W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Termin składania wniosku w roku 2014

Wnioski o przyznanie płatności w ramach systemów wsparcia bezpośredniego na rok 2014, rolnicy mogą składać w biurach powiatowych ARiMR, właściwych ze względu na miejsce zamieszkania lub siedzibę wnioskodawcy osobiście lub za pośrednictwem poczty w terminie od dnia 15 marca do dnia 15 maja 2014 r.

W roku 2014 jednym z warunków przyznania płatności do tytoniu jest zawarcie do dnia 14 marca 2014 r. umowy na uprawę tytoniu z pierwszym przetwórcą surowca tytoniowego wpisanym do rejestru pierwszych przetwórców surowca tytoniowego lub umowy kontraktacji w ramach umowy na uprawę tytoniu z pierwszym przetwórcą surowca tytoniowego wpisanym do rejestru pierwszych przetwórców surowca tytoniowego.

W związku z powyższym rolnicy, którzy ubiegają się o przyznanie płatności do tytoniu wraz z wnioskiem o przyznanie płatności składają:
a) w przypadku, gdy nie są członkami grupy producentów tytoniu, kopię umowy/umów na uprawę tytoniu (zawierane oddzielnie dla każdej z grup odmian tytoniu), zawartych z pierwszym przetwórcą surowca tytoniowego wpisanym do rejestru pierwszych przetwórców surowca tytoniowego,
b) w przypadku, gdy są członkami grupy producentów tytoniu, oświadczenie o zawarciu umowy kontraktacji - zawierające oznaczenie umowy na uprawę tytoniu, w ramach której została zawarta umowa kontraktacji z grupą producentów tytoniu. Przykładowy wzór oświadczenia dostępny jest na stronie internetowej www.arimr.gov.pl.

Natomiast grupa producentów tytoniu w terminie do dnia 2 czerwca 2014 r. (ustawowy termin 31 maja przypada w sobotę) przekazuje do dyrektora oddziału regionalnego ARiMR, właściwego ze względu na siedzibę grupy, kopie umów na uprawę tytoniu, zawarte z pierwszym/mi przetwórcą/mi surowca tytoniowego wpisanym/mi do rejestru pierwszych przetwórców surowca tytoniowego.

Wniosek o przyznanie płatności można złożyć także za pomocą formularza wniosku dostępnego na stronie internetowej ARiMR. Formularz ten umożliwia wprowadzenie danych do systemu teleinformatycznego ARiMR oraz ich zatwierdzenie.

Warunkiem złożenia wniosku o przyznanie płatności, za pomocą formularza umieszczonego na stronie internetowej ARiMR, jest nadanie rolnikowi loginu i kodu dostępu do systemu teleinformatycznego ARiMR.

Wniosek o nadanie uprawnieo składa się do kierownika biura powiatowego ARiMR właściwego ze względu na miejsce zamieszkania lub siedzibę rolnika. Formularz ten jest dostępny na stronie internetowej www.arimr.gov.pl oraz w biurach powiatowych i oddziałach regionalnych ARiMR.

Jeżeli rolnik posiada już nadany login i kod dostępu do systemu teleinformatycznego ARiMR nie musi ponownie występować o ich nadanie.

Dopuszczalne jest złożenie wniosku w terminie 25 dni kalendarzowych po tym terminie, czyli do dnia 9 czerwca 2014 r., jednakże za każdy dzień roboczy opóźnienia należna rolnikowi płatność będzie pomniejszana o 1% za każdy dzień roboczy opóźnienia.

Termin na składanie wniosków nie podlega przywróceniu.

Zmiany do wniosku o przyznanie jednolitej płatności obszarowej i specjalnej płatności obszarowej do powierzchni upraw roślin strączkowych i motylkowatych drobnonasiennych można składać do dnia 2 czerwca 2014 roku.

Zmiana do złożonego wniosku o przyznanie jednolitej płatności obszarowej oraz specjalnej płatności obszarowej do powierzchni upraw roślin strączkowych i motylkowatych drobnonasiennych, może polegać na:

  • dodaniu nowych działek ewidencyjnych i rolnych do uprzednio złożonego wniosku o przyznanie tej płatności,
  • dokonaniu zmian w dołączonych do wniosku dokumentach (oświadczenia),
  • zmianie, w tym zwiększeniu powierzchni zadeklarowanych działek rolnych.

Jeżeli, po złożeniu wniosku o przyznanie płatności w ramach systemów wsparcia bezpośredniego na rok 2014, rolnik z własnej inicjatywy poinformuje kierownika biura powiatowego, że dane zawarte we wniosku o przyznanie są nieprawidłowe lub dane wykazane we wniosku zdezaktualizowały się od czasu jego złożenia, w tym również, jeżeli zgłosi na danej działce ewidencyjnej powierzchnie niezgłoszone do płatności (o ile nie został powiadomiony o zamiarze przeprowadzenia kontroli na miejscu oraz nie został poinformowany o nieprawidłowościach we wniosku), nie stosuje się pomniejszenia płatności.

Poinformowanie kierownika biura powiatowego dokonywane jest na formularzu wniosku z zaznaczeniem checkboxu "Zmiana wniosku". Taka zmiana nie może skutkowad dodaniem nowych działek rolnych, zwiększeniem powierzchni zadeklarowanych działek rolnych, dodaniem krów lub owiec do płatności do krów i owiec oraz dodaniem umów do płatności cukrowej, dodaniem świadectw do płatności do pomidorów, dodaniem dokumentów skutkujących zwiększeniem jego uprawnień do płatności uzupełniających (tj. płatności uzupełniającej do powierzchni uprawy chmielu niezwiązanej z produkcją, płatności niezwiązanej do tytoniu oraz płatności niezwiązanej do skrobi). Zmiany do wniosku" powinien zostad wypełniony tylko w zakresie danych, które we wniosku są nieprawidłowe lub od czasu złożenia wniosku uległy dezaktualizacji. Ponadto rolnik składając "Zmianę do wniosku" wypełnia wszystkie dane osobowe oraz czytelnie podpisuje zmianę. Zmiany nie należy składad w odniesieniu do płatności do krów i owiec, jeżeli rolnik dokonał zgłoszenia wybycia zwierzęcia.

Dopuszczalne jest również złożenie zmiany do wniosku do dnia 9 czerwca 2014 r., jednak zmiana ta spowoduje zmniejszenie o 1% za każdy dzieo roboczy opóźnienia kwoty płatności odnoszącej się do powierzchni działek, dla których dokonano zmian lub powierzchni działek dodanych.

Jeżeli przed ww. terminami ARiMR poinformowała rolnika o stwierdzonych nieprawidłowościach we wniosku lub, jeśli powiadomiła rolnika o zamiarze przeprowadzenia kontroli na miejscu i jeśli ta kontrola ujawni nieprawidłowości, zmiany do wniosku nie będą uwzględnione w odniesieniu do działek rolnych, w przypadku, których stwierdzono nieprawidłowości.

Zmiana do wniosku o przyznanie płatności nie może dotyczyć płatności cukrowej, płatności do pomidorów, oddzielnej płatności z tytułu owoców miękkich, płatności do krów i owiec oraz płatności do tytoniu oraz płatności uzupełniających.

Siła wyższa i naturalne okoliczności

Rolnicy, w gospodarstwach, których wystąpiły nadzwyczajne okoliczności lub przypadki działania siły wyższej, którzy złożą wnioski o przyznanie płatności na rok 2014 w okresie od dnia 16 maja do dnia 9 czerwca 2014 r. nie będą mieli obniżanych kwot płatności (naliczanych sankcji) z tytułu złożenia wniosku po terminie, pod warunkiem, że na piśmie poinformują kierownika biura powiatowego ARiMR o wystąpieniu nadzwyczajnych okoliczności lub wystąpieniu siły wyższej, w terminie 10 dni roboczych od dnia, w którym rolnik lub upoważniona przez niego osoba są w stanie dokonać takiej czynności oraz dostarczyd dowód potwierdzający wystąpienie nadzwyczajnych okoliczności.

Przypadki działania siły wyższej lub wystąpienia nadzwyczajnych okoliczności, określone zostały w art. 31 ust. 4 rozporządzenia Rady (WE) nr 73/2009 i obejmują:

  • śmierć rolnika,
  • długookresową niezdolność rolnika do pracy,
  • poważną klęskę żywiołową w znacznym stopniu dotykającą grunty rolne gospodarstwa,
  • wypadek powodujący zniszczenie w gospodarstwie budynków dla zwierząt gospodarskich,
  • epidemię dotykająca część lub cały inwentarz rolnika.

Powyższy katalog zdarzeń, które mogą stanowić w danym przypadku działanie siły wyższej lub okoliczności nadzwyczajne, jest katalogiem otwartym. Oznacza to, możliwość uznania przez właściwy organ (Kierownika BP), w wyniku indywidualnego rozpatrzenia danej sprawy, przy uwzględnieniu wszystkich okoliczności faktycznych i dowodów występujących w sprawie, innego zdarzenia za przypadek działania siły wyższej lub wystąpienia nadzwyczajnych okoliczności.

Dowodem potwierdzającym wystąpienie siły wyższej lub nadzwyczajnych okoliczności może być na podstawie art. 75 § 1 Kpa wszystko, co może przyczynić się do wyjaśnienia sprawy, a nie jest sprzeczne z prawem.

Dowodami potwierdzającymi działanie siły wyższej lub wystąpienie nadzwyczajnych okoliczności, w szczególności mogą być-

  1. odpis skrócony aktu zgonu rolnika;
  2. zaświadczenie o czasowej niezdolności do pracy w gospodarstwie rolnym, wydane na podstawie przepisów o ubezpieczeniu społecznym rolników;
  3. protokół oszacowania szkód w uprawach rolnych spowodowanych przez suszę, grad, deszcz nawalny, ujemne skutki przezimowania, przymrozki wiosenne, powódź, huragan, piorun, obsuniecie się ziemi lub lawinę w rozumieniu przepisów o ubezpieczeniach upraw rolnych i zwierząt gospodarskich, sporządzony przez komisję powołaną przez wojewodę właściwego ze względu na miejsce wystąpienia szkód;
  4. dokument potwierdzający wystąpienie szkody w uprawach rolnych, z którego wynika powierzchnia upraw, na których wystąpiła szkoda spowodowana przez suszę, grad, deszcz nawalny, ujemne skutki przezimowania, przymrozki wiosenne, powódź, huragan, piorun, obsunięcie się ziemi lub lawinę w rozumieniu przepisów o ubezpieczeniach upraw rolnych i zwierząt gospodarskich, sporządzony przez zakład ubezpieczeń, z którym rolnik zawarł umowę ubezpieczenia upraw co najmniej od jednego z tych ryzyk;
  5. pisemne oświadczenia potwierdzające wystąpienie szkody w uprawach rolnych, spowodowanej przez suszę, grad, deszcz nawalny, ujemne skutki przezimowania, przymrozki wiosenne, powódź, huragan, piorun, obsunięcie się ziemi lub lawinę w rozumieniu przepisów o ubezpieczeniach upraw rolnych i zwierząt gospodarskich, sporządzone zgodnie ze wzorem udostępnionym przez Prezesa Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Biuletynie Informacji Publicznej Agencji przez dwóch świadków, którzy nie są domownikami rolnika w rozumieniu przepisów o ubezpieczeniu społecznym rolników - w przypadku gdy komisja, powoływana przez wojewodę właściwego ze względu na miejsce wystąpienia szkód, o której mowa w przepisach w sprawie realizacji niektórych zadao Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, nie została powołana oraz uprawy nie zostały objęte umową ubezpieczenia;
  6. zaświadczenie o wystąpieniu pożaru - w przypadku szkód w uprawach lub płodach rolnych spowodowanych pożarem - wydane przez właściwego ze względu na miejsce wystąpienia zdarzenia komendanta powiatowego (miejskiego) Paostwowej Straży Pożarnej, w przypadku gdy w zdarzeniu tym uczestniczyły jednostki ochrony przeciwpożarowej;
  7. protokół oględzin lub ostatecznego szacowania szkody w uprawach i płodach rolnych wyrządzonych przez dziki, łosie, jelenie, daniele i sarny, sporządzony przez upoważnionego przedstawiciela dzierżawcy lub zarządcy obwodu łowieckiego lub inne podmioty uprawnione do szacowania szkód łowieckich na podstawie przepisów prawa łowieckiego;
  8. pisemne oświadczenie rolnika o położeniu gospodarstwa rolnego na obszarze, na którym został wprowadzony stan klęski żywiołowej na podstawie przepisów o stanie klęski żywiołowej;
  9. decyzja właściwego wojewódzkiego inspektora ochrony roślin i nasiennictwa, wydana na podstawie przepisów o ochronie roślin, nakazująca zniszczenie roślin, produktów roślinnych lub przedmiotów w przypadku wystąpienia lub podejrzenia wystąpienia organizmów kwarantannowych;
  10. decyzja właściwego organu nadzoru budowlanego, wydana na podstawie przepisów prawa budowlanego, określająca zakres i termin wykonania niezbędnych robót w celu uporządkowania terenu katastrofy i zabezpieczenia budynku służącego gospodarce rolnej do czasu wykonania robót doprowadzających budynek do stanu właściwego;
  11. decyzja właściwego powiatowego lekarza weterynarii, wydana na podstawie przepisów o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt, nakazująca zabicie lub ubój zwierząt chorych lub zakażonych, podejrzanych o zakażenie lub o chorobę albo zwierząt z gatunków wrażliwych na daną chorobę zakaźną zwierząt;
  12. odpis postanowienia sądu o zastosowaniu albo przedłużeniu tymczasowego aresztowania;
  13. wezwanie sadu do odbycia kary pozbawienia wolności albo aresztu;
  14. pisemne oświadczenie rolnika o padnięciu zwierzęcia oraz o zgłoszeniu tego faktu zgodnie z przepisami o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt;
  15. pisemne oświadczenie o wystąpieniu powodzi sporządzone przez rolnika, i potwierdzone przez dwóch świadków nie będących domownikami rolnika w rozumieniu przepisów o ubezpieczeniu społecznym rolników;
  16. protokół oględzin i oszacowania szkód wyrządzonych przez:
  • żubry – w uprawach rolnych,
  • wilki i rysie – w pogłowiu zwierząt gospodarskich,
  • niedźwiedzie – w pogłowiu zwierząt gospodarskich oraz w uprawach rolnych,
  • bobry – w gospodarstwie rolnym,

sporządzony przez regionalnego dyrektora ochrony środowiska, a na obszarze parku narodowego przez dyrektora tego parku, zgodnie z przepisami art. 126 ust. 3 ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (Dz. U. z 2013 r. , poz. 627, z późn. zm.).

Kierownik biura powiatowego ARiMR jest właściwy w sprawach uznania siły wyższej lub wystąpienia nadzwyczajnych okoliczności. Uznanie danego przypadku za działanie siły wyższej lub wystąpienie nadzwyczajnych okoliczności albo odmowa takiego uznania następuje w decyzji w sprawie przyznania płatności obszarowych.

Rolnikowi, który nie poinformuje kierownika biura powiatowego ARiMR i nie dołączy dowodów potwierdzających wystąpienie nadzwyczajnych okoliczności lub siły wyżej będzie pomniejszona kwota płatności (naliczone sankcje) z tytułu złożenia wniosku po terminie.

{"register":{"columns":[]}}