W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Warunki dotyczące przejęcia pomocy -transfer

Przeniesienie własności gruntów.

Przeniesienie własności gruntów objętych wnioskiem o przyznanie pomocy, w wyniku umowy sprzedaży lub innej umowy.

Jeżeli w okresie od dnia złożenia wniosku o przyznanie pomocy, do dnia doręczenia decyzji w sprawie o przyznanie pomocy nastąpiło przeniesienie, w wyniku umowy sprzedaży lub innej umowy, własności gruntów objętych wnioskiem, nowy właściciel tych gruntów może wstąpić do toczącego się postępowania w tej sprawie na miejsce tego wnioskodawcy. 

Nowy właściciel gruntów wstępuje do toczącego się postępowania w sprawie o przyznanie pomocy, na wniosek  (transferowy) złożony w terminie 3 miesięcy od dnia przeniesienia własności tych gruntów.

Przedmiotowy termin nie podlega przywróceniu. Przedmiotowy wniosek nowy właściciel składa do kierownika biura powiatowego Agencji, do którego przekazujący złożył wniosek o przyznanie pomocy na wykonanie inwestycji.

Do składanego wniosku (transferowego) nowy właściciel gruntów objętych wnioskiem o przyznanie pomocy, dołącza:

  1. umowę sprzedaży lub inną umowę, w wyniku której została na niego przeniesiona własność tych gruntów, albo kopię tej umowy poświadczoną za zgodność z oryginałem przez notariusza lub przez występującego w sprawie pełnomocnika będącego radcą prawnym albo adwokatem albo potwierdzoną za zgodność z oryginałem przez upoważnionego pracownika Agencji,
  2. oświadczenia współwłaścicieli, że wyrażają zgodę na wstąpienie współwłaściciela składającego wniosek (przejmującego), na miejsce podmiotu ubiegającego się o przyznanie pomocy i przyznanie mu pomocy - w przypadku, gdy własność gruntów objętych wnioskiem została przeniesiona na rzecz kilku podmiotów,
  3. kopię wniosku o wpis do ewidencji producentów - w przypadku, gdy przejmujący nie ma nadanego numeru identyfikacyjnego.

Rozwiązanie albo przekształcenie podmiotu ubiegającego się o przyznanie pomocy

Przyznanie pomocy w przypadku rozwiązania albo przekształcenia podmiotu ubiegającego się o przyznanie pomocy lub wystąpienia innego zdarzenia prawnego, w wyniku których zaistniało następstwo prawne inne niż śmierć podmiotu.

Jeżeli w okresie od dnia złożenia wniosku o przyznanie pomocy, do dnia doręczenia decyzji w sprawie o przyznanie pomocy, nastąpiło rozwiązanie albo przekształcenie podmiotu ubiegającego się o przyznanie pomocy lub wystąpienie innego zdarzenia prawnego, w wyniku którego zaistniało następstwo prawne, z wyłączeniem przypadku śmierci podmiotu ubiegającego się o przyznanie pomocy, następca prawny tego podmiotu może wstąpić do toczącego się postępowania w tej sprawie na miejsce tego podmiotu, jeżeli nabył w wyniku tego następstwa własność gruntów objętych tym wnioskiem.

Następca prawny podmiotu ubiegającego się o przyznanie pomocy  wstępuje do toczącego się postępowania w sprawie o przyznanie pomocy w miejsce tego podmiotu, na wniosek (transferowy) złożony w terminie 3 miesięcy od dnia wystąpienia zdarzenia prawnego, w wyniku którego zaistniało następstwo prawne. Przedmiotowy termin nie podlega przywróceniu.

Do wniosku (transferowego) następca prawny podmiotu ubiegającego się o przyznanie pomocy   dołącza:

  1. dokument potwierdzający zaistnienie następstwa prawnego albo kopię tego dokumentu poświadczoną za zgodność z oryginałem przez notariusza lub przez występującego w sprawie pełnomocnika będącego radcą prawnym albo adwokatem albo potwierdzoną za zgodność z oryginałem przez upoważnionego pracownika Agencji;
  2. kopię wniosku o wpis do ewidencji producentów - w przypadku, gdy następca prawny nie ma nadanego numeru  identyfikacyjnego. 

Przedmiotowy wniosek (transferowy) następca prawny podmiotu ubiegającego się o przyznanie pomocy składa do kierownika biura powiatowego Agencji, do którego ten podmiot, złożył wniosek o przyznanie pomocy.

Śmierć podmiotu ubiegającego się o przyznanie pomocy albo zapis windykacyjny

Przejęcie pomocy w przypadku śmierci podmiotu ubiegającego się o przyznanie pomocy lub zapisu windykacyjnego.

W przypadku śmierci podmiotu ubiegającego się o przyznanie pomocy, która nastąpiła w okresie od dnia złożenia wniosku o przyznanie pomocy, do dnia doręczenia decyzji w sprawie o przyznanie pomocy, spadkobierca/zapisobierca windykacyjny  podmiotu ubiegającego się o przyznanie pomocy  może wstąpić do toczącego się postępowania w tej sprawie na miejsce zmarłego wnioskodawcy, jeżeli nabył w wyniku dziedziczenia własność gruntów objętych wnioskiem o przyznanie pomocy.

Spadkobierca/zapisobierca windykacyjny zmarłego podmiotu ubiegającego się o przyznanie pomocy  wstępuje do toczącego się postępowania w sprawie o przyznanie pomocy, na miejsce zmarłego wnioskodawcy na wniosek (transferowy) złożony w terminie 7 miesięcy od dnia otwarcia spadku. Przedmiotowy termin nie podlega przywróceniu.

Do składanego wniosku (transferowego) spadkobierca/zapisobierca windykacyjny  dołącza:

1) odpis prawomocnego postanowienia sądu o stwierdzeniu nabycia spadku, albo

2) oświadczenie tego spadkobiercy /zapisobiercy windykacyjnego o złożeniu wniosku o stwierdzenie nabycia spadku,  zawierające wskazanie imienia, nazwiska i numeru identyfikacyjnego wnioskodawcy, którego jest spadkobiercą, w przypadku, gdy nie zostało zakończone postępowanie sądowe o stwierdzenie nabycia spadku, albo

3) zarejestrowany akt poświadczenia dziedziczenia sporządzony przez notariusza,

4) kopię wniosku o wpis do ewidencji producentów - w przypadku, gdy spadkobierca/zapisobierca windykacyjny nie ma nadanego numeru identyfikacyjnego.

W przypadku, gdy nie zostało zakończone postępowanie sądowe o stwierdzenie nabycia spadku, spadkobierca/zapisobierca windykacyjny wnioskodawcy składa odpis prawomocnego postanowienia sądu o stwierdzeniu nabycia spadku w terminie 21 dni od dnia uprawomocnienia się tego postanowienia.

Jeżeli z postanowienia sądu o stwierdzeniu nabycia spadku albo z zarejestrowanego aktu poświadczenia dziedziczenia sporządzonego przez notariusza wynika, że uprawnionych do nabycia spadku jest więcej niż jeden spadkobierca/zapisobierca windykacyjny podmiotu, spadkobierca/zapisobierca windykacyjny podmiotu ubiegającego się o przyznanie pomocy, wstępujący do postępowania w sprawie o przyznanie pomocy, dołącza do składanego wniosku lub składa wraz z odpisem prawomocnego postanowienia sądu o stwierdzeniu nabycia spadku, oświadczenia pozostałych spadkobierców podmiotu ubiegającego się o przyznanie pomocy, że wyrażają zgodę na wstąpienie tego spadkobiercy/zapisobiercy windykacyjnego na miejsce zmarłego wnioskodawcy i przyznanie pomocy.

Zawarta na przedmiotowym oświadczeniu zgoda nie jest wymagana, jeżeli miałaby być wyrażona przez małoletniego, a wniosek został złożony przez spadkobiercę/zapisobiercę windykacyjnego podmiotu ubiegającego się o przyznanie pomocy   będącego przedstawicielem ustawowym tego małoletniego.

Wypłata pomocy

Wypłata pomocy w przypadku:

1. Śmierci rolnika

Jeżeli po doręczeniu decyzji w sprawie o przyznanie pomocy beneficjent, do którego ta decyzja została skierowana, zmarł, jego spadkobiercy/zapisobiercy windykacyjnemu przysługują prawa, które przysługiwałyby spadkodawcy jako stronie postępowania.

Jeżeli prawa, które przysługiwałyby spadkodawcy jako stronie postępowania, przysługują kilku spadkobiercom/zapisobiercom windykacyjnym, prawa te wykonuje ten spadkobierca/zapisobierca windykacyjny, na którego pozostali spadkobiercy wyrazili pisemną zgodę.

Należności z tytułu płatności przyznanych w decyzji w sprawie przyznania pomocy, są przedmiotem dziedziczenia.
W przypadku, gdy w przedmiotowej decyzji zostało przyznana pomoc, płatności są wypłacane spadkobiercy/zapisobiercy windykacyjnemu.

Jeżeli pomoc, nie została przekazana na rachunek bankowy beneficjenta, jego spadkobierca/zapisobierca windykacyjny, który nie kwestionuje należności określonej w decyzji w sprawie o przyznanie pomocy, składa wniosek o wypłatę tej pomocy, do kierownika biura powiatowego Agencji, do którego ten beneficjent złożył wniosek o przyznanie pomocy, wraz z:

  1. odpisem prawomocnego postanowienia sądu o stwierdzeniu nabycia spadku
     - w terminie 14 dni od dnia uprawomocnienia się tego postanowienia, albo
  2. zarejestrowanym aktem poświadczenia dziedziczenia sporządzonym przez notariusza 
    - w terminie 14 dni od dnia wpisu aktu poświadczenia dziedziczenia do rejestru aktów poświadczenia dziedziczenia, albo
  3. oświadczeniem tego spadkobiercy/zapisobiercy windykacyjnemu o złożeniu wniosku o stwierdzenie nabycia spadku,  zawierającym wskazanie imienia, nazwiska i numeru identyfikacyjnego rolnika, którego jest spadkobiercą w przypadku, gdy nie zostało zakończone postępowanie sądowe o stwierdzenie nabycia spadku,

- jednak nie później niż przed upływem 6 miesięcy od dnia doręczenia temu beneficjentowi decyzji w sprawie o przyznanie pomocy.

W przypadku, gdy nie zostało zakończone postępowanie sądowe o stwierdzenie nabycia spadku spadkobierca/zapisobierca windykacyjny beneficjenta składa odpis prawomocnego postanowienia sądu o stwierdzeniu nabycia spadku w terminie 14 dni od dnia uprawomocnienia się tego postanowienia. 

Jeżeli z postanowienia sądu o stwierdzeniu nabycia spadku albo z zarejestrowanego aktu poświadczenia dziedziczenia sporządzonego przez notariusza wynika, że uprawnionych do nabycia spadku jest więcej niż jeden spadkobierca/zapisobierca windykacyjny beneficjenta, spadkobierca/zapisobierca windykacyjny występujący z wnioskiem dołącza do tego wniosku albo składa wraz z odpisem postanowienia sądu, oświadczenia pozostałych spadkobierców/zapisobierców windykacyjnych o wyrażeniu zgody na wypłatę temu spadkobiercy/zapisobiercy przyznania pomocy. 

Zgoda nie jest wymagana, jeżeli miałaby być wyrażona przez małoletniego, a wniosek, został złożony przez spadkobiercę będącego przedstawicielem ustawowym tego małoletniego. 

W przypadku złożenia wniosku o przyznanie pomocy, kierownik biura powiatowego Agencji wydaje decyzję w sprawie wypłaty pomocy.

W przypadku, gdy wniosek o wypłatę pomocy, nie został złożony albo jeżeli została wydana decyzja o odmowie wypłaty pomocy, decyzja o przyznaniu pomocy skierowana do spadkodawcy, wygasa z mocy prawa.

2. Następstwa prawnego

Jeżeli po doręczeniu decyzji w sprawie o przyznanie pomocy, beneficjent, do którego ta decyzja została skierowana, został rozwiązany albo przekształcony albo wystąpiło inne zdarzenie prawne, w wyniku którego zaistniało następstwo prawne,
z wyłączeniem śmierci rolnika, prawa które przysługiwałyby temu beneficjentowi jako stronie postępowania, przysługują jego następcy prawnemu.

Jeżeli pomoc, nie została przekazana na rachunek bankowy beneficjenta, jego następca prawny, który nie kwestionuje należności określonej w decyzji w sprawie o przyznanie pomocy, składa wniosek o wypłatę pomocy, do kierownika biura powiatowego Agencji, do którego ten beneficjent złożył wniosek o przyznanie pomocy, w terminie 3 miesięcy od dnia doręczenia temu beneficjentowi tej decyzji.

Do przedmiotowego wniosku, następca prawny beneficjenta dołącza dokument potwierdzający zaistnienie następstwa prawnego albo kopię tego dokumentu poświadczoną za zgodność z oryginałem przez notariusza lub przez występującego w sprawie pełnomocnika będącego radcą prawnym albo adwokatem albo potwierdzoną za zgodność z oryginałem przez upoważnionego pracownika Agencji.

W przypadku złożenia wniosku o wypłatę pomocy, kierownik biura powiatowego Agencji wydaje decyzję w sprawie wypłaty pomocy.

Załączniki

Materiały

Wniosek o wstąpienie do toczącego się postępowania w sprawie przyznania pomocy na inwestycje zwiększające odporność ekosystemów i ich wartość dla środowiska w przypadku przeniesienia własności gruntów objętych wnioskiem albo śmierci albo zapisu windykacyjnego.
W-2​_569-​_.pdf 0.42MB
Wniosek o wypłatę pomocy na inwestycje zwiększające odporność ekosystemów leśnych i ich wartość dla środowiska składanego w przypadku śmierci beneficjenta albo następstwa prawnego.
W-3​_569.pdf 0.39MB
Oświadczenia pozostałych współwłaścicieli o wyrażeniu zgody na wstąpienie tego właściciela na miejsce beneficjenta i przyznanie mu pomocy finansowej w ramach poddziałania „Wsparcie na inwestycje zwiększające odporność ekosystemów leśnych i ich wartość dla środowiska” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020.
dot​_współwłaściciela​_gruntów.pdf 0.14MB
Oświadczenia pozostałych spadkobierców/zapisobierców windykacyjnych o wyrażeniu zgody na wstąpienie tego spadkobiercy/zapisobiercy na miejsce spadkodawcy i przyznanie mu pomocy finansowej w ramach poddziałania „Wsparcie na inwestycje zwiększające odporność ekosystemów leśnych i ich wartość dla środowiska” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020.
dot​_spadkobiercy​_zapisobiercy​_windykacyjnym.pdf 0.14MB
Oświadczenia pozostałych spadkobierców/zapisobierców windykacyjnych o wyrażeniu zgody na wypłatę pomocy finansowej w ramach poddziałania „Wsparcie na inwestycje zwiększające odporność ekosystemów leśnych i ich wartość dla środowiska” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020.
spadkobierców​_zapisobierców​_windykacyjnych​_-wypłata.pdf 0.14MB
{"register":{"columns":[]}}