W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Webinarium: pytania i odpowiedzi

12.09.2022

Czy można ubezpieczyć się w KRUSIE będąc jednocześnie emerytem ZUS i prowadząc gospodarstwo rolne?

Przepisy ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników nie przewidują możliwości objęcia ubezpieczeniem społecznym rolników w pełnym zakresie osoby posiadającej ustalone prawo do emerytury ZUS. Zgodnie bowiem z przepisem art. 7 i 16 ustawy z dnia 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników (Dz. U. z 2022 r., poz. 933, z późn. zm.), ubezpieczeniu społecznemu rolników obowiązkowo (z mocy prawa) i w pełnym zakresie (tj. ubezpieczeniu emerytalno – rentowemu oraz wypadkowemu, chorobowemu i macierzyńskiemu) podlega m.in. rolnik, który prowadzi działalność rolniczą w gospodarstwie rolnym o obszarze użytków rolnych powyżej 1 ha przeliczeniowego lub dział specjalny produkcji rolnej określony w załączniku do tej ustawy, jeżeli nie podlega innemu ubezpieczeniu społecznemu i nie ma ustalonego prawa do emerytury lub renty, albo nie ma ustalonego prawa do świadczeń z ubezpieczeń społecznych.

Stosownie do przepisu art. 7 ust. 3 i 4 ww. ustawy osoba posiadająca prawo do emerytury, prowadząc działalność rolniczą może, po złożeniu stosownego wniosku, zostać objęta ubezpieczeniem wypadkowym, chorobowym i macierzyńskim w KRUS wyłącznie w zakresie ograniczonym do świadczeń  z tytułu stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu albo śmierci wskutek wypadku przy pracy rolniczej lub rolniczej choroby zawodowej, o ile osoba taka nie ma orzeczonej niezdolności do samodzielnej egzystencji.

Czy można "przywrócić" do ubezpieczenia społecznego rolnika, który chce ubezpieczyć się za okres zaległy 1989-1990r. i nie podlegał w powyższym okresie ubezpieczeniu społecznemu w Zusie?

Przepisy ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników nie przewidują możliwości objęcia ubezpieczeniem społecznym rolników za lata 1989 – 1990 r. Ustawa o ubezpieczeniu społecznemu rolników weszła w życie od 1 stycznia 1991 r. W okresie od 01 stycznia 1983 r. do 31 grudnia 1990 r. kwestie ubezpieczenia społecznego rolników regulowały przepisy ustawy z dnia 14 grudnia 1982 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników indywidualnych i członków ich rodzin (Dz. U. z 1989 r., Nr 24, poz. 133 z póżn. zm). Zgodnie z przepisami tej ustawy oraz rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 28 marca 1983r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników indywidualnych i członków ich rodzin organem właściwym w zakresie ustalania obowiązku podlegania ubezpieczeniu  był naczelnik gminy. Objęcie ubezpieczeniem i ustalenie wymiaru składki następowało w formie decyzji właściwego naczelnika gminy, po ustaleniu, że rolnik spełnia warunki do podlegania temu ubezpieczeniu. Organ ten prowadził również ewidencję okresów ubezpieczenia  opłacania składek.

Obecnie, potwierdzając okresy podlegania ubezpieczeniu przed 1 stycznia 1991 r.  Kasa zobowiązana jest opierać się wyłącznie na dokumentach potwierdzających podleganie ubezpieczeniu, uzyskanych z urzędów gmin.

Rolnicy pytają o działania pomocowe na OZE (odnawialne źródła energii) – fotowoltaiki, oferowane bezpośrednio przez ARiMR

W ramach operacji typu „Modernizacja gospodarstw rolnych” PROW 2014-2020 planowane jest wprowadzenie nowego obszaru wsparcia „Zielona energia w gospodarstwie”, który przewiduje możliwość uzyskania dofinansowania na inwestycje w urządzenia produkujące energię ze źródeł odnawialnych, magazynowanie energii elektrycznej, a także w pompy ciepła i systemy zarządzania energią, które będą wykorzystywane na potrzeby własne gospodarstwa.

Beneficjentami w tym obszarze wsparcia będą mogli być jak dotychczas rolnicy prowadzący działalność rolniczą w celach zarobkowych.

W dniu 14 czerwca br. projekt zmiany PROW 2014-2020, uwzględniający wprowadzenie m.in. ww. zmiany, został przekazany do Komisji Europejskiej (KE) w celu jej zatwierdzenia. Równolegle trwają prace nad zmianą przepisów rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi dla typu operacji „Modernizacja…”. Projekt ten dostępny jest na stronie internetowej Rządowego Centrum Legislacji (www.rcl.gov.pl), pod linkiem:

https://legislacja.gov.pl/projekt/12363353/katalog/12906408#12906408

Czy w ramach Krajowego Planu Odbudowy który ma obowiązywać od 2023 r. przewidziane jest dofinansowanie dla rolników prowadzących działy specjalne rolne - głównie chodzi o hodowlę gęsi reprodukcyjnych i powiększanie stada poprzez budowę nowych gęśników. Jeśli tak to proszę o wskazanie z jakich programów i działań w ramach KPO mogą skorzystać tacy rolnicy hodowcy? Wskazuję, iż chodzi o gospodarstwo rodzinne w woj. wielkopolskim.

W ramach KPO nie przewiduje się udzielenia wsparcia budowy nowych obiektów przeznaczonych do produkcji rolnej (również prowadzonej w działach specjalnych). Natomiast, zgodnie  z założeniami Planu Strategicznego, w ramach działania Modernizacja gospodarstw rolnych będzie można uzyskać wsparcie w interesującym Panią zakresie pod warunkiem, że chów ten będzie ekologiczny.

{"register":{"columns":[]}}