Zasady udzielania wsparcia z czterech działań finansowanych w ramach Krajowego Planu Odbudowy – zobacz materiał z webinarium
03.10.2022
3 października 2022 r. odbyło się webinarium dotyczące wdrażanych przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa czterech rodzajów wsparcia w ramach Krajowego Planu Odbudowy. Zostało one przeprowadzone za pośrednictwem aplikacji Teams. Spotkanie rozpoczął Tomasz Kuśnierek, zastępca prezesa ARiMR. Potem przyszedł czas na ekspertów z Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, którzy przedstawili prezentacje dotyczące czterech rodzajów wsparcia udzielanego w ramach Krajowego Planu Odbudowy. W webinarium udział wzięło ok. 1,7 tys. osób.
Od 17 października do 15 listopada 2022 r. w ARiMR będzie można składać wnioski o przyznanie pomocy na wymianę pokryć dachowych wykonanych z materiałów zawierających azbest. Zasady przyznawania takiego wsparcia omówiła Elżbieta Budka naczelnik w Departamencie Płatności Bezpośrednich MRiRW. Zwróciła uwagę, na to, że muszą to być budynki, służące do produkcji rolniczej. Rolnicy mogą otrzymać wsparcie w wysokości 40 zł/ m2, jednak nie więcej niż do 500 m2 wymienianego pokrycia dachowego. Ekspertka z MRiRW podkreśliła, że ten rodzaj wsparcia jest komplementarny z tym, który oferuje Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Bo w przypadku KPO pomoc można otrzymać na wymianę pokrycia dachowego, natomiast wsparcie udzielane przez NFOŚiGW jest przeznaczone na pokrycie kosztów odbioru i utylizacji azbestu.
Katarzyna Średnicka, naczelnik Wydziału Produktów Roślinnych w Departamencie Rynków Rolnych MRiRW przedstawiła warunki na jakich właściciele plantacji chmielu mogą uzyskać pomoc na wymianę słupów nośnych impregnowanych kreozotem. Zaznaczyła, że maksymalna pomoc może być udzielona do 5 ha upraw chmielu. Wysokość wsparcia uzależniona jest od tego, czy słupy impregnowane kreozotem będą wymieniane na słupy kompozytowe czy betonowe i od tego czy odbiorca końcowy pomocy jest młodym rolnikiem czy też nie. Wnioski można będzie można składać w ARiMR od 17 października do 31 grudnia 2023 r.
Paweł Tkaczyk naczelnik Wydziału Przetwórstwa Rolno-Spożywczego w Departamencie Rynków Rolnych MRiRW omówił zasady udzielania dwóch rodzajów wsparcia dotyczących przetwórstwa lub wprowadzania produktów do obrotu. Chodzi o pomoc dla mikro, małych i średnich przedsiębiorstw na wykonywanie działalności w zakresie przetwórstwa lub wprowadzania do obrotu produktów rolnych, rybołówstwa lub akwakultury. Drugi rodzaj wsparcia przeznaczony jest dla rolników lub rybaków na przetwarzanie lub wprowadzanie do obrotu produktów rolnych, spożywczych, rybołówstwa lub akwakultury. Wnioski o pomoc będzie przyjmowała ARiMR od 17 października do 18 listopada 2022 r.