W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Warunkowość

Podstawowym warunkiem przyznania wsparcia w pełnej wysokości w ramach płatności bezpośrednich jest spełnienie przez beneficjenta norm i wymogów warunkowości.

Na system warunkowości składają się wymogi podstawowe w zakresie zarządzania (SMR) oraz normy dobrej kultury rolnej zgodnej z ochroną środowiska (GAEC).

Wymogi te zostały podzielone na następujące obszary:

  • środowisko, zmiana klimatu oraz utrzymanie gruntów w dobrej kulturze rolnej,
  • zdrowie publiczne, zdrowie zwierząt i zdrowie roślin,
  • dobrostan zwierząt.

Obszar

Główna tematyka

Wymogi i normy

Klimat i środowisko

Zmiana klimatu (łagodzenie zmiany klimatu i przystosowywanie się do niej)

GAEC1, GAEC2, GAEC3

 

Woda

SMR1, SMR2, GAEC4

 

Gleba (ochrona i jakość)

GAEC5, GAEC6, GAEC7

 

Różnorodność biologiczna i krajobraz (ochrona i jakość)

SMR3, SMR4, GAEC8, GAEC9

Zdrowie publiczne i zdrowie roślin

Bezpieczeństwo żywności

SMR5, SMR6

 

Środki ochrony roślin

SMR7, SMR8

Dobrostan zwierząt

Dobrostan zwierząt

SMR9, SMR10, SMR11

Normy dobrej kultury rolnej zgodnej z ochroną środowiska (GAEC):

GAEC 1 - Utrzymywanie trwałych użytków zielonych w oparciu o udział powierzchni trwałych użytków zielonych w powierzchni użytków rolnych na poziomie krajowym.

Udział trwałych użytków zielonych (TUZ) w powierzchni gruntów rolnych w skali całego kraju nie może się zmniejszyć o więcej niż 5 % w stosunku do roku referencyjnego 2018.

W przypadku zmniejszenia wskaźnika TUZ o więcej niż 5 %, przekształcanie trwałych użytków zielonych jest niedopuszczalne, a rolnicy, którzy przekształcili trwałe użytki zielone, będą zobowiązani do przywrócenia określonej powierzchni gruntu w TUZ lub odtworzenia TUZ na innym gruncie.

GAEC 2 - Ochrona terenów podmokłych i torfowisk.

Rok obowiązywania normy od 2025.

Na wyznaczonych obszarach podmokłych i torfowiskach rolnicy będą zobowiązani przestrzegać wymogów, które zostaną doprecyzowane przed wdrożeniem normy w 2025 roku, po odpowiednim dostosowaniu i zmianach w Planie Strategicznym.

GAEC 3 - Zakaz wypalania użytków rolnych.

Zakaz wypalania użytków rolnych, z tym, że ze względów związanych ze zdrowiem roślin dopuszcza się punktowe wypalanie roślin, części roślin lub resztek pożniwnych.

W przypadku stwierdzenia wypalania na gruntach rolnych powstałych na skutek zalecenia inspektora Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa mającego na celu niszczenie chorób kwarantannowych roślin, sytuacja taka nie będzie traktowana jako niespełnienie normy.

GAEC 4 - Ustanowienie stref buforowych wzdłuż cieków wodnych.

Zakaz stosowania nawozów, innych substancji zawierających związek lub związki azotu wykorzystywanych rolniczo w celu zwiększenia wzrostu roslinności ani środków ochrony roślin na użytkach rolnych położonych  w odległości wynoszącej co najmniej 3 m od:

  • brzegu jezior i innych niż jeziora zbiorników wodnych;
  • brzegu cieków naturalnych;
  • brzegu rowów, z wyłączeniem rowów o szerokości do 5 m liczonej na wysokości górnej krawędzi brzegu rowu;
  • brzegu kanałów;
  • ujęć wody, jeżeli nie ustanowiono strefy ochronnej;
  • pasa nadbrzeżnego.

GAEC 5 - Zarządzanie orką przyczyniające się do zmniejszenia ryzyka degradacji i erozji gleby, w tym uwzględnianie nachylenia terenu.

Grunty orne położone na stokach o nachyleniu co najmniej 14% uznaje się za utrzymywane zgodnie z normami, jeżeli gruntów tych:

  • nie wykorzystuje się pod uprawę roślin wymagających utrzymywania redlin wzdłuż stoku;
  • nie utrzymuje się jako ugoru czarnego co najmniej od dnia 1 listopada danego roku do dnia 15 lutego kolejnego roku.

Na gruntach ornych, położonych na stokach o nachyleniu co najmniej 14%, wykorzystywanych pod uprawę roślin wieloletnich oraz na plantacjach drzew owocowych położonych na takich stokach utrzymuje się w międzyrzędziach okrywę roślinną lub ściółkę.

GAEC 6 - Minimalna pokrywa glebowa w najwrażliwszych okresach.

Okrywę ochronną gleby utrzymuje się:

  • na powierzchni stanowiącej co najmniej 80% gruntów ornych wchodzących w skład gospodarstwa co najmniej od dnia zbioru uprawy w plonie głównym do dnia 15 października roku, w którym dokonano zbioru tej uprawy w plonie głównym;
  • w międzyrzędziach na plantacjach drzew owocowych co najmniej od dnia 1 listopada danego roku do dnia 15 lutego kolejnego roku.

Warunek określony w punkcie 1 uznaje się za spełniony również wtedy, gdy rolnik nie dłużej niż przez 4 tygodnie w okresie od dnia zbioru uprawy w plonie głównym do dnia 15 października roku, w którym dokonano zbioru tej uprawy w plonie głównym, nie utrzymuje okrywy ochronnej gleby na powierzchni gruntów ornych, ze względu na wysiew na tej powierzchni roślin ozimych lub międzyplonów.

GAEC 7 - Zmianowanie i dywersyfikacja upraw na gruntach ornych.

W przypadku gdy grunty orne w gospodarstwie obejmują powierzchnię powyżej 10 ha, na tych gruntach uprawy prowadzi się w taki sposób, aby na powierzchni:

  • co najmniej 40% gruntów ornych była prowadzona inna uprawa w plonie głównym niż uprawa prowadzona w tym plonie w roku poprzednim;
  • wszystkich gruntów ornych w gospodarstwie, taka sama uprawa w plonie głównym nie była prowadzona dłużej niż 3 lata, przy czym do ustalenia spełnienia tego warunku bierze się pod uwagę uprawę w plonie głównym prowadzoną nie wczesniej niż w 2023 r.

Powyższy warunek zmianowana upraw uznaje się za spełniony również wtedy, gdy:

1) rolnik:

a) prowadzi na formularzu opracowanym przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa i udostępnionym na jej stronie internetowej rejestr zabiegów agrotechnicznych, zwany dalej „rejestrem”, który zawiera numer działki ewidencyjnej, oznaczenie działki rolnej,  powierzchnię i rodzaj uprawy,  datę i rodzaj wykonanych zabiegów agrotechnicznych, datę zbioru uprawy w plonie głównym oraz informacje niezbędne do potwierdzenia wykonania czynności dotyczących wprowadzenia wsiewki w uprawę plonie głównym lub wprowadzenia międzyplonu po zbiorze uprawy w plonie głównym, lub

b) posiada dokumenty w postaci papierowej lub elektronicznej zawierające powyższe informacje, zwane dalej „innymi dokumentami”

– przechowywane przez okres niezbędny do ustalenia spełnienia tego warunku;

2) na danej powierzchni:

  • w uprawę w plonie głównym zostanie wprowadzona wsiewka i ta wsiewka będzie utrzymywana co najmniej do wysiewu kolejnej uprawy w plonie głównym lub co najmniej przez 8 tygodni od dnia zbioru uprawy w plonie głównym wskazanego w rejestrze lub w innych dokumentach, lub
  • po zbiorze uprawy w plonie głównym zostanie wprowadzony:
    • międzyplon ozimy utworzony przez wysiew co najmniej jednego gatunku roślin, który tworzy okrywę roślinną co najmniej od dnia 1 listopada danego roku do dnia 15 lutego kolejnego roku, przy czym po dniu 15 listopada dopuszcza się mulczowanie tych międzyplonów, lub
    • międzyplon ścierniskowy:
      • utworzony przez wysiew co najmniej jednego gatunku roślin w okresie od dnia 1 lipca do dnia 20 sierpnia,
      • utrzymywany co najmniej do dnia 15 października lub co najmniej przez 8 tygodni od dnia tego wysiewu, wskazanego w rejestrze lub w innych dokumentach.

Powyższe zasady nie obowiązują w przypadku upraw korzystnie wpływających na poprawę i zachowanie potencjału gleby, takich jak: rośliny bobowate, trawy lub inne zielne rośliny pastewne, mieszanki roślin bobowatych drobnonasiennych z trawami oraz upraw wieloletnich.

W przypadku gdy warunek zmianowania nie został spełniony i stosowana jest dywersyfikacja upraw:

      1. w gospodarstwach o powierzchni gruntów ornych powyżej 10 ha i nie więcej niż 30 ha - na tych gruntach prowadzi się co najmniej dwie różne uprawy, przy czym uprawa o największej powierzchni nie może zajmować więcej niż 75% gruntów ornych;
      2. w gospodarstwach o powierzchni gruntów ornych powyżej 30 ha - na tych gruntach prowadzi się co najmniej trzy różne uprawy, przy czym uprawa o największej powierzchni nie może zajmować więcej niż 75% gruntów ornych, a dwie uprawy o największej powierzchni nie mogą łącznie zajmować więcej niż 95% gruntów ornych.

Gospodarstwa, w których prowadzona jest produkcja ekologiczna zgodnie z ustawą o rolnictwie ekologicznym i produkcji ekologicznej, uznaje się za spełniające powyższe warunki normy.

Za odrębną uprawę uznaje się:

  • rodzaj roślin;
  • formę jarą i ozimą tego samego rodzaju roślin;
  • gatunek roślin z rodzin: kapustowatych (Brassicaceae), psiankowatych (Solanaceae) i dyniowatych (Cucurbitaceae);
  • grunt ugorowany;
  • trawy lub inne zielne rośliny pastewne.

Z wdrażania normy wyłączone są gospodarstwa:

  • w których więcej niż 75% gruntów ornych jest wykorzystywanych do: produkcji traw lub innych zielnych roślin pastewnych lub uprawy roślin bobowatych lub ugorowanych lub
  • w których więcej niż 75% użytków rolnych stanowi TUZ lub jest wykorzystywanych do produkcji traw lub innych zielnych roślin pastewnych.

GAEC 8 – Zachowanie elementów krajobrazu oraz zakaz przycinania drzew i żywopłotów w okresie lęgowym ptaków

Na użytkach rolnych będących w posiadaniu rolnika:

1) nie niszczy się następujących elementów krajobrazu:

a) drzew będących pomnikami przyrody, objętych ochroną na podstawie przepisów o ochronie przyrody,

b) rowów, których szerokość nie przekracza 2 m,

c) oczek wodnych w rozumieniu art. 4 pkt 10 ustawy z dnia 3 lutego 1995 r. o ochronie gruntów rolnych i leśnych (Dz. U. z 2024 r. poz. 82) o powierzchni mniejszej niż 100 m2;

2) nie przycina się drzew i żywopłotów w okresie od dnia 15 kwietnia do dnia 31 lipca, z wyłączeniem:

a) wierzb,

b) drzew owocowych,

c) gatunków drzew, których uprawa stanowi zagajnik o krótkiej rotacji.

GAEC 9 - Zakaz przekształcania lub zaorywania trwałych użytków zielonych wyznaczonych jako wrażliwe pod względem środowiskowym (cenne) na obszarach Natura 2000

Rolnicy są zobowiązani do przestrzegania zakazu przekształcania lub zaorywania cennych trwałych użytków zielonych, które zostaną wyznaczone na obszarach Natura 2000, w oparciu o opracowywane przez właściwy organ nowe i zaktualizowane plany zadań ochronnych (PZO) i plany ochrony (PO) dla poszczególnych obszarów Natura 2000.

Wymogi podstawowe w zakresie zarządzania (SMR):

SMR 1Ramowa Dyrektywa Wodna - wymogi dotyczace kontroli pozwoleń.

SMR 2 - Ochrona wód przed zanieczyszczeniami spowodowanymi przez azotany pochodzenia rolniczego;

SMR 3 - Ochrona dzikiego ptactwa; SMR 4 - Ochrona siedlisk przyrodniczych oraz siedlisk dzikiej fauny i flory;

Na obszarach Natura 2000 rolnicy zobowiązani są do przestrzegania wymogów obligatoryjnych wynikających z planów zadań ochronnych (PZO) lub planów ochrony (PO) w zakresie dotyczącym typów siedlisk przyrodniczych, gatunków zwierząt i roślin objętych ochroną lub w zakresie dotyczącym gatunków ptaków objętych ochroną, np. poprzez ekstensywne użytkowanie TUZ.

SMR 5 - Bezpieczeństwo żywności i pasz;

Przestrzeganie wymogów dotyczących bezpieczeństwa żywności, w tym dotyczących higieny produkcji produktów pochodzenia zwierzęcego i roślinnego, prowadzenia wymaganej dokumentacji, przestrzegania wymagań z zakresu zdrowia zwierząt produkujących mleko, higieny pomieszczeń i wyposażenia w produkcji mleka, a także higieny podczas udoju i przechowywania mleka.

Wymogi dotyczące bezpieczeństwa pasz, w tym dotyczące wymaganej dokumentacji i higieny (wytwarzanie, przechowywanie, wprowadzanie do obrotu).

SMR 6 - Zdrowie zwierząt;

Wymogi dotyczące posiadania i przechowywania przez 5 lat dokumentacji leczenia zwierząt gospodarskich, niestosowanie w gospodarstwach hodowlanych substancji niedozwolonych, przestrzeganie zakazu uboju zwierząt oraz umieszczania na rynku mięsa od zwierząt, którym podano substancje niedozwolone.

SMR 7 - Zdrowotność roślin;

Wymogi obligujące rolników stosujących środki ochrony roślin do przestrzegania właściwego ich stosowania, zgodnie z etykietą, przy użyciu sprzętu sprawnego technicznie, prowadzenia ewidencji zabiegów oraz posiadania aktualnego zaświadczenie o ukończeniu szkolenia.

SMR 8 - Zrównoważonego stosowania pestycydów;

Wymogi dotyczące ograniczeń w stosowaniu środków ochrony roślin na obszarach chronionych m.in. na terenie parków narodowych, obszarach Natura 2000, strefach ochronnych poboru wody, strefach ochrony siedlisk oraz wymogi dotyczące postępowania z opakowaniami po środkach ochrony roślin, resztkami cieczy użytkowej po zabiegu, czy też unieszkodliwianiem niewykorzystanych środki ochrony roślin).

SMR 9- Dobrostan cieląt; SMR 10 - Dobrostan świń; SMR 11 - Dobrostan zwierząt hodowlanych.

Wymogi dotyczą zapewnienia zwierzętom m.in. odpowiednich warunków bytowych oraz opieki.

{"register":{"columns":[]}}