W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Rozwój usług związanych z rolnictwem i leśnictwem – nawet 500 tys. zł wsparcia. Dowiedz się, jak skorzystać z pomocy

14.07.2022

Big Data analysis, Business process analytics diagrams with gears and icons on virtual screen.

Do 19 sierpnia 2022 r. trwa przyjmowanie wniosków o dofinansowanie usług rolniczych i leśnych w ramach „Wsparcia inwestycji w tworzenie i rozwój działalności pozarolniczej” z PROW 2014-2020. W tym naborze pomocą objęte zostały nowe rodzaje działalności a dla ubiegających się o wsparcie eksperci ARiMR przeprowadzili szkolenie.

Podobnie jak w poprzednich latach z dofinansowania może skorzystać osoba fizyczna, prawna czy jednostka organizacyjna nieposiadająca osobowości prawnej. Warto jednak podkreślić, że wachlarz działalności, które mogą być objęte wsparciem, został rozszerzony o usługi leśne, a także o te związane z zabezpieczeniem lub utrzymaniem urządzeń wodnych. Dodatkowo działalność, którą może świadczyć potencjalny beneficjent, może być związana z rolnictwem i leśnictwem w zakresie mycia i dezynfekcji np. specjalistyczne sprzątanie budynków i obiektów przemysłowych lub wykorzystania technologii cyfrowych. W przypadku usług związanych z rolnictwem i tych dotyczących leśnictwa, działalność musi być prowadzona przez co najmniej 24 miesiące poprzedzające dzień złożenia wniosku o przyznanie pomocy.

Maksymalna kwota wsparcia, o jakie można się ubiegać, wynosi 500 tys. zł na jednego beneficjenta. Refundacji podlega standardowo do 50 proc. udokumentowanych, kwalifikowanych kosztów inwestycji. Natomiast w przypadku działalności związanej z zabezpieczaniem lub utrzymaniem urządzeń wodnych i tej z wykorzystaniem technologii cyfrowych jest to 65 proc.

7 lipca, w pierwszym dniu naboru, odbyło się internetowe szkolenie dotyczące zmian w zasadach ubiegania się o środki finansowe na ten cel. Było ono skierowane do zainteresowanych ubieganiem się o to dofinansowanie i do doradców zajmujących się przygotowywaniem potrzebnej dokumentacji. Podczas e-spotkania eksperci ARiMR odpowiadali na zadawane przez uczestników pytania.

Wideo

 

Wnioski do 19 sierpnia 2022 r. przyjmują oddziały regionalne ARiMR właściwe ze względu na miejsce realizacji inwestycji. Dokumenty można składać osobiście lub przez upoważnioną osobę albo przesyłką rejestrowaną nadaną w placówce Poczty Polskiej. Wniosek można również wysłać w formie dokumentu elektronicznego za pośrednictwem platformy e-PUAP.

Więcej informacji - otwórz

Zdjęcia: AdobeStock

 

{"register":{"columns":[]}}