W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Pytania i odpowiedzi

1. Czy przedmiotem wsparcia w ramach grupy operacji, o której mowa w § 16 ust. 1 pkt 2 lit. a rozporządzenia w sprawie Priorytetu 2 mogą być inwestycje, które zostały przewidziane do wsparcia w ramach grupy operacji (prowadzącej również do wzrostu produkcji w akwakulturze), o której mowa w § 18 ust. 1 pkt 1 ww. rozporządzenia tj. inwestycje dotyczące budowy nowych obiektów chowu lub hodowli ryb z zamkniętym obiegiem wody lub przebudowy, rozbudowy, adaptacji istniejącego obiektu chowu lub hodowli ryb, lub wyposażenie takiego obiektu w maszyny i urządzenia?

W ramach grupy operacji, o której mowa w § 16 ust. 1 pkt 2 lit. a rozporządzenia w sprawie Priorytetu 2 przedmiotem wsparcia mogą być inwestycje, które zostały przewidziane do wsparcia w ramach grupy operacji, o której mowa w § 18 ust. 1 pkt 1 ww. rozporządzenia pod warunkiem, że przyszła inwestycja realizowana w zakresie § 16 ust. 1 pkt 2 lit. a lub innym zakresie modernizacyjnym dotyczy istniejącego obiektu chowu lub hodowli ryb, o którym mowa w § 11 ust. 2 rozporządzenia w sprawie Priorytetu 2 i ma na celu instalację urządzeń służących do powtórnego wykorzystania wody lub innych systemów recyrkulacji wody. Natomiast, jeżeli przyszła inwestycja dotyczy budowy lub rozbudowy obiektu chowu lub hodowli ryb z zamkniętym obiegiem wody, o którym mowa w § 19 ust. 2 rozporządzenia w sprawie Priorytetu 2 to takie inwestycje powinny być kwalifikowalne w ramach operacji realizowanych w zakresie przepisów § 18 ust. 1 pkt 1 ww. rozporządzenia.

2. Czy przedmiotem wsparcia w ramach grupy operacji, o której mowa w § 16 ust. 1 pkt 2 lit. a rozporządzenia w sprawie Priorytetu 2, w przypadku operacji dotyczącej zwiększenia produkcji w istniejącym obiekcie chowu lub hodowli ryb, mogą być inwestycje, które zostały przewidziane do wsparcia w ramach grupy operacji, o której mowa w § 16 ust. 1 pkt 2 lit. b ww. rozporządzenia tj. operacje polegające na różnicowaniu produkcji akwakultury i hodowanych gatunków czy też wzrost produkcji w istniejącym obiekcie chowu lub hodowli ryb musi zostać osiągnięty w oparciu o gatunki dotychczas produkowane w danym obiekcie?

Wzrost produkcji w istniejącym obiekcie chowu lub hodowli ryb może zostać osiągnięty zarówno w oparciu o gatunki ryb, które są obecnie produkowane w danym obiekcie chowu lub hodowli ryb jak również w oparciu o inne gatunki ryb dotychczas nieprodukowane w tym obiekcie.

3. Czy przedmiotem wsparcia w ramach grupy operacji, o której mowa w § 16 ust. 1 pkt 2 lit. a rozporządzenia w sprawie Priorytetu 2, mogą być inwestycje dotyczące zwiększenia efektywności energetycznej oraz inwestycje w infrastrukturę wykorzystującą odnawialne źródła energii?

Przedmiotem wsparcia w ramach grupy operacji, o której mowa w § 16 ust. 1 pkt 2 lit. a w sprawie Priorytetu 2 nie powinny być inwestycje w infrastrukturę wykorzystująca odnawialne źródła energii, ponieważ ten rodzaj wsparcia jest przewidziany w ramach poddziałania o którym mowa w § 1 ust. 2 pkt 3 lit. b ww. rozporządzenia.

4. Czy o wsparcie w ramach grupy operacji, o której mowa w § 16 ust. 1 pkt 2 lit. a rozporządzenia w sprawie Priorytetu 2 mogą ubiegać się podmioty, które po raz pierwszy weszły w posiadanie obiektów chowu lub hodowli ryb w:
a) latach poprzedzających rok złożenia wniosku o dofinansowanie, jednak z uwagi na zły stan tych obiektów nie była prowadzona w nich produkcja i w konsekwencji podmioty te nie składały za te lata sprawozdania dotyczącego powierzchni stawów rybnych oraz ilości ryb wyprodukowanych w stawach rybnych i innych urządzeniach służących do chowu lub hodowli ryb, o którym mowa w przepisach o statystyce publicznej;
b) w roku złożenia wniosku o dofinansowanie i w konsekwencji podmioty te nie miały możliwości złożyć sprawozdania dotyczącego powierzchni stawów rybnych oraz ilości ryb wyprodukowanych w stawach rybnych i innych urządzeniach służących do chowu lub hodowli ryb, o którym mowa w przepisach o statystyce publicznej za rok poprzedzający rok złożenia wniosku o dofinansowanie.

Złożenie sprawozdania dotyczącego powierzchni stawów rybnych oraz ilości ryb wyprodukowanych w stawach rybnych i innych urządzeniach służących do chowu lub hodowli ryb, o którym mowa w przepisach o statystyce publicznej jest ustawowym obowiązkiem każdego podmiotu akwakultury. Brak produkcji w latach poprzedzających rok złożenia wniosku o dofinansowanie, nie zwalnia z powyższego obowiązku. W związku z powyższym podmioty, które weszły w posiadanie obiektów chowu lub hodowli ryb w latach poprzedzających rok złożenia wniosku o dofinansowanie i nie złożyły sprawozdania dotyczącego powierzchni stawów rybnych oraz ilości ryb wyprodukowanych w stawach rybnych i innych urządzeniach służących do chowu lub hodowli ryb, o którym mowa w przepisach o statystyce publicznej, za rok poprzedzający rok złożenia wniosku o dofinansowanie nie kwalifikują się do ubiegania się o pomoc finansową w bieżącym roku.
Natomiast w przypadku podmiotów, które nabyły obiekt w roku złożenia wniosku o dofinansowanie, z oczywistych przyczyn nie miały możliwości złożenia sprawozdania dotyczącego powierzchni stawów rybnych oraz ilości ryb wyprodukowanych w stawach rybnych i innych urządzeniach służących do chowu lub hodowli ryb, o którym mowa w przepisach o statystyce publicznej. W takich przypadkach przedłożenie wraz z wnioskiem o dofinansowanie załącznika jakim jest potwierdzenie złożenia formularza sprawozdania dotyczącego powierzchni stawów rybnych oraz ilości ryb wyprodukowanych w stawach rybnych i innych urządzeniach służących do chowu lub hodowli ryb, o którym mowa w przepisach o statystyce publicznej, za rok poprzedzający rok złożenia wniosku o dofinansowanie, sporządzone na formularzu opracowanym i udostępnionym przez Agencję nie jest wymagane.

{"register":{"columns":[]}}