W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Święta upamiętniające heroiczne postawy mieszkańców wsi

12.07.2022

12 i 13 lipca to wyjątkowe daty – Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej oraz wspomnienie błogosławionej Marianny Biernackiej – patronki teściowych, synowych i nienarodzonych dzieci. Święta te są wyrazem hołdu dla odwagi, poświęcenia, zasług i bohaterskiej postawy w czasie II wojny światowej.

12 lipca Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej

12 lipca przypada Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej. Został ustanowiony przez Sejm Rzeczpospolitej Polskiej w hołdzie mieszkańcom wsi, którzy wykazali się odwagą podczas II wojny światowej. W 1943 roku, właśnie tego dnia, niemieccy okupanci rozpoczęli pacyfikację Michniowa, którego mieszkańców za pomoc niesioną partyzantom wymordowano, a gospodarstwa doszczętnie zniszczono. Położona w województwie świętokrzyskim miejscowość nazywana jest „Golgotą polskiej wsi”. Święto upamiętnia ofiarę poniesioną przez mieszkańców 817 wsi, które w latach 1939-1945 zniszczono, a ludność pozbawiono dobytku, wywieziono do obozów koncentracyjnych, sowieckich łagrów i na przymusowe roboty. Ma przypominać o patriotyzmie tych ludzi i wysokiej cenie, którą przyszło im zapłacić za bycie Polakami.

Z kolei 13 lipca obchodzona jest rocznica śmierci błogosławionej Marianny Biernackiej. Całe jej życie naznaczone było cierpieniem. Zmagała się m.in. z trudami samotnego prowadzenia gospodarstwa. Największe nieszczęście spadło na jej rodzinę, gdy latem 1943 r. na liście aresztowanych znaleźli się jej syn z brzemienną żoną. Był to odwet za zabicie niemieckiego policjanta w okolicach Lipska. Hitlerowcy dali się ubłagać, by Marianna zastąpiła skazaną na śmierć ciężarną synową. Po dwutygodniowym pobycie w więzieniu została rozstrzelana. Beatyfikowana ze 108 męczennikami II wojny światowej przez papieża Jana Pawła II. Jest patronką teściowych, synowych i nienarodzonych dzieci. Corocznie w diecezji ełckiej organizowane są upamiętniające ją spotkania i pielgrzymki, a o jej wstawiennictwo proszą małżeństwa, które nie mogą mieć dzieci, kobiety spodziewające się potomstwa oraz wdowy.

Zdjęcie: AdobeStock

{"register":{"columns":[]}}