System dla małych gospodarstw
W roku 2016 rolnik nie może przystąpić do systemu dla małych gospodarstw.
W roku 2015 do systemu dla małych gospodarstw „automatycznie” włączeni zostali rolnicy, których łączna kwota płatności bezpośrednich (tj. z wyłączeniem kwoty płatności niezwiązanej do tytoniu) nie przekroczyła równowartości w złotych kwoty 1 250 euro, tj. 5 306 zł.
Do systemu dla małych gospodarstw mogli także przystąpić rolnicy, których kwota płatności bezpośrednich przekraczała równowartość w złotych kwoty 1 250 euro, pod warunkiem, że w roku 2015 wnioskowali o uznanie za rolnika uczestniczącego w systemie dla małych gospodarstw.
Płatność ta przysługuje tylko tym rolnikom, którzy nie stworzyli sztucznych warunków w celu uzyskania korzyści finansowych sprzecznych z celami systemów pomocy np. nie podzielili (w sposób sztuczny) gospodarstwa po dniu 18 października 2011 r., w celu uzyskania tej płatności.
Maksymalna kwota płatności dla małych gospodarstw wynosi nie więcej niż równowartość w złotych kwoty 1 250 euro. Kwotę tę oblicza się bez uwzględnienia płatności niezwiązanej do tytoniu.
Rolnicy uznani w roku 2015 za rolników uczestniczących w systemie dla małych gospodarstw zwolnieni są z obowiązku realizacji praktyk zazielenienia, a także nie stosuje się wobec tych rolników kar administracyjnych z tytułu nieprzestrzegania przepisów dotyczących zasady wzajemnej zgodności oraz z tytułu niezgłoszenia wszystkich działek rolnych w gospodarstwie.
W roku 2016 w celu wystąpienia z systemu dla małych gospodarstw należy wypełnić Część IV wniosku lub złożyć stosowne oświadczenie w terminie do dnia 30 września 2016 r.
W przypadku wystąpienia z systemu dla małych gospodarstw rolnik będzie podlegał wszystkim obowiązkom i warunkom do przyznania danej płatności, w tym obowiązkowi przestrzegania norm i wymogów wzajemnej zgodności.