W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Retencjonowanie wody na trwałych użytkach zielonych

Płatność do ekoschematu Retencjonowanie wody na trwałych użytkach zielonych jest przyznawana do powierzchni trwałych użytków zielonych:

  1. położonych na obszarze zatwierdzonym do podstawowego wsparcia dochodów, posiadanych przez rolnika oraz
  2. które w danym roku zostały zalane lub podtopione, co potwierdza wykaz działek wraz z danymi przestrzennymi tych działek oraz zalanego lub podtopionego obszaru na tych działkach sporządzany corocznie przez Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa – Państwowy Instytut Badawczy.

Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa – Państwowy Instytut Badawczy udostępnia Agencji wykaz działek zalanych lub podtopionych.

Płatność jest przyznawana do powierzchni trwałych użytków zielonych zalanej lub podtopionej, przy czym zalanie lub podtopienie występuje, gdy stan wysycenia profilu glebowego wodą utrzymuje się na poziomie przynajmniej 80% co najmniej przez 12 następujących po sobie dni w okresie od dnia 1 maja do dnia 30 września roku, w którym został złożony wniosek o przyznanie płatności, na której:

  1. jest realizowane zobowiązanie w ramach:
  • wybranych wariantów pakietów przyrodniczych w ramach Działania rolno-środowiskowo-klimatycznego PROW 2014-2020 oraz analogicznych zobowiązań rolno-środowiskowo-klimatycznych w ramach Planu Strategicznego 2023-2027, lub
  • rolnictwa ekologicznego w ramach Planu Strategicznego 2023-2027, lub
  1. jest realizowana praktyka Ekstensywne użytkowanie TUZ z obsadą zwierząt w ramach ekoschematu Rolnictwo węglowe i zarządzanie składnikami odżywczymi, lub 
  2. występują torfowiska lub obszary podmokłe objęte normą GAEC 2.

 

Płatność do ekoschematu Retencjonowanie wody na trwałych użytkach zielonych jest przyznawana również, jeżeli powierzchnia trwałych użytków zielonych zalana lub podtopiona jest położona na działkach rolnych, do których rolnik ubiega się o przyznanie:

  1. pierwszej płatności w ramach interwencji w zakresie płatności rolno-środowiskowo-klimatycznych: Ochrona cennych siedlisk i zagrożonych gatunków na obszarach Natura 2000 albo Ochrona cennych siedlisk i zagrożonych gatunków poza obszarami Natura 2000, z wyłączeniem wariantu Murawy;
  2. pierwszej płatności w ramach interwencji w zakresie płatności rolno-środowiskowo-klimatycznych: Ekstensywne użytkowanie łąk i pastwisk na obszarach Natura 2000;
  3. pierwszej płatności ekologicznej.