W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Zmiany w zasadach przyznawania płatności w stosunku do roku 2018

W zakresie dywersyfikacji upraw

Od 2019 r. przy wyliczaniu udziału upraw w gospodarstwie uwzględniane będą te uprawy, które prowadzone będą w okresie od dnia 1 czerwca do dnia 31 lipca roku, w którym został złożony wniosek.

 

W zakresie utrzymania obszarów proekologicznych

1. Wprowadzono nowy element EFA1a

Grunty ugorowane z roślinami miododajnymi (bogatymi w pyłek i nektar). Za obszary proekologiczne uznaje się grunty ugorowane z roślinami miododajnymi, na które w okresie od dnia 1 stycznia do dnia 30 września danego roku nie jest prowadzona produkcja rolna.

Grunty te mogą zostać utworzone przez wysianie mieszanki składającej się co najmniej z dwóch gatunków roślin miododajnych objętych wykazem gatunków roślin miododajnych, z tym że występujące typowo uprawne gatunki roślin miododajnych: facelia błękitna, gorczyca jasna, gryka zwyczajna, komonica zwyczajna, koniczyny z wyłączeniem koniczyny odstającej Trifolium spp. z wyłączeniem Trifolium patens. Schreb., lucerny, nostrzyk biały, rzodkiew oleista, słonecznik zwyczajny, sparceta piaskowa, sparceta siewna, wyka kosmata, są dopuszczone jedynie w mieszance z miododajnymi gatunkami roślin (jeżeli nie są one dominujące w tej mieszance), do których zalicza się: astry z wyłączeniem astra nowobelgijskiego i astra wierzbolistnego Aster spp. z wyłączeniem Aster novi-belgii L.  i Aster ×salignus Willd, bodziszki, chabry, czarnuszki, cząber ogrodowy, czyściec prosty, driakwie, dzielżan jesienny, farbownik lekarski, kłosowce, kocimiętki, kolendra siewna, kosmos pierzastolistny, krwawnica pospolita, lebiodka pospolita, lubczyk ogrodowy, łyszczec wiechowaty, macierzanka piaskowa, marzymięta grzebieniasta (orzęsiona), mierznica czarna, mięty, mikołajek płaskolistny, ogórecznik lekarski, ostropest plamisty, ożanka nierównoząbkowa, przegorzany, pszczelnik mołdawski, rezedy, rukiew siewna, serdecznik pospolity, stulisz sztywny, szałwie z wyłączeniem szałwi błyszczącej Salvia spp. z wyłączeniem S. splendens Sello, szanta zwyczajna, szczecie, ślaz zygmarek, ślazówka turyngska, świerzbnica polna, trędownik bulwiasty, werbena krzaczasta, wielosił błękitny, wierzbownica kosmata, wierzbówka kiprzyca, żeleźniak pospolity, żmijowiec grecki, żywokost lekarski. W mieszance dopuszcza się udział traw lub innych zielnych roślin pastewnych.

 

2. Usunięto EFA13 – obszary zalesione po 2008 r.

Od roku 2019 obszary zalesione po roku 2008 w ramach PROW 2007-2013 (zalesienia na gruntach rolnych) i PROW 2014-2020, które kwalifikowały się (zapewniły rolnikowi prawo) do jednolitej płatności obszarowej w 2008 r., nie będą już uznawane za obszary proekologiczne.


 

PAMIĘTAJ

Rolnicy posiadający w gospodarstwie ugór z okrywą roślinną należącą do traw, zobowiązani są do wykazywania takich obszarów we wniosku jako uprawa – trawy na ugorze. Nieprzerwana deklaracja trawy na ugorze na tej samej powierzchni spowoduje, że grunt ten po 5 latach stanie się trwałym użytkiem zielonym.

Stworzenie sztucznych warunków wymaganych do uzyskania wsparcia w sprzeczności z celami prawa unijnego stanowić będzie podstawę do odmowy przyznania płatności.

{"register":{"columns":[]}}