Profilaktyka nowotworów głowy i szyi
Ponad połowa nowotworów głowy i szyi rozpoznawana jest zbyt późno. Szybkie wykrycie i odpowiednie leczenie to największa szansa na powrót do zdrowia.
Do kogo kierowany jest program?
Program kierowany jest do osób w wieku 40–65 lat znajdujących się w grupie ryzyka, tj.:
- wieloletnich palaczy
- osób nadużywających alkoholu
- osób z podwyższonym ryzykiem zakażenia wirusem brodawczaka ludzkiego (m.in. takich, które miały wielu partnerów seksualnych)
- osób, u których przez ponad 3 tygodnie występuje jeden z 6 objawów niezwiązanych z infekcją górnych dróg oddechowych, takich jak: pieczenie języka, niegojące się owrzodzenie oraz/lub czerwone albo białe naloty w jamie ustnej, ból gardła, przewlekła chrypka, guz na szyi, niedrożność nosa lub krwawy wyciek z nosa, ból w trakcie przełykania oraz/lub problemy z połykaniem.
Cel programu
Głównym celem programu profilaktycznego jest zwiększenie świadomości pacjentów na temat nowotworów głowy i szyi, zmniejszenie zachorowalności i zapobieganie przedwczesnej umieralności.
Jak się zgłosić?
Żeby wziąć udział w programie, wystarczy, że zgłosisz taki zamiar w przychodni (u lekarza POZ) biorącej udział w realizacji programu profilaktycznego. Żeby wziąć udział w programie, wystarczy, że wypełnisz formularz w Internecie.