Warunkowość
Podstawowym warunkiem przyznania wsparcia w pełnej wysokości w ramach płatności bezpośrednich jest spełnienie przez beneficjenta norm i wymogów warunkowości.
Na system warunkowości składają się wymogi podstawowe w zakresie zarządzania (SMR) oraz normy dobrej kultury rolnej zgodnej z ochroną środowiska (GAEC).
Wymogi te zostały podzielone na następujące obszary:
- środowisko, zmiana klimatu oraz utrzymanie gruntów w dobrej kulturze rolnej,
- zdrowie publiczne, zdrowie zwierząt i zdrowie roślin,
- dobrostan zwierząt.
Obszar |
Główna tematyka |
Wymogi i normy |
Klimat i środowisko |
Zmiana klimatu (łagodzenie zmiany klimatu i przystosowywanie się do niej) |
GAEC1, GAEC2, GAEC3 |
Woda |
SMR1, SMR2, GAEC4 |
|
Gleba (ochrona i jakość) |
GAEC5, GAEC6, GAEC7 |
|
Różnorodność biologiczna i krajobraz (ochrona i jakość) |
SMR3, SMR4, GAEC8, GAEC9 |
|
Zdrowie publiczne i zdrowie roślin |
Bezpieczeństwo żywności |
SMR5, SMR6 |
Środki ochrony roślin |
SMR7, SMR8 |
|
Dobrostan zwierząt |
Dobrostan zwierząt |
SMR9, SMR10, SMR11 |
Normy dobrej kultury rolnej zgodnej z ochroną środowiska (GAEC):
GAEC 1 - Utrzymywanie trwałych użytków zielonych w oparciu o proporcję trwałych użytków zielonych do użytków rolnych.
Udział trwałych użytków zielonych (TUZ) w powierzchni gruntów rolnych w skali całego kraju nie może się zmniejszyć o więcej niż 5 % w stosunku do roku referencyjnego 2018.
W przypadku zmniejszenia wskaźnika TUZ o więcej niż 5 %, przekształcanie trwałych użytków zielonych jest niedopuszczalne, a rolnicy, którzy przekształcili trwałe użytki zielone, będą zobowiązani do przywrócenia określonej powierzchni gruntu w TUZ lub odtworzenia TUZ na innym gruncie.
GAEC 2 - Ochrona terenów podmokłych i torfowisk.
Rok obowiązywania normy od 2025.
Na wyznaczonych obszarach podmokłych i torfowiskach rolnicy będą zobowiązani przestrzegać wymogów, które zostaną doprecyzowane przed wdrożeniem normy w 2025 roku, po odpowiednim dostosowaniu i zmianach w Planie Strategicznym.
GAEC 3 - Zakaz wypalania ściernisk.
Zakaz wypalania użytków rolnych, z tym, że ze względów związanych ze zdrowiem roślin dopuszcza się punktowe wypalanie roślin, części roślin lub resztek pożniwnych.
W przypadku stwierdzenia wypalania na gruntach rolnych powstałych na skutek zalecenia inspektora Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa mającego na celu niszczenie chorób kwarantannowych roślin, sytuacja taka nie będzie traktowana jako niespełnienie normy.
GAEC 4 - Ustanowienie stref buforowych wzdłuż cieków wodnych.
Zakaz stosowania nawozów oraz środków ochrony roślin na użytkach rolnych położonych w odległości wynoszącej co najmniej 3 m od:
- brzegu jezior i innych niż jeziora zbiorników wodnych;
- brzegu cieków naturalnych;
- brzegu rowów, z wyłączeniem rowów o szerokości do 5 m liczonej na wysokości górnej krawędzi brzegu rowu;
- brzegu kanałów;
- ujęć wody, jeżeli nie ustanowiono strefy ochronnej;
- pasa nadbrzeżnego.
GAEC 5 - Zarządzanie orką przyczyniające się do zmniejszenia ryzyka degradacji i erozji gleby, w tym uwzględnianie nachylenia terenu.
Grunty orne położone na stokach o nachyleniu co najmniej 14% uznaje się za utrzymywane zgodnie z normami, jeżeli gruntów tych:
- nie wykorzystuje się pod uprawę roślin wymagających utrzymywania redlin wzdłuż stoku;
- nie utrzymuje się jako ugoru czarnego co najmniej od dnia 1 listopada danego roku do dnia 15 lutego kolejnego roku.
Na gruntach ornych, położonych na stokach o nachyleniu co najmniej 14%, wykorzystywanych pod uprawę roślin wieloletnich oraz na plantacjach drzew owocowych położonych na takich stokach utrzymuje się w międzyrzędziach okrywę roślinną lub ściółkę.
GAEC 6 - Minimalna pokrywa glebowa w najbardziej newralgicznych okresach.
Okrywę ochronną gleby utrzymuje się co najmniej od dnia 1 listopada danego roku do dnia 15 lutego kolejnego roku:
- na powierzchni stanowiącej co najmniej 80% gruntów ornych wchodzących w skład gospodarstwa;
- w międzyrzędziach na plantacjach drzew owocowych.
Utrzymanie okrywy ochronnej może być spełnione m.in. przez: okrywę roślinną typu uprawy ozime, trawy na gruntach ornych, międzyplony ozime lub pozostawienie ścierniska, grunty pokryte resztkami pożniwnymi, czy też mulczem.
GAEC 7 - Zmianowanie i dywersyfikacja upraw na gruntach ornych.
W przypadku gdy grunty orne w gospodarstwie obejmują powierzchnię powyżej 10 ha, na tych gruntach uprawy prowadzi się w taki sposób, aby na powierzchni:
- co najmniej 40% gruntów ornych była prowadzona inna uprawa w plonie głównym niż uprawa prowadzona w tym plonie w roku poprzednim;
- na wszystkich gruntach ornych w gospodarstwie, taka sama uprawa w plonie głównym nie może być prowadzona dłużej niż 3 lata.
Powyższe warunki uznaje się za spełnione, jeżeli na danej powierzchni:
- w uprawę w plonie głównym zostanie wprowadzona wsiewka i będzie ona utrzymywana co najmniej do wysiewu kolejnej uprawy w plonie głównym lub co najmniej przez 8 tygodni od dnia zbioru w plonie głównym wskazanego w oświadczeniu, które rolnik złożył za pomocą systemu teleinformatycznego albo do kierownika biura powiatowego Agencji, w terminie 7 dni od tego dnia, lub
- po zbiorze uprawy w plonie głównym zostanie wprowadzony:
- międzyplon ozimy utworzony przez wysiew co najmniej jednego gatunku roślin, który tworzy okrywę roślinną co najmniej od dnia 1 listopada danego roku do dnia 15 lutego kolejnego roku, przy czym po dniu 15 listopada dopuszcza się mulczowanie tych międzyplonów, lub
- międzyplon ścierniskowy:
- utworzony przez wysiew co najmniej jednego gatunku roślin w okresie od dnia 1 lipca do dnia 20 sierpnia,
- utrzymywany co najmniej do dnia 15 października, a w przypadku gdy rolnik w terminie 7 dni od dnia wysiewu, złożył za pomocą systemu teleinformatycznego Agencji albo do kierownika biura powiatowego Agencji oświadczenie, w którym wskazał dzień wysiewu – przez co najmniej 8 tygodni od tego dnia wysiewu.
Powyższe zasady nie obowiązują w przypadku upraw korzystnie wpływających na poprawę i zachowanie potencjału gleby, takich jak: rośliny bobowate, trawy lub inne zielne rośliny pastewne, mieszanki roślin bobowatych drobnonasiennych z trawami oraz upraw wieloletnich.
W przypadku gdy grunty orne w gospodarstwie obejmują powierzchnię powyżej 10 ha, na tych gruntach prowadzi się co najmniej trzy różne uprawy, przy czym uprawa o największej powierzchni nie może zajmować więcej niż 65% gruntów ornych, a dwie uprawy o największej powierzchni nie mogą łącznie zajmować więcej niż 90% gruntów ornych.
Gospodarstwa, w których prowadzona jest produkcja ekologiczna zgodnie z ustawą o rolnictwie ekologicznym i produkcji ekologicznej, uznaje się za spełniające powyższe warunki normy.
Za odrębną uprawę uznaje się:
- rodzaj roślin;
- formę jarą i ozimą tego samego rodzaju roślin;
- gatunek roślin z rodzin: kapustowatych (Brassicaceae), psiankowatych (Solanaceae) i dyniowatych (Cucurbitaceae);
- grunt ugorowany;
- trawy lub inne zielne rośliny pastewne.
Z wdrażania normy wyłączone są gospodarstwa:
- w których więcej niż 75% gruntów ornych jest wykorzystywanych do: produkcji traw lub innych zielnych roślin pastewnych lub uprawy roślin bobowatych lub ugorowanych lub
- w których więcej niż 75% użytków rolnych stanowi TUZ lub jest wykorzystywanych do produkcji traw lub innych zielnych roślin pastewnych.
GAEC 7 - norma dotycząca zmianowania upraw będzie obowiązywała od 2024 roku.
GAEC 8 – Utrzymanie elementów i obszarów nieprodukcyjnych
Rolnicy są zobowiązani do:
- zachowania elementów krajobrazu (obowiązek zachowania drzew – pomników przyrody, oczek wodnych o pow. do 100 m2, rowów do 2 m szerokości);
- przestrzegania zakazu przycinania żywopłotów i drzew podczas okresu lęgowego ptaków (od dnia 15 kwietnia do dnia 31 lipca) oraz okresu wychowu młodych (zakaz nie dotyczy drzew owocowych, wierzb i gatunków drzew, których uprawa stanowi zagajnik o krótkiej rotacji);
- zagwarantowania minimalnego udziału co najmniej 4% gruntów ornych na poziomie gospodarstwa przeznaczonych na obszary i elementy nieprodukcyjne, w tym grunty ugorowane, jeśli powierzchnia gruntów ornych w gospodarstwie wynosi powyżej 10 ha. W przypadku gdy grunty orne w gospodarstwie obejmują powierzchnię powyżej 10 ha, a co najmniej 4% powierzchni tych gruntów przeznacza się na międzyplony ścierniskowe lub międzyplony ozime lub wsiewki w uprawę w plonie głównym lub uprawy roślin bobowatych drobnonasiennych lub bobowatych grubonasiennych – minimalny udział powierzchni tych gruntów ornych przeznaczonej na obszary lub obiekty nieprodukcyjne wynosi co najmniej 3%.
W ramach normy GAEC 8 – w części dotyczącej przeznaczenia minimalnego udziału gruntów ornych na obszary nieprodukcyjne – możliwe jest prowadzenie produkcji na gruntach ugorowanych wszystkich gatunków, z wyjątkiem kukurydzy, soi i zagajników krótkiej rotacji. W tym zakresie została dostosowana parametryzacja w eWnioskuPlus.
Do przeliczenia rzeczywistej powierzchni elementów i obszarów nieprodukcyjnych uwzględnianych w ramach GAEC 8 stosowane są współczynniki konwersji i ważenia. Ich wartość odzwierciedla zróżnicowane znaczenie poszczególnych obszarów dla różnorodności biologicznej.
Wykaz elementów i obszarów nieprodukcyjnych kwalifikujących się do obliczania minimalnego udziału:
- elementy krajobrazu objęte obowiązkiem zachowania: drzewa będące pomnikami przyrody, rowy, których szerokość nie przekracza 2 m, oczka wodne o powierzchni mniejszej niż 100 m²;
- żywopłoty lub pasy gruntów zadrzewionych, które nie stanowią części lasu, przy czym do spełnienia normy bierze się pod uwagę nie więcej niż 10 m szerokości;
- zadrzewienia liniowe, które nie stanowią części lasu, obejmujące drzewa o średnicy korony nie mniejszej niż 4 m, a odległość między koronami drzew nie przekracza 5 m;
- pojedyncze drzewa: minimalna średnica korony drzewa 4 m;
- zagajniki śródpolne, które nie stanowią części lasu, obejmujące drzewa, krzewy lub kamienie o powierzchni nie większej niż 0,5 ha;
- rowy, w tym otwarte cieki wodne służące do nawadniania lub odwadniania z wyłączeniem rowów wykonanych z betonu, przy czym do spełnienia normy bierze się pod uwagę nie więcej niż 10 m szerokości danego rowu;
- oczka wodne, inne niż zbiorniki z betonu lub tworzywa sztucznego o maksymalnej powierzchni wynoszącej 1 ha, przy czym do spełnienia normy bierze się pod uwagę nie więcej niż 0,5 ha tego oczka; w przypadku, gdy oczko wodne otacza roślinność nadbrzeżna, obszar z tą roślinnością jest wliczany do powierzchni oczka wodnego;
- miedze śródpolne i strefy buforowe, w tym strefy buforowe w ramach normy GAEC 4:
- na których nie jest prowadzona produkcja rolna, w tym wypas i koszenie z wyjątkiem wypasu i koszenia w okresie od dnia 1 sierpnia do dnia 31 grudnia oraz
- które mają szerokość nie mniejszą niż 1 m, przy czym do spełnienia normy bierze się pod uwagę nie więcej niż 20 m szerokości danej miedzy lub danej strefy oraz
- które różnią się od użytków rolnych kwalifikujących się do pomocy, do których przylegają – w przypadku stref buforowych położonych na trwałych użytkach zielonych oraz
- które obejmują roślinność nadbrzeżną – w przypadku, gdy leżą wzdłuż cieków wodnych i występuje na nich roślinność nadbrzeżna;
- pasy gruntów wzdłuż obrzeży lasu:
- na których nie są stosowane środki ochrony roślin oraz nie jest prowadzona produkcja rolna, w tym wypas i koszenie, z wyjątkiem wypasu i koszenia w okresie od dnia 1 sierpnia do dnia 31 grudnia oraz
- o szerokości nie mniejszej niż 1 m, przy czym do spełnienia normy bierze się pod uwagę nie więcej niż 20 m szerokości danego pasa gruntów.
- grunty ugorowane: grunty, na których nie są stosowane środki ochrony roślin oraz nie jest prowadzona produkcja rolna, w tym wypas i koszenie w okresie od dnia 1 stycznia do dnia 31 lipca;
- grunty ugorowane z roślinami miododajnymi: grunty, na których nie są stosowane środki ochrony roślin oraz nie jest prowadzona produkcja rolna, w tym wypas i koszenie, z wyjątkiem prowadzenia pasiek, w okresie od dnia 1 stycznia do dnia 31 sierpnia, na których wysiano:
- co najmniej jeden gatunek roślin miododajnych z gatunków określonych w wykazie nr 1 lub
- mieszankę składającą się co najmniej z dwóch gatunków roślin miododajnych z gatunków określonych w wykazie, przy czym mieszanka ta obejmuje co najmniej jeden gatunek roślin miododajnych z gatunków określonych w wykazie nr 1, a gatunki roślin miododajnych z gatunków określonych w wykazie nr 2 nie są dominujące w tej mieszance lub
- gatunek lub w/w mieszankę w mieszance z trawami lub innymi zielnymi roślinami pastewnymi, a te trawy lub inne zielne rośliny pastewne nie są dominujące w tej mieszance;
Wykaz gatunków roślin miododajnych:
Wykaz nr 1
- bodziszki (Geranium spp.);
- chabry (Centaurea spp.);
- czarnuszki (Nigella spp.);
- cząber ogrodowy (Satureja hortensis L.);
- czyściec prosty (Stachys recta L.);
- dzielżan jesienny (Helenium autumnale L.);
- kłosowce (Agastache spp.);
- kocimiętki (Nepeta spp.);
- kolendra siewna ( Coriandrum sativum L.);
- kosmos pierzastolistny (Cosmos bipinnatus Cav.);
- krwawnica pospolita ( Lythrum salicaria L.);
- lebiodka pospolita (Origanum vulgare L.);
- lubczyk ogrodowy (Levisticum officinale Koch);
- łyszczec wiechowaty (Gypsophila paniculata Fisch.);
- marzymięta grzebieniasta (orzęsiona) (Elsholtzia ciliata (Thunb.) Hyl.);
- mierznica czarna (Ballota nigra L.);
- mikołajek płaskolistny (Eryngium planum L.);
- ogórecznik lekarski (Borago officinalis L.);
- ostropest plamisty (Silybum marianum (L.) Gaertn.);
- ożanka nierównoząbkowa (Teucrium scorodonia L.);
- przegorzany (Echinops spp.);
- pszczelnik mołdawski (Dracocephalum moldavicum L.);
- rezedy (Reseda spp.);
- rukiew siewna (Eruca sativa DC.);
- serdecznik pospolity (Leonurus cardiaca L.);
- stulisz sztywny (Sisymbrium strictissimum L.);
- szałwie (Salvia spp.) z wyłączeniem szałwi błyszczącej (S. splendens Sello);
- szanta zwyczajna (Marrubium vulgare L.);
- ślaz zygmarek (Malva alcea L.);
- ślazówka turyngska (Lavatera thuringiaca L.);
- świerzbnica polna (Knautia arvensis (L.) Coult.);
- trędownik bulwiasty (Scrophularia nodosa L.);
- werbena krzaczasta ( Verbena hastata L.);
- wielosił błękitny (Polemonium coeruleum L.);
- wierzbówka kiprzyca (Chamaenerion angustifolium (L.) Scop.);
- żeleźniak pospolity (Phlomis tuberosa L.);
- żmijowiec grecki (Echium creticum S.S.);
- żywokost lekarski (Symphytum officinale L.).
Wykaz nr 2
- facelia błękitna (Phacelia tanacaetifolia Benth.);
- gorczyca jasna (Sinapis alba L.);
- gryka zwyczajna (Fagopyrum esculentum Moench);
- komonica zwyczajna (Lotus corniculatus L.);
- koniczyny (Trifolium spp.) z wyłączeniem koniczyny odstającej (Trifolium patens
- Schreb.);
- lucerny (Medicago spp.);
- nostrzyk biały (Melilotus albus Med.);
- rzodkiew oleista (Raphanus sativus var. oleiformis Pers.);
- słonecznik zwyczajny (Helianthus annuus L.);
- sparceta piaskowa (Onobrychis arenaria (Kit.) DC.);
- sparceta siewna (Onobrychis viciifolia Scop.);
- wyka kosmata (Vicia villosa Roth.).
- Międzyplony ścierniskowe: utworzone przez wysiew co najmniej jednego gatunku roślin w okresie od dnia 1 lipca do dnia 20 sierpnia i utrzymane co najmniej do dnia 15 października, a w przypadku, gdy rolnik w terminie 7 dni od dnia wysiewu złoży za pomocą systemu teleinformatycznego Agencji albo do kierownika biura powiatowego Agencji oświadczenie, w którym wskaże ten dzień – przez okres co najmniej 8 tygodni od tego dnia, uprawiane bez stosowania środków ochrony roślin oraz nie utrzymywane jako uprawa w plonie głównym na tej samej działce rolnej w roku następującym po wysiewie;
- Międzyplony ozime: utworzone przez wysiew co najmniej jednego gatunku roślin i tworzące okrywę roślinną co najmniej od dnia 1 listopada danego roku do dnia 15 lutego kolejnego roku, przy czym po dniu 15 listopada dopuszcza się ich mulczowanie, uprawiane bez stosowania środków ochrony roślin od wysiewu do dnia 15 lutego kolejnego roku, nie utrzymywane jako uprawa w plonie głównym na tej samej działce rolnej w roku następującym po wysiewie;
- Wsiewki w uprawę w plonie głównym: utrzymane co najmniej do wysiewu kolejnej uprawy w plonie głównym lub przez co najmniej 8 tygodni od dnia zbioru uprawy w plonie głównym, wskazanego w oświadczeniu złożonym za pomocą systemu teleinformatycznego Agencji albo do kierownika biura powiatowego Agencji w terminie 7 dni od tego dnia, uprawiane bez stosowania środków ochrony roślin przez okres ich utrzymania;
- Rośliny bobowate drobnonasienne lub bobowate grubonasienne (uprawy wiążące azot): z gatunków określonych w wykazie uprawianych w plonie głównym bez stosowania środków ochrony roślin.
Wykaz gatunków roślin bobowatych drobnonasiennych i bobowatych grubonasiennych uprawianych w plonie głównym:
- bób (Vicia faba major L.);
- bobik (Vicia faba minor L.);
- ciecierzyca (Cicer);
- sparceta siewna (Onobrychis viciifolia Scop.);
- fasola wielokwiatowa (Phaseolus coccineus L.);
- fasola zwykła (Phaseolus vulgaris L.);
- groch siewny (Pisum sativum L. (partim));
- groch siewny cukrowy (Pisum sativum L. (partim));
- komonica zwyczajna (Lotus corniculatus L.);
- koniczyna biała (Trifolium repens L.);
- koniczyna białoróżowa (Trifolium hybridum L.);
- koniczyna czerwona (Trifolium pratense L.);
- koniczyna krwistoczerwona (Trifolium incarnatum L.);
- koniczyna perska (Trifolium resupinatum L.);
- lędźwian (Lathyrus L.);
- łubin biały (Lupinus albus L.);
- łubin wąskolistny (Lupinus angustifolius L.);
- łubin żołty (Lupinus luteus L.);
- lucerna chmielowa (Medicago lupulina L.);
- lucerna mieszańcowa (Medicago x varia T. Martyn);
- lucerna siewna (Medicago sativa L.);
- nostrzyk biały (Melilotus albus);
- peluszka (Pisum arvense L.);
- seradela uprawna (Ornithopus sativus Brot.);
- soczewica jadalna (Lens culinaris Medik.);
- soja zwyczajna (Glycine max (L.) Merrill;
- wyka kosmata (Vicia villosa Roth.);
- wyka siewna (Vicia sativa L.).
Z wdrażania normy wyłączone są gospodarstwa:
- w których więcej niż 75% gruntów ornych jest wykorzystywanych do produkcji traw lub innych zielnych roślin pastewnych, uprawy roślin bobowatych lub ugorowanych lub
- w których więcej niż 75% użytków rolnych stanowi TUZ lub jest wykorzystywanych do produkcji traw lub innych zielnych roślin pastewnych.
W 2023 roku w ramach normy GAEC 8 – w części dotyczącej przeznaczenia minimalnego udziału gruntów ornych na obszary nieprodukcyjne – możliwe będzie prowadzenie produkcji na gruntach ugorowanych, z wyjątkiem uprawy: kukurydzy, soi i zagajników o krótkiej rotacji.
Do przeliczenia rzeczywistej powierzchni elementów i obszarów nieprodukcyjnych uwzględnianych w ramach GAEC 8 stosowane są współczynniki konwersji i ważenia. Ich wartość odzwierciedla zróżnicowane znaczenie poszczególnych obszarów dla różnorodności biologicznej.
Elementy i obszary nieprodukcyjne |
WSPÓŁCZYNNIK KONWERSJI (m/ drzewo do m²) |
WSPÓŁCZYNNIK WAŻENIA |
OBSZAR |
Grunty ugorowane (1 m²) |
nie dotyczy |
1 |
1 m² |
Grunty ugorowane z roślinami miododajnymi (1 m²) |
nie dotyczy |
1,5 |
1,5 m² |
Żywopłoty/ pasy zadrzewione (1 m) |
5 |
2 |
10 m² |
Pojedyncze drzewa (1 drzewo) |
20 |
1,5 |
30 m² |
Zagajniki śródpolne (1 m²) |
nie dotyczy |
1,5 |
1,5 m² |
Zadrzewienie liniowe (1 m) |
5 |
2 |
10 m² |
Oczka wodne (1 m²) |
nie dotyczy |
1,5 |
1,5 m² |
Rowy (1 m) |
5 |
2 |
10 m² |
Strefy buforowe i miedze śródpolne (1 m) |
6 |
1,5 |
9 m² |
Pasy gruntów kwalifikujących się do płatności wzdłuż obrzeży lasu (1 m) bez produkcji |
6 |
1,5 |
9 m² |
Międzyplony ścierniskowe lub międzyplony ozime lub wsiewki w uprawę główną (1 m2) |
nie dotyczy |
0,3 |
0,3 m² |
Rośliny bobowate drobnonasienne lub bobowate grubonasienne (1 m²) |
nie dotyczy |
1 |
1 m² |
GAEC 9 - Zakaz przekształcania lub zaorywania trwałych użytków zielonych wyznaczonych jako cenne na obszarach Natura 2000
Rolnicy są zobowiązani do przestrzegania zakazu przekształcania lub zaorywania cennych trwałych użytków zielonych, które zostaną wyznaczone na obszarach Natura 2000, w oparciu o opracowywane przez właściwy organ nowe i zaktualizowane plany zadań ochronnych (PZO) i plany ochrony (PO) dla poszczególnych obszarów Natura 2000.
Wymogi podstawowe w zakresie zarządzania (SMR):
SMR 1 – Obowiązkowe wymogi dotyczące kontroli rozproszonych źródeł zanieczyszczeń fosforanami.
SMR 2 - Ochrona wód przed zanieczyszczeniami spowodowanymi przez azotany pochodzenia rolniczego;
SMR 3 - Ochrona dzikiego ptactwa; SMR 4 - Ochrona siedlisk przyrodniczych oraz siedlisk dzikiej fauny i flory;
Na obszarach Natura 2000 rolnicy zobowiązani są do przestrzegania wymogów obligatoryjnych wynikających z planów zadań ochronnych (PZO) lub planów ochrony (PO) w zakresie dotyczącym typów siedlisk przyrodniczych, gatunków zwierząt i roślin objętych ochroną lub w zakresie dotyczącym gatunków ptaków objętych ochroną, np. poprzez ekstensywne użytkowanie TUZ.
SMR 5 - Bezpieczeństwo żywności i pasz;
Przestrzeganie wymogów dotyczących bezpieczeństwa żywności, w tym dotyczących higieny produkcji produktów pochodzenia zwierzęcego i roślinnego, prowadzenia wymaganej dokumentacji, przestrzegania wymagań z zakresu zdrowia zwierząt produkujących mleko, higieny pomieszczeń i wyposażenia w produkcji mleka, a także higieny podczas udoju i przechowywania mleka.
Wymogi dotyczące bezpieczeństwa pasz, w tym dotyczące wymaganej dokumentacji i higieny (wytwarzanie, przechowywanie, wprowadzanie do obrotu).
SMR 6 - Zdrowie zwierząt;
Wymogi dotyczące posiadania i przechowywania przez 5 lat dokumentacji leczenia zwierząt gospodarskich, niestosowanie w gospodarstwach hodowlanych substancji niedozwolonych, przestrzeganie zakazu uboju zwierząt oraz umieszczania na rynku mięsa od zwierząt, którym podano substancje niedozwolone.
SMR 7 - Zdrowotność roślin;
Wymogi obligujące rolników stosujących środki ochrony roślin do przestrzegania właściwego ich stosowania, zgodnie z etykietą, przy użyciu sprzętu sprawnego technicznie, prowadzenia ewidencji zabiegów oraz posiadania aktualnego zaświadczenie o ukończeniu szkolenia.
SMR 8 - Zrównoważonego stosowania pestycydów;
Wymogi dotyczące ograniczeń w stosowaniu środków ochrony roślin na obszarach chronionych m.in. na terenie parków narodowych, obszarach Natura 2000, strefach ochronnych poboru wody, strefach ochrony siedlisk oraz wymogi dotyczące postępowania z opakowaniami po środkach ochrony roślin, resztkami cieczy użytkowej po zabiegu, czy też unieszkodliwianiem niewykorzystanych środki ochrony roślin).
SMR 9- Dobrostan cieląt; SMR 10 - Dobrostan świń; SMR 11 - Dobrostan zwierząt hodowlanych.
Wymogi dotyczą zapewnienia zwierzętom m.in. odpowiednich warunków bytowych oraz opieki.