Rozpoczęcie projektu twinningowego dla Serbii
11.07.2022
11 lipca 2022 r. w Belgradzie zainaugurowane zostało rozpoczęcie projektu twinningowego na rzecz Serbii. W konferencji uczestniczą przedstawiciele realizującego go międzynarodowego konsorcjum, któremu przewodzi Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. W jego skład oprócz ekspertów z Polski wchodzą również specjaliści z Litwy i Francji.
W wydarzeniu wzięli udział: Halina Szymańska, Prezes ARiMR; Renata Mantur, Zastępca Prezesa ARiMR; Emilia Godlewska, Zastępca Dyrektora w ARiMR; Dawid Ciupak, Naczelnik Wydziału Współpracy Międzynarodowej i Projektów Europejskich w ARiMR. W spotkaniu uczestniczyli eksperci z Litwy i Francji, a także przedstawiciele Ministerstwa Rolnictwa, Leśnictwa i Gospodarki Wodnej Serbii. W pierwszym dniu konferencji obecny był również Rafał Perl, Ambasador Polski w Serbii.
Konferencja trwała do 12 lipca 2022 r. W jej trakcie eksperci z międzynarodowego konsorcjum dzielili się swoimi doświadczeniami z przedstawicielami resortu rolnictwa Serbii we wprowadzaniu rozwiązań organizacyjnych i prawnych zgodnych z unijnymi przepisami. Przypomnijmy, że liderem konsorcjum realizującego projekt twinnigowy dla Serbii jest Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.
Współpraca bliźniacza (ang. twinning) to program finansowany przez Komisję Europejską, dzięki któremu państwa kandydujące do Unii Europejskiej mogą otrzymać merytoryczną pomoc od krajów będących już członkami UE. Projekty twinningowe są w głównej mierze realizowane poprzez przeprowadzanie specjalistycznych szkoleń oraz wizyty studyjne.
Na współpracę z Serbami, który potrwa dwa lata, Komisja Europejska przeznaczyła 1,8 mln euro.
Projekt obejmuje sześć komponentów:
Komponent 1: Wzmocnienie sektora owoców i warzyw w Republice Serbii zgodnie z WOR (wspólną organizacją rynków) w UE
Komponent 2: Wzmocnienie sektora wina, aromatyzowanych produktów winiarskich i napojów spirytusowych w Republice Serbii
Komponent 3: Wzmocnienie sektora produktów zwierzęcych w Republice Serbii zgodnie z WOR
Komponent 4: Wzmocnienie zdolności administracyjnych MAFWM w odniesieniu do sektora cukru, tytoniu i chmielu
Komponent 5: Stworzenie warunków dla sprawnego tworzenia i funkcjonowania organizacji producentów, zrzeszeń organizacji producentów i organizacji międzybranżowych zgodnie z wymogami UE
Komponent 6: Stworzenie warunków dla sprawnego tworzenia i funkcjonowania mechanizmów interwencji rynkowych (interwencje publiczne i wsparcie dla prywatnego przechowywania) w Republice Serbii zgodnie z dorobkiem prawnym UE.
Z realizacje dwóch z nich – komponent 1 i 4 – odpowiada ARiMR.
Zdjęcia: E. Godlewska