Program profilaktyki depresji poporodowej
Od 10 do 22 proc. kobiet po porodzie cierpi na depresję poporodową. Co druga nie zwraca się o pomoc do lekarza. Tymczasem depresja poporodowa może wpłynąć na relacje kobiety z dzieckiem i z partnerem.
Do kogo kierowany jest program?
Program kierowany jest do kobiet, które niedługo urodzą lub właśnie urodziły dziecko.
Cel programu
- zwiększenie wiedzy o profilaktyce depresji poporodowej wśród pracowników medycznych ze szczególnym uwzględnieniem położnych, pielęgniarek i lekarzy (POZ) oraz personelu medycznego,
- zwiększenie poziomu wiedzy i świadomości grupy docelowej (kobiet) projektu w zakresie czynników ryzyka i wczesnych objawów depresji poporodowej,
- zwiększenie dostępu do specjalistów (psychologów) i badań przesiewowych,
- zwiększenie świadomości i profilaktyki wśród osób w wieku aktywności zawodowej,
- wzrost wczesnego wykrywania depresji poporodowej poprzez edukację i wzrost świadomości społecznej na temat depresji poporodowej, a w efekcie wzrost odsetka kobiet z wcześnie rozpoznaną depresją poporodową.
Jak się zgłosić?
Możesz zgłosić się sama, jeśli minęły ponad 2 tygodnie od porodu, a Ty masz zły nastrój, straciłaś radość życia, masz silne stany lękowe, kłopoty, by wstać z łóżka, nic Ci się nie chce, czujesz się cały czas zmęczona i osłabiona, masz zaburzenia snu i odżywiania, myślisz, że sobie nie radzisz i nigdy już nie będzie lepiej.
Możesz to zgłosić położnej podczas wizyty lub podczas wizyt z niemowlęciem u lekarza pediatry, na przykład podczas rutynowych szczepień.