Wielki sukces: ARiMR wraz z Litwinami i Francuzami będzie realizowała unijny projekt w Serbii
25.01.2022
Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, jako lider projektu w konsorcjum z rolniczymi instytucjami z Litwy i Francji, wygrała rywalizację w unijnym konkursie twinningowym dla Serbii. Konkurentem było konsorcjum złożone z agencji płatniczych Austrii, Włoch i Węgier.
Współpraca bliźniacza (ang. twinning) to program finansowany przez Komisję Europejską, dzięki któremu państwa kandydujące do Unii Europejskiej mogą otrzymać merytoryczną pomoc od krajów będących już członkami UE. Projekty twinningowe są w głównej mierze realizowane poprzez przeprowadzanie specjalistycznych szkoleń oraz wizyty studyjne.
13 stycznia br. odbyły się przesłuchania przed przedstawicielami Komisji Europejskiej oraz Serbii dwóch rywalizujących konsorcjów. Po analizie podjęta została decyzja, że Serbowie będą czerpali doświadczenia od Polaków, Litwinów i Francuzów. A dokładnie - od ekspertów z ARiMR, rolniczych agencji płatniczych Litwy i Francji oraz ministerstw rolnictwa tych dwóch krajów.
W ramach projektu trwającego dwa lata Serbowie mają otrzymać kompleksową wiedzę o funkcjonowaniu rynków rolnych w Unii Europejskiej, potrzebnych do ich organizacji w Serbii, regulacji prawnych czy rozwiązań administracyjnych. Komisja Europejska przeznaczyła na to 1,8 mln euro. Rozpoczęcie realizacji projektu planowane jest na kwiecień 2022 r.
Nie po raz pierwszy ARiMR dzieli się swoimi doświadczeniami oraz wiedzą zdobytymi w trakcie osiemnastu lat członkostwa w UE. Agencja brała do tej pory udział w pięciu twinningach: po dwa razy na rzecz Mołdawii i Azerbejdżanu i raz na rzecz Chorwacji. Eksperci ARiMR brali udział również w projekcie na rzecz Rumunii.
Projekt ARiMR wpisuje w rosnącą w ostatnich latach aktywność Polski w regionie Bałkanów Zachodnich. Zaangażowanie to ma zarówno charakter polityczny, czego przejawem było między innymi przewodnictwo RP w Procesie Berlińskim w 2019 r., jak i techniczny, obejmujący praktyczne wsparcie dla państw regionu w zakresie integracji europejskiej, polegające na przekazywaniu, przy wsparciu koordynacyjnej roli Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP, własnych doświadczeń transformacji systemowej oraz okresu przed- i poakcesyjnego. Projekt ARiMR będzie drugim w ostatnich latach tak dużym projektem twinningowym realizowanym przez polskie instytucje w Serbii. We wrześniu 2021 r. miała miejsce inauguracja wspólnego projektu UOKiK z partnerami z Niemiec i Słowacji poświęconego wzmocnieniu miejscowego systemu ochrony konsumentów. Serbia pozostaje też największym partnerem rozwojowym Polski w regionie. W 2021 r. ze środków finansowych polskiej pomocy rozwojowej zrealizowano w Serbii 6 projektów w obszarach: ochrony zdrowia, edukacji oraz ochrony środowiska. W roku bieżącym dzięki decyzji Prezesa Rady Ministrów na pomoc rozwojową dla regionu Bałkanów Zachodnich przekazane zostanie dodatkowe 3 mln PLN. W listopadzie 2021 r., w ramach wspólnej walki z pandemią COVID-19, strona polska przekazała państwom Bałkanów Zachodnich w sumie ponad 700 tys. szczepionek przeciwko koronawirusowi. Studenci z państw Bałkanów Zachodnich biorą z kolei udział w programie stypendialnym im. S. Banacha, a Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP już po raz kolejny ufundowało stypendia dla studentów z regionu na studia w Kolegium Europejskim w Natolinie.