W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Zasady wypłaty pomocy na zalesianie w ramach PROW 2007 – 2013

W celu otrzymania wypłaty pomocy na zalesianie, rolnik zobowiązany jest do złożenia wniosku
o wypłatę pomocy na zalesianie
w terminie od 15 marca do 31 maja 2022 r. Wniosek o wypłatę pomocy na zalesianie (wniosek kontynuacyjny), może zostać złożony także w terminie 25 dni kalendarzowych po terminie składania wniosków tj. do dnia 27 czerwca 2022 r. Za każdy dzień roboczy opóźnienia stosowane będzie zmniejszenie płatności w wysokości 1% należnej kwoty płatności.

Zmiany do wniosku można składać do dnia 15 czerwca 2022 r. Zmiana do wniosku złożona po tym terminie skutkuje pomniejszeniem pomocy do powierzchni objętej tą zmianą o 1% za każdy dzień roboczy opóźnienia. Zmiana do wniosku może polegać na dodaniu nowych działek ewidencyjnych lub działek zalesionych lub ich dostosowaniu (wraz z wymaganymi dla nich załącznikami) do uprzednio złożonego wniosku. Zmiana do złożonego wniosku może polegać także na zmniejszeniu zadeklarowanych wcześniej powierzchni zalesionych działek. Zmiany do wniosku oraz uzupełnienie braków, np. złożenie załączników, składa się na formularzu wniosku z zaznaczonym celem złożenia: Zmiana do wniosku. Uzupełnienie braku we wniosku po dniu 27 czerwca 2022 r. nie są uwzględniane w prowadzonym postępowaniu administracyjnym w sprawie przyznania płatności.

Wniosek rozpatrywany jest jedynie w zakresie, w jakim został on prawidłowo wypełniony i złożony
w terminie do dnia 27 czerwca 2022 r. oraz na podstawie dołączonych do niego prawidłowych dokumentów.

W 2022 roku wniosek o wypłatę pomocy na zalesianie (wniosek kontynuacyjny) należy złożyć w formie elektronicznej za pośrednictwem aplikacji eWniosekPlus, do której logowanie następuje poprzez Platformę Usług Elektronicznych (PUE) dostępną z poziomu strony internetowej Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa pod adresem https://www.gov.pl/web/arimr/platforma-uslug-elektronicznych lub po przekierowaniu beneficjenta ze strony https://www.gov.pl/web/arimr/ewniosekplus-system.

Rolnik wnioskujący o wypłatę pomocy na zalesianie, powinien złożyć Wniosek o przyznanie płatności na 2022 rok, na podstawie którego może ubiegać się o płatności w ramach systemów wsparcia bezpośredniego, pomoc finansową z tytułu ONW, płatności rolno-środowiskowo-klimatyczne PROW 2014 – 2020, rolnictwo ekologiczne PROW 2014 – 2020, płatność w ramach działania dobrostan zwierząt (PROW 2014-2020), pomoc na zalesianie (PROW 2007-2013) premię pielęgnacyjną i premię zalesieniową PROW 2014 – 2020 oraz pierwszą premię pielęgnacyjną do gruntów z sukcesją naturalną PROW 2014 – 2020.

Integralną częścią wniosku o wypłatę pomocy na zalesianie są wyrysowania wszystkich działek zalesionych deklarowanych do pomocy i jeśli dotyczy - elementów krajobrazu podlegających zachowaniu tj.:

  • drzew będących pomnikami przyrody, objętych ochroną na podstawie przepisów o ochronie przyrody,
  • rowów, których szerokość nie przekracza 2 m,
  • oczek wodnych w rozumieniu przepisów o ochronie gruntów rolnych i leśnych o łącznej powierzchni mniejszej niż 100 m2

- oraz powierzchni gruntów niezgłoszonych do płatności.

We wniosku o wypłatę pomocy na zalesianie rolnik może ubiegać się o:

  • premię zalesieniową – stanowiącą zryczałtowaną płatność z tytułu utraconych dochodów wynikających z przeznaczenia gruntów rolnych na grunty leśne w przeliczeniu na hektar zalesionych gruntów, wypłacaną corocznie przez 15 lat, licząc od dnia wykonania zalesienia.

Wysokość stawek premii zalesieniowej zł/ha na rok to :

1 580 pln w przypadku gruntów niekwalifikujących się na podstawie art. 32 ust. 2 lit. b ppkt ii rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1307/2013 do jednolitej płatności obszarowej w rozumieniu przepisów o płatnościach w ramach systemów wsparcia bezpośredniego

 1 190 pln  w przypadku gruntów kwalifikujących się na podstawie art. 32 ust. 2 lit. b ppkt ii rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1307/2013 do jednolitej płatności obszarowej w rozumieniu przepisów o płatnościach w ramach systemów wsparcia bezpośredniego.

Decyzja o wypłacie pomocy na zalesianie doręczana jest rolnikowi tylko w przypadku stwierdzenia okoliczności uzasadniających dokonanie zmniejszeń lub wykluczeń kwoty pomocy.

Pomoc na zalesianie począwszy od roku, w którym upływa 6 lat od dnia złożenia wniosku o przyznanie pomocy na zalesianie, wypłacana jest jeżeli podczas weryfikacji udatności uprawy leśnej zostanie stwierdzone, że uprawa leśna jest udatna.

Rolnicy, którzy otrzymali pomoc w ramach działania Zalesianie gruntów rolnych oraz zalesianie gruntów innych niż rolne PROW 2007-2013 – schemat I Zalesianie gruntów rolnych, są zobowiązani do realizacji zobowiązania polegającego na prowadzeniu założonej uprawy leśnej, przez 15 lat od dnia uzyskania pierwszej płatności na zalesianie, nawet wtedy gdy nie są uprawnieni do otrzymania premii zalesieniowej.

{"register":{"columns":[]}}