W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Zmiany na rok 2019

Zmiany w działaniu „Działanie rolno-środowiskowo-klimatyczne” PROW 2014-2020 od kampanii naboru wniosków 2019 r.

Zmiana  dotycząca wymogu Pakietu 1. Rolnictwo zrównoważone, dotycząca procentowego udziału upraw na gruntach ornych

Zastosowanie co najmniej 4 upraw w rozumieniu art. 44 ust. 4 rozporządzenia
nr 1307/2013”, wymienionych w ust. 1a pkt 2–4 lub wymienionych w ust. 1 załącznika nr 4 do rozporządzenia w plonie głównym w danym roku na gruntach ornych w gospodarstwie, przy czym udział:

    1.  
      • uprawy, która zajmuje największą powierzchnię gruntów ornych w gospodarstwie, nie może przekraczać 65% powierzchni  wszystkich gruntów ornych w gospodarstwie;
      • upraw zbóż nie może przekraczać 65% powierzchni wszystkich gruntów ornych w gospodarstwie;
      • każdej z czterech upraw nie może być mniejszy niż 10% powierzchni wszystkich gruntów ornych w gospodarstwie (do 2018 wł.)

Zmiana od 2019:

  • każdej z czterech upraw nie może być mniejszy niż 10% powierzchni wszystkich gruntów ornych  w gospodarstwie – w przypadku zastosowania czterech upraw;
  • każdej z trzech największych upraw nie może być mniejszy niż 10% powierzchni wszystkich   gruntów ornych w gospodarstwie i udział pozostałych upraw łącznie, innych niż trzy największe uprawy, nie może być mniejszy niż 10% powierzchni wszystkich gruntów ornych w gospodarstwie – w przypadku zastosowania więcej niż czterech upraw

Pakiet 1. Rolnictwo zrównoważone 

Dodanie wymogu o konieczności przyoranie biomasy międzyplonu zastosowanego jako praktyka dodatkowa, z wyłączeniem uprawy gleby w systemie bezorkowym.

Głównym celem środowiskowym zastosowania w ramach Pakietu 1. praktyk dodatkowych, takich jak międzyplon, przyoranie słomy, przyoranie obornika jest zwiększenie zawartości substancji organicznej w glebie. Aby zastosowany międzyplon w pełni realizował ww. cel, konieczne jest jego przyoranie.

Pakiet 2. Umożliwienie przyznawania płatności rolno-środowiskowo-klimatycznej za realizację wariantu 2.1. Międzyplony, w sytuacji uprawiania międzyplonu po ugorze.

Przedmiotowa zmiana przepisów, mając na względzie cele środowiskowe stosowania międzyplonów w ramach wariantu 2.1 (zapobieganie zanieczyszczeniu wód oraz erozji gleby i zwiększenie różnorodności biologicznej w krajobrazie wiejskim), umożliwi uprawę międzyplonów w ramach wariantu 2.1 również po ugorach w plonie głównym.

Pakiet 4. Cenne siedliska i zagrożone gatunki ptaków na obszarach Natura 2000

  • Możliwość realizacji zobowiązania w ramach Pakietu 4 pod warunkiem braku sprzeczności działań obligatoryjnych i fakultatywnych zawartych w PZO lub PO z wymogami określonymi dla danego wariantu;
  • W przypadku sprzeczności działań fakultatywnych – obowiązek dostarczenia pisemnego potwierdzenia możliwości realizacji zobowiązania przez Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska sprawującego nadzór nad danym obszarem Natura 2000;
  • Rozszerzenie wzoru oświadczenia eksperta przyrodniczego o sprzeczności lub braku sprzeczności z działaniami fakultatywnymi;
  • Zmiana brzmienia wybranych wymogów wariantów Pakietu 4. i Pakietu 5. określonych w załączniku nr 2 do rozporządzenia rolno-środowiskowo-klimatycznego – proponowana zmiana dotyczy wymogów wskazujących terminy pokosu, terminy wypasu oraz terminy wykaszania niedojadów.

Wprowadzenie zmian umożliwi ekspertom przyrodniczym, a w przypadku wariantu 4.7. doradcy rolnośrodowiskowemu, zawężenie terminów ww. terminów, przede wszystkim w celu zapewnienia, że działki objęte zobowiązaniami będą użytkowane zgodnie z wymogami określonymi w rozporządzeniu rolno-środowiskowo-klimatycznym, a jednocześnie z działaniami fakultatywnymi określonymi w PZO/PO dla danego obszaru Natura 2000, a także zgodnie ze specyficznymi środowiskowymi potrzebami danego siedliska. W sytuacji, gdy ekspert przyrodniczy, a w przypadku wariantu 4.7. doradca rolnośrodowiskowy, zawęzi którykolwiek z ww. terminów, rolnik lub zarządca realizujący zobowiązanie rolno-środowiskowo-klimatyczne, będzie zobowiązany do przestrzegania tych zawężonych terminów. Będzie on też zobowiązany do przekazania do ARiMR informacji o realizowanych wymogach, zawierającej wskazanie realizowanego wariantu oraz tych określonych przez eksperta przyrodniczego lub doradcę rolnośrodowiskowego wymogów.

Pakiet 6. Zachowanie zagrożonych zasobów genetycznych roślin w rolnictwie

  • Korekty przepisów dotyczących obowiązku dołączenia do wniosku dokumentu potwierdzającego zakup kwalifikowanego materiału siewnego odmian regionalnych i amatorskich wpisanych do krajowego rejestru, w przypadku wariantu 6.1. Zachowanie zagrożonych zasobów genetycznych roślin w rolnictwie – w przypadku uprawy;

Zmiana wymogu w ramach wariantu 6.1 ma na celu zachowanie uprawianych odmian regionalnych lub amatorskich właściwej jakości.

  • Rozszerzenie listy gatunków dotowanych w ramach Pakietu 6 o proso;

Objęcie wsparciem gatunku proso zwyczajne w ramach Pakietu 6. przyczyni się do zmniejszenia zagrożenia tego gatunku erozją genetyczną i wzbogacenia bioróżnorodności terenów wiejskich.

 

{"register":{"columns":[]}}