Zmiany w zasadach przyznawania płatności w stosunku do roku 2024
WARUNKOWOŚĆ
Wdrożenie od 2025 r. normy GAEC 2 – Ochrona terenów podmokłych i torfowisk
Na gruntach ornych i trwałych użytkach zielonych położonych na wyznaczonych obszarach podmokłych i torfowiskach obowiązuje zakaz wydobywania torfu, zakazu budowy oraz odnawiania rowów i instalacji drenujących do odwadniania /odprowadzania wody z terenu.
Dodatkowo na trwałych użytkach zielonych obowiązuje zakaz przekształcania lub zaorywania (dopuszcza się wykonanie zabiegu renowacji z zastosowaniem płytkiej uprawy gleby i podsiewu nie częściej niż raz na 4 lata).
Na gruntach ornych natomiast zakaz orania z wyłączeniem możliwości płytkiej uprawy gleby do głębokości 15 cm.
EKOSCHEMATY
- Wprowadzenie łącznego limitu powierzchni ekoschematów na gospodarstwo, do którego będą przyznawane płatności, wynoszącego 300 ha i stanowiącego sumę wszystkich realizowanych ekoschematów obszarowych, praktyk lub wariantów, przy czym limit ten nie dotyczy ekoschematu Retencjonowanie wody na trwałych użytkach zielonych.
- Do łącznej powierzchni gruntów nie większej niż 300 ha nie wlicza się powierzchni gruntów ornych, na których rolnik zastosował materiał siewny kategorii elitarny lub materiał siewny kategorii kwalifikowany, na której jest realizowany dodatkowo ekoschemat Rolnictwo węglowe i zarządzanie składnikami odżywczymi albo ekoschemat Biologiczna uprawa. W przypadku płatności do rolnictwa węglowego i zarządzania składnikami odżywczymi, do tej powierzchni wlicza się powierzchnię gruntów ustaloną w wyniku przeliczenia liczby punktów za realizację praktyk w ramach tej płatności.
- Do tej samej powierzchni w tym samym roku mogą być przyznane płatności w ramach nie więcej niż dwóch ekoschematów lub praktyk lub wariantów.
Ekoschemat Grunty wyłączone z produkcji
Rozszerzenie ekoschematu Grunty wyłączone z produkcji o możliwość ubiegania się przez rolników o płatność również do gruntów ugorowanych, na których położone są nowo utworzone elementy krajobrazu (żywopłoty, pasy gruntów zadrzewionych, zadrzewienia liniowe, pojedyncze drzewa, zagajniki śródpolne, rowy, oczka wodne, miedze śródpolne lub strefy buforowe).
Ekoschemat Prowadzenie produkcji roślinnej w systemie Integrowanej Produkcja Roślin
- Wprowadzenie zróżnicowania stawek płatności w ramach ekoschematu Prowadzenie produkcji roślinnej w systemie Integrowanej Produkcji Roślin - w zależności od następujących grup upraw: rolniczych, warzywnych, sadowniczych, jagodowych, dla których zatwierdzono metodyki integrowanej produkcji roślin.
- Zaprzestanie przyznawania płatności do powierzchni trwałych użytków zielonych.
Ekoschemat Biologiczna uprawa
- Zmiana nazwy ekoschematu z: Biologiczna ochrona upraw na: Biologiczna uprawa.
- Wprowadzenie możliwości ubiegania się o płatność również w przypadku stosowania w uprawie nawozowych produktów mikrobiologicznych.
- Preparaty mikrobiologiczne, do których należą mikrobiologiczne środki ochrony roślin oraz nawozowe produkty mikrobiologiczne, mogą być zastosowane na uprawach sadowniczych, jagodowych, warzywniczych, polowych.
Ekoschemat Retencjonowanie wody na trwałych użytkach zielonych
Rozszerzenie ekoschematu Retencjonowanie wody na trwałych użytkach zielonych o powierzchnie, na których występują torfowiska lub obszary podmokłe objęte nową normą GAEC 2.
Ekoschemat Materiał siewny kategorii elitarny lub materiał siewny kategorii kwalifikowany
Wdrożenie nowego ekoschematu Materiał siewny kategorii elitarny lub materiał siewny kategorii kwalifikowany, w ramach którego płatność jest przyznawana do powierzchni gruntów ornych na których jest stosowany materiał siewny kategorii elitarny lub materiał siewny kategorii kwalifikowany zbóż, roślin strączkowych oraz ziemniaków.
Ekoschemat Rolnictwo węglowe i zarządzanie składnikami odżywczymi
- W ramach ekoschematu Rolnictwo węglowe i zarządzanie składnikami odżywczymi określanie minimalnej liczby punktów jako równowartości punktów, jakie rolnik otrzymałby w sytuacji realizacji na co najmniej 25% powierzchni użytków rolnych, nie większej niż 300 ha, najwyżej punktowanej praktyki.
- Zmiana liczby punktów przyznawanych za realizowanie praktyki Uproszczone systemy uprawy oraz Wymieszanie słomy z glebą:
- Uproszczone systemy uprawy - z 4 na 3 pkt,
- Wymieszanie słomy z glebą – z 2 na 1pkt.
TRWAŁE UŻYTKI ZIELONE
Zmiana definicji trwałych użytków zielonych - obowiązek przekształcania gruntów ornych w trwały użytek zielony po 5 latach deklaracji traw lub innych zielnych roślin pastewnych nie dotyczy traw w siewie czystym.
PŁATNOŚĆ DLA MAŁYCH GOSPODARSTW
Od roku 2025 rolnicy mogą się ubiegać się o przyznanie płatności dla małych gospodarstw zaznaczając odpowiednie pole we wniosku o przyznanie płatności.