W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Zmniejszenia premii pielęgnacyjnej i premii zalesieniowej

Premia pielęgnacyjna jest zmniejszana:

Jeżeli zostanie stwierdzone, że rolnik nie wykonuje zabiegów pielęgnacyjnych lub ochronnych zgodnie z wymogami planu zalesienia, premia pielęgnacyjna przysługuje w wysokości zmniejszonej o kwotę stanowiącą iloczyn:

  1. iloczynu:
  1. współczynnika dotkliwości danej niezgodności i
  2. współczynnika trwałości danej niezgodności-określonych w załączniku nr 6 do rozporządzenia zalesieniowego oraz
  1. kwoty stanowiącej iloczyn:
  1. wysokości tej premii, jaka przysługiwałaby rolnikowi, gdyby wykonywał te zabiegi zgodnie
    z wymogami planu zalesienia oraz
  2. procentowego stosunku powierzchni obszaru, na którym stwierdzono to uchybienie, do powierzchni obszaru, na którym rolnik powinien wykonać te zabiegi zgodnie z wymogami planu zalesienia.

Jeżeli wystąpiła powtarzalność w odniesieniu do niezgodności, dotyczącej braku zabiegów pielęgnacyjnych lub ochronnych, premia pielęgnacyjna jest zmniejszona dodatkowo o kwotę stanowiącą iloczyn 7% kwoty, którą rolnik otrzymałby, gdyby ta niezgodność nie wystąpiła, oraz liczby lat, w których wcześniej stwierdzono podobną niezgodność. Wielkość zmniejszenia nie może być większa niż 100% kwoty, którą rolnik otrzymałby, gdyby ta niezgodność nie wystąpiła.

Jeżeli rolnik nie wykona zabiegów pielęgnacyjnych polegających na wykoszeniu roślinności zagłuszającej sadzonki lub wykonaniu cięć pielęgnacyjnych drzew określonych w planie zalesienia, co spowoduje ubytki sadzonek w uprawie leśnej powyżej 80% powierzchni zalesionej działki, wówczas kierownik biura powiatowego może uznać daną niezgodność jako poważną niezgodność. W przypadku stwierdzenia poważnej niezgodności kierownik biura powiatowego odmawia premii pielęgnacyjnej i premii zalesieniowej za dany rok kalendarzowy we wszystkich sprawach zalesieniowych PROW 2014-2020 dotyczących danego rolnika za dany rok kalendarzowy oraz w kolejnym roku kalendarzowym. Jeżeli ogólna ocena w oparciu o kryteria: dotkliwość, zasięg, trwałość i powtarzalność niezgodności dotyczącej warunków przyznania wsparcia prowadzi do ustalenia poważnej niezgodności, wsparcia odmawia się lub cofa się je w całości.

Jeżeli rolnik nie prowadzi rejestru zabiegów pielęgnacyjnych lub ochronnych stanowiący część planu zalesienia, premia pielęgnacyjna przysługuje w wysokości zmniejszonej o 5%.

Jeżeli rolnik:

  • nie zabezpieczył drzewek repelentami na gruntach, na których, zgodnie z planem zalesienia, jest wymagane takie zabezpieczenie lub
  • nie posiada dowodów zakupu repelentów w ilości wystarczającej do zabezpieczenia drzewek repelentami na gruntach, na których, zgodnie z planem zalesienia, jest wymagane takie zabezpieczenie,

premia pielęgnacyjna przysługuje w wysokości zmniejszonej o kwotę, jaka przysługiwałaby rolnikowi, gdyby wykonał takie zabezpieczenie na tej części gruntów, na której nie wykonał tego zabezpieczenia albo gdyby posiadał dowody zakupu repelentów, w odniesieniu do tej części gruntu do której nie posiadał tych dowodów.

Kary administracyjne/zmniejszenia w przypadku przedeklarowania powierzchni (dotyczy premii pielęgnacyjnej i premii zalesieniowej):

Jeśli w danym roku w czasie kontroli administracyjnej lub jednoznacznie podczas weryfikacji wniosku po kontroli na miejscu zostanie stwierdzone, iż dla danej grupy upraw obszar zadeklarowany we wniosku przekracza obszar stwierdzony, który spełnia wszystkie warunki określone w zasadach przyznawania pomocy na zalesianie oraz gdy różnica między powierzchnią zadeklarowaną a powierzchnią stwierdzoną wynosi odpowiednio:

  1. więcej niż 3% i nie więcej niż 2 ha, pomoc przysługuje do powierzchni stwierdzonej,
  2. więcej niż 3% lub 2 ha, ale nie więcej niż 20% obszaru zatwierdzonego, pomoc oblicza się na podstawie obszaru zatwierdzonego pomniejszonego o 2-krotność stwierdzonej różnicy,
  3. więcej niż 20% obszaru zatwierdzonego, w odniesieniu do danej grupy upraw nie przyznaje się żadnej pomocy obszarowej ani wsparcia obszarowego,
  4. więcej niż 50 %, w odniesieniu do danej grupy upraw nie przyznaje się żadnej pomocy obszarowej ani wsparcia obszarowego. Ponadto beneficjent podlega dodatkowej karze równej kwocie pomocy lub wsparcia odpowiadającej różnicy między obszarem zgłoszonym a obszarem zatwierdzonym (sankcje wieloletnie). Jeśli kwota nie może być w całości odliczona w ciągu trzech kolejnych lat kalendarzowych następujących po roku kalendarzowym, w którym stwierdzono tą nieprawidłowość - dokonano ustalenia, anuluje się saldo pozostałe do spłaty.

W przypadku, gdy powierzchnia stwierdzona podczas kontroli wniosku wynosi poniżej 0,1 ha (rolnik zadeklarował więcej niż 0,1 ha) oraz:

  • przekroczenie powierzchni stwierdzonej w stosunku do zadeklarowanej jest do 50% następuje odmowa przyznania premii,
  • przekroczenie powierzchni stwierdzonej w stosunku do zadeklarowanej wynosi powyżej 50% następuje odmowa przyznania premii oraz nakładane są sankcje wieloletnie.

Kara administracyjna z tytułu powierzchni niezgłoszonych (dotyczy premii pielęgnacyjnej i premii zalesieniowej):

Jeśli w danym roku w czasie kontroli administracyjnej lub podczas weryfikacji wniosku po kontroli na miejscu zostanie stwierdzone, iż rolnik nie zadeklarował wszystkich gruntów rolnych będących w jego posiadaniu, a różnica pomiędzy całkowitym obszarem zadeklarowanym we wniosku a obszarem wykazanym łącznie z całkowitą powierzchnią działek niewykazanych wynosi więcej niż 3% wykazanej powierzchni, całkowita wysokość płatności należnej temu rolnikowi za ten rok będzie pomniejszona nawet do 3% w zależności od wielkości różnicy.

  • różnica powierzchni do 3% – brak kary,
  • różnica powierzchni od 3% do 30% włącznie – kara administracyjna w wysokości 1% kwoty pomocy,
  • różnica powierzchni przekracza 30% do 60% włącznie - kara administracyjna w wysokości 2% kwoty pomocy,
  • różnica powierzchni przekracza 60% - kara administracyjna w wysokości 3% kwoty pomocy.

Zmniejszenia z tytułu nieterminowego złożenia wniosku/zmiany do wniosku (dotyczy premii pielęgnacyjnej i premii zalesieniowej):

Złożenie wniosku o przyznanie rocznych premii po terminie prowadzi do zmniejszenia, o 1% za każdy dzień roboczy, kwot, do których rolnik byłby uprawniony, jeżeli wniosek zostałby złożony w terminie. Tym samym wniosek złożony w terminie od dnia 01 czerwca 2022 r. do dnia 27 czerwca 2022 r. skutkuje zmniejszeniem płatności o 1% za każdy dzień roboczy. Wniosek złożony po dniu 27 czerwca 2022 r. nie jest rozpatrywany. Dla wniosków złożonych po dniu 27 czerwca 2022 r. wydaje się postanowienie o odmowie wszczęcia postępowania.

Zmiany do wniosku można składać do dnia 15 czerwca 2022 r. Ostateczny termin składania zmian do wniosku upływa 27 czerwca 2022 r. Złożenie zmiany do wniosku po dniu 15 czerwca 2022 r. skutkuje pomniejszeniem płatności do powierzchni objętej tą zmianą o 1% za każdy dzień roboczy opóźnienia.

Zmniejszenia z tytułu nieprzestrzeganie norm i wymogów wzajemnej zgodności (dotyczy premii pielęgnacyjnej i premii zalesieniowej):

Z tytułu nieprzestrzeganie norm i wymogów wzajemnej zgodności, na rolnika mogą być nałożone zmniejszenia kwoty pomocy. Szczegółowe informacje dotyczące zmniejszeń można znaleźć pod linkiem w materjałach:

Materiały

Kontrola na miejscu w zakresie wzajemnej zgodności – lista kontrolna, sankcje
{"register":{"columns":[]}}