Pytania i odpowiedzi z 9 kwietnia 2018 r. - Modernizacja gospodarstw rolnych
09.04.2018
Czy, jeżeli ARiMR w ramach naboru przeprowadzonego w 2018 r. przyzna mi dodatkowe punkty dotyczące uczestnictwa w systemie jakości, muszę być uczestnikiem tego systemu przez cały okres trwania zobowiązań? Czy beneficjenci, którzy wcześniej zawarli umowę i otrzymali dodatkowe punkty w tego tytułu muszą również utrzymać to zobowiązanie?
W celu zapewnienia równego traktowania wnioskodawców, lepszego wykorzystania zasobów finansowych i ukierunkowania środków finansowych zgodnie z priorytetami unijnymi w zakresie rozwoju obszarów wiejskich, określone zostały kryteria wyboru operacji (zgodnie z art. 49 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1305/2013 w sprawie wsparcia rozwoju obszarów wiejskich przez Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich (EFRROW) i uchylającego rozporządzenie rady (WE) nr 1698/2005). Mając na uwadze powyższe, w ramach operacji typu "Modernizacja..." przyjęto, iż właściwym kryterium umożliwiającym wybór operacji najlepiej przyczyniającej się do realizacji określonego priorytetu w zakresie rozwoju obszarów wiejskich jest m. in. uczestnictwo wnioskodawcy we wskazanym w przepisach wykonawczych MRiRW unijnym lub krajowym systemie jakości.
Zgodnie z rozporządzeniem Ministra RiRW z dnia 21 sierpnia 2015 r. w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania oraz wypłaty pomocy finansowej na operacje typu "Modernizacja gospodarstw rolnych" w ramach poddziałania "Wsparcie inwestycji w gospodarstwach rolnych" objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 punkty:
- były przyznawane, jeżeli podmiot ubiegający się o przyznanie pomocy uczestniczy w unijnym systemie jakości lub krajowym systemie jakości - wg stanu prawnego obowiązującego do 6.10.2016 r.;
- były/będą przyznawane, jeżeli w dniu złożenia wniosku o przyznanie pomocy podmiot ubiegający się o przyznanie pomocy posiada certyfikat lub świadectwo potwierdzające, że uczestniczy w unijnym systemie jakości lub w krajowym systemie jakości, a operacja dotyczy produkcji objętej tym systemem, z tym że większą ilość punktów przyznaje się w przypadku posiadania certyfikatu potwierdzającego uczestnictwo w systemie rolnictwa ekologicznego, o którym mowa w rozporządzeniu nr 834/2007, jeżeli operacja dotyczy produkcji objętej tym systemem i suma powierzchni gruntów ornych, sadów, łąk trwałych i pastwisk trwałych w gospodarstwie objętych tym systemem stanowi co najmniej 50% sumy powierzchni gruntów ornych, sadów, łąk trwałych i pastwisk trwałych w tym gospodarstwie - wg stanu prawnego obowiązującego od 7.10.2016 r.
Przyznanie punktów za kryterium wyboru dot. systemów jakości, oznacza, że operacja której przyznano te punkty została uznana za przyczyniającą się do realizacji określonego priorytetu w zakresie rozwoju obszarów wiejskich, co uplasowało ją w kolejności przysługiwania pomocy na określonym miejscu, przed operacjami, które uzyskały mniejszą liczbę punktów. Zatem konsekwencją wyboru do finansowania takiej operacji (na etapie wyboru - operacji planowanej do zrealizowania) powinno być osiągnięcie lub utrzymanie stanu, który spowodował wybór tej operacji do finansowania. Z tego względu w § 24 ust. 1 pkt 12 ww. rozporządzenia określono, że poza postanowieniami określonymi w art. 36 ust. 1 ustawy, umowa może zawierać inne postanowienia dotyczące realizacji operacji, w szczególności np. zobowiązania beneficjenta dotyczące osiągnięcia, w wyniku realizacji operacji, i utrzymania przez 5 lat wielkości i sposobu prowadzenia produkcji rolnej, mających wpływ na przyznanie pomocy w związku z przyznaną liczbą punktów, o których mowa w § 16. Na podstawie ww. przepisu zostały sformułowane postanowienia umowy o przyznaniu pomocy, zawieranej pomiędzy beneficjentem a ARiMR, w tym zobowiązanie beneficjenta do utrzymania deklarowanej wielkości i sposobu prowadzenia produkcji rolnej mających wpływ na przyznanie pomocy, w tym, w związku z przyznaną liczbą punktów, o których mowa w § 16 rozporządzenia, do dnia, w którym upłynie 5 lat od dnia wypłaty płatności końcowej. Ponadto, postanowienia umowy stanowią, że umowa może zostać zmieniona na wniosek każdej ze stron, przy czym zmiana ta nie może powodować zmiany założeń co do osiągnięcia w wyniku realizacji operacji i utrzymania przez 5 lat co najmniej podanej we wniosku o przyznanie pomocy liczby zwierząt w stadzie wskazanej w § 5 ust. 1 pkt 3 lit. c oraz w § 5 ust. 1 pkt 7, a także wielkości i sposobu prowadzenia produkcji rolnej, o których mowa w § 5 ust. 1 pkt 3 lit. d, mających wpływ na przyznanie pomocy, w tym, w związku z przyznaną liczbą punktów.
Z tego względu, po zawarciu umowy, zmiana dot. kryterium wyboru operacji - w tym przypadku zaprzestanie uczestniczenia w danym systemie jakości - wpływająca na punktację byłaby niedopuszczalna, gdy miałaby wpływ na przyznanie pomocy. Zasada ta dotyczy zarówno etapu, gdy beneficjent jest w trakcie realizacji operacji, jak i po jej zakończeniu, w tzw. 5-letnim okresie związania z celem.