W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wprowadzenie do działania Rolnictwo ekologiczne

Rolnictwo ekologiczne – wprowadzenie

Działanie Rolnictwo ekologiczne PROW 2014-2020 jest w dużej części kontynuacją dotychczasowego Pakietu 2. Rolnictwo ekologiczne w ramach programu rolnośrodowiskowego PROW 2007-2013.

Budżet działania to: 699 961 515 euro.

Celem działania Rolnictwo ekologiczne jest wspieranie dobrowolnych zobowiązań rolników, którzy podejmują się utrzymać lub przejść na praktyki i metody rolnictwa ekologicznego określone w rozporządzeniu Rady (WE) nr 834/2007 z dnia 28 czerwca 2007 r. i spełniają definicję rolnika aktywnego zawodowo.

Wszystkie gospodarstwa uprawnione do wsparcia w ramach działania Rolnictwo ekologiczne podlegają kontroli wykonywanej przez upoważnione przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi jednostki certyfikujące rolnictwo ekologiczne w zakresie prowadzenia w tym gospodarstwie produkcji rolnej, zgodnie z przepisami określonymi w ustawie o rolnictwie ekologicznym i rozporządzeniu Rady (WE) nr 834/2007.

Kontrola wykonywana przez jednostki certyfikujące rolnictwo ekologiczne odbywa się corocznie i obejmuje wszystkie gospodarstwa w okresie konwersji oraz po okresie konwersji.

Podobnie do lat ubiegłych, ubiegając się o przyznanie płatności, rolnik będzie zobowiązany złożyć wniosek we właściwym ze względu na miejsce zamieszkania lub siedzibę, biurze powiatowym ARiMR.

Zamiast składania wniosku w wersji papierowej, rolnik może złożyć wniosek przez Internet, korzystając z platformy aplikacyjnej e-Wniosek, umieszczonej na stronie ARiMR.

Aplikacja e-Wniosek umożliwia wypełnienie wniosku, wypełnienie załącznika graficznego oraz dołączenie do wniosku pozostałych wymaganych załączników. Korzyści płynące ze złożenia wniosku za pomocą aplikacji e-Wniosek to m.in. ułatwienia w wypełnianiu formularza wniosku o przyznanie płatności, poinformowanie rolnika podczas wypełniania wniosku o stwierdzonych brakach we wniosku o przyznanie płatności oraz możliwość bieżącego śledzenia przez rolnika, na jakim etapie rozpatrywania przez ARiMR jest jego wniosek.

Rolnik jest odpowiedzialny za złożenie prawidłowo wypełnionego  wniosku o przyznanie płatności wraz z wymaganymi załącznikami.

Brak zgodności danych zawartych we wniosku ze stanem faktycznym może skutkować zmniejszeniem kwoty płatności lub odmową jej przyznania.

Rolnicy, którzy ubiegali się o płatności bezpośrednie w roku 2014 otrzymali do dnia 15 marca 2015 r. tzw. wnioski spersonalizowane i załączniki graficzne oraz  karty informacyjne zawierające w szczególności: maksymalny kwalifikowalny obszar, elementy proekologiczne zarejestrowane w systemie LPiS, powierzchnię trwałych użytków zielonych, powierzchnię wyznaczonych trwałych użytków zielonych cennych przyrodniczo.

Jeżeli rolnik w 2014 roku nie składał wniosku o przyznanie płatności, w roku 2015 nie otrzyma z ARiMR wstępnie wypełnionego wniosku o przyznanie płatności oraz materiału graficznego.

W takim przypadku należy wypełnić pusty formularz wniosku, zamieszczony na stronie internetowej www.arimr.gov.pl, w zakładce Pobierz wnioski (http://www.arimr.gov.pl/dla-beneficjenta/wnioski.html).  Formularz wniosku dostępny jest również w biurach powiatowych i oddziałach regionalnych ARiMR.

W roku 2015 na jednym formularzu wniosku można ubiegać się o:

  • przyznanie płatności w ramach systemów wsparcia bezpośredniego;
  • przyznanie płatności dla obszarów z ograniczeniami naturalnymi lub innymi szczególnymi ograniczeniami (płatność ONW);
  • przyznanie płatności rolno-środowiskowo-klimatycznej (PROW 2014-2020), w tym zachowanie zagrożonych zasobów genetycznych zwierząt w rolnictwie;
  • przyznanie płatności ekologicznej (PROW 2014-2020);
  • przyznanie płatności rolnośrodowiskowej (PROW 2007-2013), w tym zachowanie zagrożonych zasobów genetycznych zwierząt w rolnictwie;
  • wypłatę pomocy na zalesianie (PROW 2007-2013).

Dodatkowo, w przypadku płatności rolno-środowiskowo-klimatycznej (PROW 2014-2020), płatności ekologicznej (PROW 2014-2020) albo płatności rolnośrodowiskowej (PROW 2007-2013), można ubiegać się o rekompensatę kosztów transakcyjnych.

W przypadku płatności ekologicznej (PROW 2014-2020) rekompensata kosztów transakcyjnych przysługuje niezależnie od realizowanego pakietu/wariantu oraz niezależnie  od liczby realizowanych pakietów/wariantów.

W przypadku ubiegania się o rekompensatę kosztów transakcyjnych, należy zaznaczyć odpowiednie pola „w tym przyznanie kosztów transakcyjnych” na pierwszej stronie Wniosku o przyznanie płatności na rok 2015.

W przypadku, gdy rolnik jest jednocześnie beneficjentem działania: „Systemy jakości produktów rolnych i środków spożywczych – wsparcie dla nowych uczestników systemów jakości żywności” w ramach PROW 2014-2020 lub „Uczestnictwo rolników w systemach jakości żywności” w ramach PROW 2007-2013, koszty transakcyjne w takim przypadku nie przysługują.

Zobowiązanie ekologiczne można realizować w ramach następujących pakietów i wariantów:

  • Pakiet 1. Uprawy rolnicze w okresie konwersji;
  • Pakiet 2. Uprawy warzywne w okresie konwersji;
  • Pakiet 3. Uprawy zielarskie w okresie konwersji;
  • Pakiet 4. Uprawy sadownicze w okresie konwersji:
  • Wariant 4.1.1. Podstawowe uprawy sadownicze w okresie konwersji,
  • Wariant 4.1.2. Uprawy jagodowe w okresie konwersji,
  • Wariant 4.2. Ekstensywne uprawy sadownicze w okresie konwersji;
  • Pakiet 5. Uprawy paszowe na gruntach ornych w okresie konwersji;
  • Pakiet 6. Trwałe użytki zielone w okresie konwersji;
  • Pakiet 7. Uprawy rolnicze po okresie konwersji;
  • Pakiet 8. Uprawy warzywne po okresie konwersji;
  • Pakiet 9. Uprawy zielarskie po okresie konwersji;
  • Pakiet 10. Uprawy sadownicze po okresie konwersji:
  • Wariant 10.1.1. Podstawowe uprawy sadownicze po okresie konwersji,
  • Wariant 10.1.2. Uprawy jagodowe po okresie konwersji,
  • Wariant 10.2. Ekstensywne uprawy sadownicze po okresie konwersji.
  • Pakiet 11. Uprawy paszowe na gruntach ornych po okresie konwersji;
  • Pakiet 12. Trwałe użytki zielone po okresie konwersji.

Od 2015 r. zgodnie z wytycznymi Komisji UE dotyczącymi wniosków o przyznanie pomocy i wniosków o płatność, o których mowa w art. 72 rozporządzenia (UE) nr 1306/013, rolnik powinien dołączyć do wniosku o przyznanie płatności załączniki graficzne do każdej działki ewidencyjnej, którą deklaruje we wniosku.

Beneficjentem działania mogą być rolnicy oraz grupy rolników, którzy dobrowolnie podejmują się przejść na praktyki i metody rolnictwa ekologicznego określone w rozporządzeniu Rady (WE) nr 834/2007 i spełniają definicję rolnika aktywnego zawodowo.

Płatność ekologiczna jest płatnością ryczałtową, przyznawaną w zależności od realizowanego pakietu/wariantu do hektara (gruntu ornego/sadu/TUZ-u).

W ramach działania Rolnictwo ekologiczne płatności podlegają degresywności
w zależności od powierzchni deklarowanej do płatności. W 2015 roku stosowana będzie następująca degresywność:

  • 100% stawki podstawowej – za powierzchnię od 0,10 ha do 50 ha;
  • 75% stawki podstawowej – za powierzchnię powyżej 50 ha do 100 ha;
  • 60% stawki podstawowej – za powierzchnię powyżej 100 ha.
{"register":{"columns":[]}}