Rolnicze święto dziękczynienia – list dożynkowy Prezesa ARiMR
30.08.2024
Żniwniok, spasy, wieńcowe, okrężne… Kto dziś wie, jakie wydarzenie określają te dawne nazwy? Dożynki. Wciąż jest czas, by wziąć w nich udział – jeśli nie w ogólnopolskich, to np. w diecezjalnych bądź gminnych. Wyrażanie wdzięczności za plony to piękny zwyczaj, a gdy aura nie sprzyja urodzajowi, warto prosić o urodzaj w następnym roku. Z okazji dożynek Wojciech Legawiec, prezes ARiMR, skierował do rolników specjalny list.
Gdyby chcieć przyjrzeć się tradycji dożynek w naszym kraju, należałoby zacząć od obrzędów słowiańskich. Nie można też nie wspomnieć o potwierdzonym w XVI-wiecznych źródłach dworskim zwyczaju dziękowania żeńcom za pracę w polu. Z tej okazji żniwiarki wyplatały wieńce, a wiejska gromada ucztowała przy muzyce. Tzw. dożynki chłopskie bogaci gospodarze wyprawiali dla domowników i parobków pod koniec XIX wieku. W dwudziestoleciu międzywojennym zaczęto organizować dożynki samorządowe i parafialne. Wtedy też, a dokładnie w 1927 roku, po raz pierwszy w Spale odbyły się Dożynki Prezydenckie – ich inicjatorem był Ignacy Mościcki. Natomiast w czasach PRL-u dożynki stały się wydarzeniem propagandowym. Od lat 80. XX wieku ogólnopolskie święto plonów celebrowane jest na Jasnej Górze.
Także w tym roku, a konkretnie 31 sierpnia i 1 września, Częstochowa gościć będzie delegacje rolników, przedstawicieli władz centralnych i samorządowych oraz pielgrzymów z całej Polski. Na sobotę zaplanowane zostały m.in. XXXIII Krajowa Wystawa Rolnicza, uroczyste wręczenie nagród wyróżniającym się rolnikom oraz koncert Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”. Natomiast w niedzielę niesiony przez starostów dożynkowy chleb zostanie poświęcony podczas uroczystego nabożeństwa. Na pewno nie zabraknie wspaniałych wieńców, które stworzyły uzdolnione członkinie kół gospodyń wiejskich, a także innych cieszących oko, ucho i podniebienie atrakcji. Będą też obsługiwane przez ekspertów stoiska instytucji służących rolnikom. Na swoje wszystkich zainteresowanych zaprasza Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.
Z okazji dożynek Wojciech Legawiec, prezes ARiMR, skierował do rolników specjalny list.
Szanowni Państwo, Drodzy Rolnicy!
Dożynki to wyjątkowa uroczystość. Nierozerwalnie związana z polską wsią i na trwałe wpisana w tradycję. To podziękowanie za plony i podsumowanie całorocznego trudu rolniczego.
Korzystam z tej wyjątkowej okazji, by docenić Państwa wysiłek wkładany w pracę, z której efektów wszyscy korzystamy. Dziękuję, że nie brakuje nam dziś żywności, a polskie rolnictwo nieustannie się rozwija.
Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa od ponad trzech dekad wspiera polską wieś – wdraża programy, które przyczyniają się do unowocześniania gospodarstw i wspomagają rolników w sytuacjach kryzysowych. Priorytetem jest zadowolenie naszych beneficjentów.
Nie byłoby ono możliwe, gdyby nie zaangażowanie ponad 11 tysięcy pracowników Agencji.
Wszystkim Państwu życzę dużo zdrowia, które pozwoli zrealizować każde z zamierzeń, i siły na kolejne miesiące prac.
Z wyrazami szacunku
Wojciech Legawiec
Prezes ARiMR
Zdjęcie: Adobe Stock