalną. Uwzględnienie wycofania części wniosku jest możliwe o ile do wycofanych powierzchni nie stwierdzono nieprawidłowości mających wpływ na zastosowanie kar administracyjnych. Wycofanie części wniosku w aplikacji eWniosekPlus rolnik realizuje poprzez wybór przycisku: Aktualizacja wniosku.
Rolnik może w każdym momencie, złożyć formularz wycofania całego wniosku o przyznanie premii obejmujący wycofanie wszystkich działek ewidencyjnych lub działek rolnych zadeklarowanych we wniosku o przyznanie premii pielęgnacyjnej i premii zalesieniowej lub wniosku o przyznanie premii pielęgnacyjnej do gruntów z sukcesją naturalną. Uwzględnienie wycofania całego wniosku jest możliwe o ile nie stwierdzono nieprawidłowości skutkujących nałożeniem sankcji wieloletnich. Wycofanie całego wniosku w aplikacji eWniosekPlus rolnik realizuje poprzez wybór przycisku: Wycofaj.
Integralną częścią wniosku o przyznanie premii pielęgnacyjnej i premii zalesieniowej są:
- wyrysowania wszystkich działek zalesionych deklarowanych do pomocy i jeśli dotyczy - elementy krajobrazu podlegające zachowaniu (rowy, oczka wodne, drzewa – pomniki przyrody) oraz powierzchnie gruntów niezgłoszonych do płatności.
Premia pielęgnacyjna i premia zalesieniowa lub premia pielęgnacyjna do gruntów z sukcesją naturalną począwszy od drugiego roku (realizacji planu zalesienia w przypadku gruntów zalesionych jak również tych z sukcesja naturalną), jest wypłacana w terminie do dnia 30 czerwca roku następującego po roku, w którym został złożony wniosek o przyznanie tych premii.
Rolnik składa do kierownika biura powiatowego Agencji do końca roku kalendarzowego, w którym upływa 5 lat od dnia złożenia oświadczenia o wykonaniu zalesienia, lub złożenia wniosku o przyznanie pierwszej premii pielęgnacyjnej do gruntów z sukcesją naturalną, na których, zgodnie z planem zalesienia, nie jest wymagane wykonanie zalesienia, kopię decyzji wydanej przez starostę właściwego ze względu na położenie gruntów objętych zalesieniem w sprawie przekwalifikowania zalesionego gruntu na grunt leśny albo zaświadczenie o przekwalifikowaniu zalesionego gruntu na grunt leśny w wyniku modernizacji ewidencji gruntów i budynków.
Premia zalesieniowa przyznawana na wniosek złożony w roku, w którym upływa 5 lat od dnia złożenia wniosku o przyznanie pierwszej premii zalesieniowej, oraz kolejne premie zalesieniowe nie przysługują do gruntów objętych zobowiązaniem, jeżeli w wyniku oceny udatności uprawy leśnej, zostało stwierdzone, że uprawa jest nieudatna.