Przydatne definicje
Czyszczenia późne – zabiegi pielęgnacyjne prowadzone w młodych drzewostanach
po osiągnięciu przez nie zwarcia i zróżnicowaniu pozycji biosocjalnych drzew, mają charakter selekcji negatywnej. Celem czyszczeń późnych jest rozluźnienie drzewostanu i usunięcie drzew niepożądanych w drzewostanie (drzewa wadliwe, rozpieracze).
Lasy ochronne – lasy szczególnie chronione ze względu na pełnione funkcje lub stopień zagrożenia.
Są to lasy, które:
- chronią glebę przed zmywaniem lub wyjałowieniem, powstrzymują usuwanie się ziemi, obrywanie się skał lub lawin;
- chronią zasoby wód powierzchniowych i podziemnych, regulują stosunki hydrologiczne
w zlewni oraz na obszarach wododziałów; - ograniczają powstawanie lub rozprzestrzenianie się lotnych piasków;
- są trwale uszkodzone na skutek działalności przemysłu;
- stanowią drzewostany nasienne lub ostoje zwierząt i stanowiska roślin podlegających ochronie gatunkowej;
- mają szczególne znaczenie przyrodniczo-naukowe lub dla obronności i bezpieczeństwa Państwa;
- są położone:
- w granicach administracyjnych miast i w odległości do 10 km od granic administracyjnych miast
- liczących ponad 50 tys. mieszkańców,
- w strefach ochronnych uzdrowisk i obszarów ochrony uzdrowiskowej w rozumieniu ustawy z dnia 28 lipca 2005 r. o lecznictwie uzdrowiskowym, uzdrowiskach i obszarach ochrony uzdrowiskowej oraz o gminach uzdrowiskowych (Dz. U. z 2021, poz. 1301 j.t.),
- w strefie górnej granicy lasów.
Grunty erozyjne – obszary, na których występuje proces erozyjnego niszczenia powierzchni terenu przez wodę, określone w załączniku do rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 9 marca 2015 r. w sprawie norm w zakresie dobrej kultury rolnej zgodnej z ochroną środowiska (Dz. U. poz. 344, z późn. zm.).
Śródlądowe wody powierzchniowe – wszystkie słodkie wody powierzchniowe, stojące
i płynące. Warunek przylegania lasu do śródlądowych wód powierzchniowych nie uznaje się za spełniony w przypadku rowów melioracyjnych.
Obszary ONW – określono w załączniku do rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 11 marca 2009 r. w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania pomocy finansowej w ramach działania „Wspieranie gospodarowania na obszarach górskich i innych obszarach o niekorzystnych warunkach gospodarowania (ONW)” objętego PROW 2007–2013 (Dz. U. poz. 329, z późn. zm.).
Remiza – wydzielone fragmenty upraw lub drzewostanów o znacznie rozluźnionym zwarciu, w których dokonuje się zasadniczych zmian warunków środowiskowych, poprzez wprowadzenie określonych gatunków roślin drzewiastych i krzewiastych, rosnących w znacznym zwarciu.
Podszyt – drzewa i krzewy rosnące w dolnej warstwie drzewostanu mające na celu pielęgnowanie siedliska. Podszyt ma również ważne znaczenie biocenotyczne i glebochronne; pełni istotną rolę w zapewnieniu trwałości ekologii środowiska leśnego, zwłaszcza na siedliskach ubogich.
Uproszczony Plan Urządzenia Lasu – plan sporządzony dla lasu niestanowiącego własności Skarbu Państwa oraz dla lasu wchodzącego w skład Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa o obszarze co najmniej 10 ha, stanowiącego zwarty kompleks leśny, zawierający skrócony opis lasu i gruntów przeznaczonych do zalesienia oraz podstawowe zadania dotyczące gospodarki leśnej.