W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Rozwój usług związanych z rolnictwem i leśnictwem – nabór wniosków zakończony

21.10.2022

Big Data analysis, Business process analytics diagrams with gears and icons on virtual screen.

Do 21 października Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji przyjmowała wnioski o dofinansowanie usług rolniczych i leśnych w ramach działania „Wsparcie inwestycji w tworzenie i rozwój działalności pozarolniczej” z PROW 2014-2020. Ze wstępnego podsumowania wynika, że zarejestrowano nieco ponad 2,7 tys. wniosków na kwotę ok. 1,18 mld zł.

Dokumenty przyjmowały oddziały regionalne ARiMR właściwe ze względu na miejsce realizacji inwestycji. Wnioski można było złożyć osobiście lub przez upoważnioną osobę, nadać w placówce Poczty Polskiej lub wysłać w formie dokumentu elektronicznego za pośrednictwem platformy e-PUAP.

Zaprezentowane dane nie są ostateczne, ponieważ trzeba poczekać na ewentualne wnioski złożone przez rolników za pośrednictwem poczty.

Nabór wniosków trwał od 7 lipca 2022 r.

Podobnie jak w poprzednich latach z dofinansowania mogła skorzystać osoba fizyczna, prawna czy jednostka organizacyjna nieposiadająca osobowości prawnej. W zakończonym naborze wachlarz działalności, które mogły być objęte wsparciem, został rozszerzony. Oprócz usług rolniczych pomoc można było otrzymać na usługi leśne; usługi rolnicze związane z zabezpieczeniem lub utrzymaniem urządzeń wodnych; usługi związane z rolnictwem i leśnictwem w zakresie mycia i dezynfekcji; działalność rolniczą związaną z wykorzystaniem technologii cyfrowych.

Jeśli chodzi o usługi związane z rolnictwem lub leśnictwem, podmiot ubiegający się o wsparcie musiał działać przez co najmniej 24 miesiące poprzedzające dzień złożenia wniosku o przyznanie pomocy. W pozostałych przypadkach zarejestrowanie działalności gospodarczej powinno nastąpić nie później niż do dnia złożenia pierwszego wniosku o płatność, a podjęcie wykonywania tej działalności – nie później niż do dnia złożenia wniosku o płatność końcową.

Maksymalna kwota wsparcia, o jakie można było się ubiegać, wynosiła 500 tys. zł na jednego beneficjenta. Refundacji podlega standardowo do 50 proc. udokumentowanych, kwalifikowanych kosztów inwestycji. Natomiast w przypadku działalności związanej z zabezpieczaniem lub utrzymaniem urządzeń wodnych i tej z wykorzystaniem technologii cyfrowych jest to 65 proc. W przypadku spółki cywilnej limit pomocy przysługujący każdemu wspólnikowi i spółce liczony jest łącznie.

Więcej informacji - otwórz

Zdjęcie: AdobeStock

{"register":{"columns":[]}}