W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Zmiany na rok 2019

Zmiany w Działaniu Rolnictwo ekologiczne PROW 2014-2020 od kampanii naboru wniosków 2019 r.

Zmiana deklarowania działek rolnych we wniosku o przyznanie płatności od 2019 r.

  • Obowiązek deklarowania rośliny uprawnej uprawianej na każdej  działce rolnej deklarowanej do płatności ekologicznej (dotychczas jedynie pakiet lub wariant z wyjątkami).
  • Możliwość zadeklarowania „Uprawy wielogatunkowej” uprawianą na danej działce, określając uprawy lub gatunki roślin uprawnych uprawiane w ramach takiej uprawy wielogatunkowej; w przypadku:
  • pakietów 1–3, 5, 7–9 i 11 uprawę wielogatunkową stanowią co najmniej dwie różne uprawy lub dwa różne gatunki roślin uprawnych uprawiane w ramach danego pakietu pod warunkiem, że zajmują łącznie zwarty obszar o powierzchni co najmniej 0,1 ha,
  • wariantów 4.1.1, 4.2, 10.1.1 oraz 10.2 uprawę wielogatunkową stanowią co najmniej dwie różne uprawy  lub różne gatunki roślin uprawnych uprawiane w ramach tych wariantów pod warunkiem, że zajmują łącznie zwarty obszar o powierzchni co najmniej 0,1 ha,
  • wariantu 4.1.2 oraz 10.1.2 uprawę wielogatunkową stanowią co najmniej dwie różne  uprawy lub dwa różne gatunki roślin  uprawnych uprawiane w ramach danego wariantu pod warunkiem, że zajmują łącznie zwarty obszar o powierzchni co najmniej 0,1 ha).

W ramach „Uprawy wielogatunkowej” nie należy deklarować:

  • uprawy roślin na materiał siewny w ramach Pakietu 1 lub 7,
  • uprawy konopi włóknistych w ramach Pakietu 1 lub 7,
  • uprawy ostropestu plamistego w ramach Pakietu 1 lub 7,
  • uprawy roślin dwuletnich,
  • upraw roślin bobowatych grubonasiennych, gorczycy białej lub gryki zwyczajnej uprawianych w plonie głównym w ramach Pakietu 1 lub 7 na nawóz zielony,
  • uprawy roślin bobowatych drobnonasiennych, traw lub ich mieszanek uprawianych w plonie głównym w ramach Pakietu 5 lub 11 na nawóz zielony,
  • uprawy mieszanki wieloletnich traw albo mieszanki wieloletnich traw
  • z bobowatymi drobnonasiennymi w ramach Pakietu 5 lub 11.

Doprecyzowanie obowiązku przestrzegania wymogu dotyczącego posiadania dokumentu potwierdzającego jakość i liczbę materiału szkółkarskiego, w przypadku uprawy drzew i krzewów nieowocujących oraz w przypadku drzew i krzewów owocujących.

W przypadku realizacji Pakietu 4 i 10 z uprawą drzew/krzewów nieowocujących rolnik zobligowany jest do spełniania przez okres 5-letniego zobowiązania wymogów określonych w ust. 2  pkt 2 lit. a-j załącznika nr 2 do rozporządzenia ekologicznego. Jednym z wymogów jest posiadanie dokumentów potwierdzających jakość nasadzonego materiału szkółkarskiego. 

Posiadanie dokumentu potwierdzającego jakość i liczbę materiału szkółkarskiego jest wymagane jedynie do roku, w którym wymagane jest dla plantacji nieowocujących (zarówno w przypadku drzew niebędących w okresie owocowania lub niebędących na podkładkach karłowych lub półkarłowych, których uprawa jest prowadzona nie krócej niż rok, lub krzewów, które nie są owocujące, jak i plantacji nowonasadzonych) wytworzenie produktu.

Weryfikacja wytworzenia produktu dotyczyć będzie każdej uprawy lub gatunku rośliny uprawnej uprawianej na danej działce rolnej, a w przypadku uprawy wielogatunkowej każdego gatunku roślin wchodzącego w skład takiej uprawy (wskazanych we wniosku o przyznanie płatności ekologicznej).

Niespełnienie wymogu wytworzenia produktu skutkować będzie zmniejszeniem płatności ekologicznej z zastosowaniem iloczynu współczynnika dotkliwości i trwałości uchybienia na poziomie 100%. W przypadku upraw wielogatunkowych - sankcja za niespełnienie wymogu wytworzenia produktu będzie ustalana proporcjonalnie do liczby gatunków roślin uprawianych na tej działce (np. przy podaniu 4 gatunków roślin w ramach danego pakietu i niewytworzeniu produktu z 1 z tych 4 gatunków, sankcja będzie dotyczyła ¼ należnej płatności za daną działkę rolną). Natomiast w przypadku  deklaracji jednej uprawy jako jednej działki rolnej z podaniem powierzchni tej uprawy, zmniejszenie płatności będzie naliczane w odniesieniu do powierzchni jaką zajmuje dana działka. 

W przypadku deklaracji uprawy wielogatunkowej w ramach zobowiązania na gruntach ornych - gatunku/uprawy spoza danego pakietu/wariantu, zmniejszenie płatności będzie proporcjonalne do liczby gatunków/upraw.

Wymogi dodatkowe

  • Wymóg dodatkowy dla Pakietu 4. i Pakietu 10. w przypadku uprawy drzew lub krzewów „nowonasadzonych” – wytworzenie produktu rolnictwa ekologicznego z gatunku roślin uprawnych uprawianych na danej działce rolnej, przy czym w przypadku uprawy wielogatunkowej – wytworzenie tego produktu z drzew i krzewów  każdego z gatunków uprawianych w ramach takiej uprawy wielogatunkowej na danej działce rolnej, od:
  1. drugiego roku nasadzenia – w przypadku maliny, truskawki, poziomki i borówki brusznicy;
  2. czwartego roku nasadzenia – w przypadku gruszy domowej, derenia jadalnego, rokitnika zwyczajnego, pigwy pospolitej, pigwowca japońskiego, róży dzikiej, róży jabłkowatej i róży pomarszczonej;
  3. trzeciego roku od ich nasadzenia – w przypadku innych drzew i krzewów niż wymienione w tiret pierwszym i drugim.

Zmiana brzmienia wymogu w zakresie przeznaczenia zbioru.

Co najmniej 30% zbioru uzyskanego z każdej uprawy lub roślin każdego gatunku uprawianych w ramach Pakietów 1–3 i 7–9 oraz w ramach wariantów Pakietów 4.i 10., z wyłączeniem przypadku, przeznaczenia roślin bobowatych grubonasiennych lub gorczycy białej, lub gryki zwyczajnej uprawianych w plonie głównym w ramach Pakietu1. lub Pakietu 7. na nawóz zielony, jest przeznaczone do przetwórstwa lub przekazania do innych gospodarstw lub sprzedaży (…)

Podwyższenie wymaganej obsady zwierząt w ramach Pakietu 5. lub 11. – Uprawy    paszowe na gruntach ornych oraz Pakietów 6. lub 12. – TUZ z 0,3 DJP/ha do 0,5 DJP/ha.

  • Podział na „nowego beneficjenta” i „starego beneficjenta”: 

- stary beneficjent, czyli rolnik realizujący zobowiązanie ekologiczne podjęte przed 15 marca 2019 r. – nawet jak dodaje nowe zobowiązanie ekologiczne – obowiązuje go współczynnik 0,3 DJP,

- nowy beneficjent, czyli rolnik realizujący zobowiązanie ekologiczne podjęte po 15 marca 2019 r.

Przedmiotowa zmiana dotyczy tylko beneficjentów, którzy będą realizować zobowiązanie w zakresie Pakietu  5. Lub 11 oraz 6. Lub 12 od dnia 15 marca 2019 roku. Dla beneficjentów, którzy rozpoczęli realizację zobowiązania w zakresie Pakietów 5. Lub 11 oraz 6. Lub 12 przed 15 marca 2019 r., będą je realizować na dotychczasowych zasadach czyli 0,3 DJP/ha. Dotychczasowi beneficjenci na dotychczasowych zasadach (0,3DJP/ha) będą również realizować swoje nowe zobowiązania, jak i kontynuowali zobowiązania   przejęte od innych rolników, nawet jeśli przejęli zobowiązanie od nowego beneficjenta.

Pozostałe zmiany

  • Przeniesienie uprawy ostropestu plamistego z Pakietów 3 i 9 (uprawy zielarskie) do Pakietów 1 i 7 – dotyczy wszystkich zobowiązań także podjętych przed 15 marca 2019 r.
  • Rozszerzenie możliwości wykorzystywania roślin uprawianych w plonie głównym jak nawóz zielony.

Możliwość wykorzystywania roślin uprawianych w plonie głównym jako nawóz zielony o grykę zwyczajną, ze względu na jej funkcję tj. funkcję regenerującą stanowisko, wysoki potencjał konkurencyjności względem chwastów, działanie fitosanitarne oraz korzystny wpływ na strukturę gleby, jak i ochronę przed erozją.

Obecnie w przypadku Pakietu 1. i 7. wspierane są uprawy roślin bobowatych grubonasiennych lub gorczycy białej na nawóz zielony. W powyższym przypadku nie jest wymagane wytworzenie produktu rolnictwa ekologicznego.

Przepisy w zakresie przejmowania przez rolnika zobowiązania realizowanego przez innego rolnika

  • Rozszerzenia katalogu podmiotów, które będą uprawnione do poświadczania za zgodność z oryginałem kopii wybranych dokumentów, o pełnomocnika będącego radcą prawnym lub adwokatem.

Dotychczas możliwość poświadczania za zgodność z oryginałem miał jedynie notariusz albo upoważniony pracownik Agencji.

  • Wprowadzenia uproszczeń w przepisach dotyczących przyznawania pomocy spadkobiercom rolnika, w przypadku, gdy postępowanie sądowe
  • o stwierdzenie nabycia spadku nie zostało zakończone.

Dotychczas spadkobierca składał (i) zaświadczenie sądu o zarejestrowaniu wniosku o stwierdzenie nabycia spadku albo (ii) kopię wniosku o stwierdzenie nabycia spadku wraz z potwierdzeniem nadania tego wniosku w polskiej placówce pocztowej albo kopią tego potwierdzenia.*

*Każdy z dokumentów powinien był być poświadczony za zgodność z oryginałem przez notariusza lub upoważnionego pracownika Agencji.

Od 2019 roku spadkobierca będzie składał jedynie oświadczenie o złożeniu wniosku o stwierdzenie nabycia spadku.

Doprecyzowania przepisów w zakresie (i) terminu, w jakim rolnik powinien zmienić, przy udziale doradcy rolnośrodowiskowego, plan działalności ekologicznej, (ii) zmian dokonywanych w tym planie, oraz (iii) składania kopii odpowiednich stron tego planu do kierownika biura powiatowego ARiMR – w przypadkach przejmowania przez rolnika zobowiązania ekologicznego realizowanego przez innego rolnika.

Rolnik (przejmujący zobowiązanie):

  • zmienia plan działalności ekologicznej przed upływem 25 dni od dnia,
  • w którym upływa termin składania wniosków o przyznanie płatności bezpośredniej
  • w roku następującym po roku, za który rolnikowi została przyznana płatność ekologiczna,
  • składa do kierownika biura powiatowego Agencji do dnia 15 lipca* roku następującego po roku, za który rolnikowi została przyznana płatność ekologiczna kopie poszczególnych stron planu działalności ekologicznej.

* W przypadku niezłożenia poszczególnych stron planu rolnik jest wzywany. Złożenie poszczególnych stron planu do dnia wydania decyzji uznaje się za złożone w terminie.

{"register":{"columns":[]}}