W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Wiza typu C – złożenie wniosku

Gdzie załatwisz sprawę?

Wniosek możesz złożyć we właściwym terytorialnie urzędzie konsularnym RP.

Czy musisz składać dokumenty osobiście?

Wniosek o wydanie wizy musisz złożyć osobiście. Placówka dyplomatyczna nie przyjmuje wniosków nadesłanych faksem, listownie lub pocztą elektroniczną.

Jak umówisz się na spotkanie?

Na wizytę w sprawie złożenia wniosku wizowego umów się w systemie e-konsulat

Przeczytaj, jakie są kolejne etapy rejestracji i co musisz zrobić:
1. Zaakceptuj ogólne zasady składania wniosku.
2. Wprowadź i zapisz wstępny wniosek o wydanie wizy. Pamiętaj, że dane wpisywane do wniosku muszą być w takie same jak dane w dokumentach, które posiadasz.
3. Na podany adres e-mail otrzymasz prośbę o potwierdzenie wstępnego wniosku. Masz na to 48 godzin.
4. Kolejny krok to wypełnienie pełnego wniosku wizowego w ciągu następnych 48 godzin. Jeśli wniosek nie zostanie wypełniony w tym czasie, Twoja rezerwacja zostanie anulowana a dane usunięte z systemu.
5. W sytuacji, gdy dla danego konsulatu poprawnych wniosków będzie więcej, niż dostępnych w danym okresie terminów wizyty, przydzielanie terminu nastąpi w drodze losowania elektronicznego.
6. Po wylosowaniu Twojego wniosku, na podany przez Ciebie adres e-mail wyślemy informację o terminie wizyty. Pozostałe wnioski będą brały udział w kolejnych losowaniach, do czasu ich wylosowania.

Pamiętaj:
- dane wpisywane do wniosku muszą być w takie same jak dane w dokumentach, które posiadasz,
- pracownicy urzędów konsularnych nie mają żadnej możliwości ingerencji w proces losowania terminów wizyt.

Pamiętaj, że wniosek o wizę musisz złożyć nie wcześniej niż pół roku i nie później niż na 15 dni przed planowaną podróżą.
W przypadku nie zachowania tych terminów Twój wniosek może nie zostać przyjęty.

Rejestracja jest bezpłatna!

Jakie dokumenty musisz złożyć?

1.    Wypełniony w systemie e-konsulat, wydrukowany i podpisany formularz wizowy.
2.    Kolorowa fotografia o wymiarach 3,5 x 4,5 cm. Zdjęcie powinno być:

a.    ostre, wykonane na białym tle i wydrukowane na papierze wysokiej jakości,
b.    nie starsze niż 6 miesięcy,
c.    zrobione na wprost, pokazujące wyraźnie oczy i twarz z obu stron od czubka głowy do górnej części barków tak, aby twarz zajmowała 70-80% zdjęcia. Do fotografii należy zdjąć nakrycie głowy.

3.    Paszport wydany w ciągu ostatnich 10 lat, ważny co najmniej 3 miesiące od daty planowanego powrotu, posiadający minimum 2 wolne strony. W przypadku posiadania drugiego ważnego paszportu należy go dołączyć do wniosku wizowego.
4.    Kopia strony w paszporcie, na której znajdują się dane osobowe i zdjęcie. 
5.    Osoby ubiegające się o wizę Schengen (jednolitą), uprawniającą do jedno- lub dwukrotnego wjazdu wykazują, że posiadają odpowiednie, ważne podróżne ubezpieczenie medyczne pokrywające wszelkie wydatki, które podczas ich pobytu(-ów) na terytorium państw członkowskich mogą wyniknąć w związku z koniecznością powrotu z powodów medycznych, potrzebą pilnej pomocy medycznej, nagłym leczeniem szpitalnym lub ze śmiercią. Osoby ubiegające się o wizę wielokrotnego wjazdu wykazują, że posiadają odpowiednie, ważne podróżne ubezpieczenie medyczne obejmujące okres ich pierwszej planowanej wizyty. Ubezpieczenie musi być ważne na całym terytorium państw członkowskich Unii Europejskiej, obejmować całkowity okres planowanego pobytu. Minimalna kwota ubezpieczenia wynosi 30 000 EUR.
6.    Kopia dokumentu tożsamości potwierdzającego zamieszkanie na terenie okręgu konsularnego placówki, w której ubiegasz się o wizę.
7.    Zgodnie ze zhamonizowaną listą dokumentów powinieneś przedstawić:

  • rezerwację lotu lub podróży lub inne potwierdzenie dotyczące planowanego środku transportu
  • potwierdzenie dotyczące zakwaterowania
  • dokumenty potwierdzające wypłacalność
  • dokumenty potwierdzające zatrudnienie
  • dla uczniów i studentów zaświadczenie o wpisaniu na listę

 

A także w zależności od celu podróży przedstaw także dodatkowe dokumenty:

 

  • TURYSTYKA – planowana trasa podróży
  • PODRÓŻE SŁUŻBOWE
    • pisemny wniosek sporządzony przez podmiot przyjmujący, zatwierdzony przez właściwe organy zgodnie z przepisami krajowymi.
    • informacje przedstawiane przez zaproszony podmiot prawny zarejestrowany w Azerbejdżanie.
  • PODJĘCIE NAUKI LUB UDZIAŁU W SZKOLENIACH, W TYM W RAMACH PROGRAMÓW WYMIANY ORAZ INNYCH DZIAŁAŃ SZKOLNYCH 
    • pisemny wniosek lub zaświadczenie o wpisaniu na listę uczniów/studentów, sporządzone przez przyjmującą szkołę, uczelnię, instytut itp. w docelowym państwie członkowskim.
  • PODRÓŻE PODEJMOWANE W CELU ODBYCIA OFICJALNYCH WIZYT
    • oficjalne zaproszenie od zapraszającego urzędu lub zapraszającej organizacji międzynarodowej
    • urzędowe pismo sporządzone przez krajowy urząd lub organizację potwierdzające, że osoba ubiegająca się o wizę jest członkiem oficjalnej delegacji udającej się do państwa członkowskiego w celu wzięcia udziału w oficjalnych spotkaniach, konsultacjach, negocjacjach lub programach wymiany oraz w imprezach organizowanych na terytorium państwa członkowskiego przez organizacje międzyrządowe;
  • WIZYTA U CZŁONKÓW RODZINY LUB PRZYJACIÓŁ
    • wizyta u bliskich krewnych – małżonka, dzieci, rodziców (w tym opiekunów prawnych), dziadków i wnuków - pisemny wniosek od osoby przyjmującej sporządzony zgodnie z krajowymi przepisami jednego z państw członkowskich; - dokument potwierdzający istnienie więzi pokrewieństwa; - dokument potwierdzający pobyt osoby odwiedzanej.
    • w przypadku podróży podejmowanych w celu odwiedzin u rodziny, z wyjątkiem członków bliskiej rodziny, o których mowa powyżej, lub znajomych:  - zaproszenie; 
    • dowód na pokrywanie kosztów pobytu przez inną osobę lub dowód zakwaterowania u osoby prywatnej;
    • udział w ceremonii pogrzebowej: dokument urzędowy potwierdzający zgon oraz poświadczenie pokrewieństwa lub innego związku łączącego osobę ubiegającą się o wizę z pochowanym.
    • osoby pragnące odwiedzić cmentarz wojskowy lub cywilny: oficjalny dokument potwierdzający istnienie i fakt utrzymywania grobu, a także pokrewieństwo lub inny związek łączący osobę ubiegającą się o wizę z pochowanym.
  • PODRÓŻE W CELACH ZDROWOWTNYCH 
    • dokument urzędowy wystawiony przez daną instytucję medyczną, poświadczający konieczność objęcia danej osoby opieką medyczną w tej instytucji, konieczność obecności osoby towarzyszącej oraz dowód posiadania środków finansowych wystarczających na pokrycie kosztów leczenia.
  • UDZIAŁ W MIĘDZYNARODOWYCH IMPREZACH SPORTOWYCH (w tym w odniesieniu do osób towarzyszących w celach zawodowych)
    • pisemny wniosek sporządzony przez organizację przyjmującą, właściwe organy, krajowe federacje sportowe państw członkowskich lub Republiki Azerbejdżanu lub też Narodowy Komitet Olimpijski Republiki Azerbejdżanu lub narodowe komitety olimpijskie państw członkowskich
    • kibice lub goście międzynarodowych imprez sportowych muszą przedstawić bilet wstępu/voucher. 
  • UDZIAŁ W DZIAŁANIACH NAUKOWYCH, AKADEMICKICH, KULTURALNYCH LUB ARTYSTYCZNYCH, W TYM W UNIWERSYTECKICH I INNYCH PROGRAMACH WYMIANY, ODBYWAJĄCYCH SIĘ NA TERYTORIUM PAŃSTW(-A) CZŁONKOWSKICH(-EGO)
    • pisemny wniosek organizacji przyjmującej dotyczący udziału w tych działaniach,
    • widzowie lub goście imprez kulturalnych/artystycznych muszą przedstawić bilet wstępu/voucher.
  • KIEROWCY  PRZEWOŻĄCY ŁADUNKI W RUCHU MIĘDZYNARODOWYM I ŚWIADCZĄCYCH USŁUGI TRANSPORTU PASAŻERSKIEGO MIĘDZY TERYTORIAMI REPUBLIKI AZERBEJDŻANU I PAŃSTW CZŁONKOWSKICH POJAZDAMI ZAREJESTROWANYMI W PAŃSTWACH CZŁONKOWSKICH LUB W REPUBLICE AZERBEJDŻANU 
    • pisemny wniosek sporządzony przez krajowe przedsiębiorstwo lub stowarzyszenie (związek) przewoźników Republiki Azerbejdżanu lub przez krajowe stowarzyszenia przewoźników państw członkowskich zajmujących się międzynarodowym transportem drogowym, w którym podano cel, trasę, czas trwania i częstotliwość przejazdów.
  • PROWADZENIA DZIAŁALNOŚCI DZIENNIKARSKIEJ I PODRÓŻY PODEJMOWANYCH PRZEZ AKREDYTOWANE OSOBY TOWARZYSZĄCE W CELACH ZAWODOWYCH
    • zaświadczenie lub inny dokument wydany przez organizację zawodową lub pracodawcę osoby ubiegającej się o wizę, stanowiący dowód na to, że dana osoba jest zawodowym dziennikarzem, i zaświadczający, że cel podróży wiąże się z zadaniem dziennikarskim, lub stanowiący dowód na to, że dana osoba jest członkiem ekipy technicznej towarzyszącej dziennikarzowi w celach zawodowych.
  • OFCJALNE PROGRAMY WYMIANY ORGANIZOWANYCH PRZEZ MIASTA PARTNERSKIE 
    • pisemny wniosek sporządzony przez kierowników jednostki administracyjnej/burmistrzów tych miast z jednego z państw członkowskich.
  • PRZEDSTAWICIELE WOLNYCH ZAWODÓW BIORĄCYCH UDZIAŁ W MIĘDZYNARODOWYCH WYSTAWACH, KONFERENCJACH, SYMPOZJACH, SEMINARIACH LUB INNYCH PODOBNYCH IMPREZACH ODBYWAJĄCYCH SIĘ NA TERYTORIUM PAŃSTWA CZŁONKOWSKIEGO
    • pisemny wniosek organizacji przyjmującej z jednego z państw członkowskich potwierdzający, że dana osoba uczestniczy w imprezie.
  • PRZEDSTAWICIELE ORGANIZACJI SPOŁECZEŃSTWA OBYWATELSKIEGO W CELU ODBYCIA SZKOLEŃ, WZIĘCIA UDZIAŁU W SEMINARIACH I KONFERENCJACH, W TYM W RAMACH PROGRAMÓW WYMIANY
    • pisemny wniosek wydany przez organizację przyjmującą, potwierdzenie, że dana osoba reprezentuje organizację społeczeństwa obywatelskiego, i zaświadczenie o utworzeniu takiej organizacji z odpowiedniego rejestru wydane przez urząd państwowy zgodnie z przepisami krajowymi.

 

Dodatkowo, przy wnioskach wizowych dla osób niepełnoletnich przedstaw:

  • Pisemną, poświadczoną notarialnie zgodę rodzica/rodziców na złożenie wniosku wizowego. Jeżeli jest tylko jeden opiekun, należy to udokumentować, przedkładając akt urodzenia, orzeczenie sądowe o przyznaniu wyłącznej władzy rodzicielskiej lub akt zgonu drugiego rodzica;
  • Paszporty rodziców – oryginał i kopia;
  • Akt urodzenia – oryginał i kopia.

Jeśli dziecko jest wpisane do paszportu rodzica lub opiekuna prawnego – złóż oddzielny wniosek wizowy. Wiza zostanie wklejona do paszportu rodzica lub opiekuna prawnego.

Pamiętaj:

  • Wniosek o wizę musisz składać w placówce dyplomatycznej, której okręg konsularny obejmuje miejsce Twojego stałego zamieszkania. 
  • Z reguły wyżej wymienione dokumenty są wystarczające do wydania decyzji, ale konsul może zażądać dodatkowej dokumentacji.
  • Wniosek wizowy złóż nie wcześniej niż na 6 miesięcy przed zaplanowaną podróżą i nie później niż 15 dni przed dniem wylotu.
  • Konsul ma prawo zaprosić aplikującego o wizę na rozmowę do urzędu, ale nie musi tego robić.
  • Przedłożenie podrobionych dokumentów oraz udzielenie fałszywej informacji może spowodować zakaz wjazdu do państw układu Schengen.
  • Wiza nie gwarantuje wjazdu na terytorium strefy Schengen – ostateczną decyzję zawsze podejmują służby państwa, w którym planujesz przekroczyć granicę strefy.
  • Wizowy System Informacyjny (VIS) ma służyć m.in. wymianie pomiędzy państwami członkowskimi danych o wnioskach wizowych i o związanych z nimi decyzjach. W związku z osiągnięciem przez niego pełnej sprawności operacyjnej w dokumencie podróży cudzoziemca ubiegającego się o wydanie wizy Schengen nie umieszcza się stempla świadczącego o dopuszczalności wniosku, o którym mowa w art. 20 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 810/2009 z dnia 13 lipca 2009 r. ustanawiającego Wspólnotowy Kodeks Wizowy (kodeks wizowy).
Ile zapłacisz?

Opłata za rozpatrzenie wniosku wizowego wynosi 80,- euro.

Z uwagi na umowę Unia Europejska – Azerbejdżan o ułatwieniach wizowych opłata za rozpatrzenie wniosku wizowego dla obywateli Azerbejdżanu wynosi 35,- euro.

Odstępuje się od pobierania opłaty za rozpatrzenie wniosku wizowego od:

  • bliskich krewnych — współmałżonków, dzieci (w tym przysposobionych), rodziców (w tym opiekunów), dziadków i wnuków — obywateli Unii Europejskiej legalnie zamieszkujących na terytorium Republiki Azerbejdżanu, obywateli Republiki Azerbejdżanu legalnie zamieszkujących na terytorium państw członkowskich, obywateli Unii Europejskiej zamieszkujących na terytorium państwa członkowskiego, którego są obywatelami, oraz obywateli Republiki Azerbejdżanu zamieszkujących na terytorium Republiki Azerbejdżanu;
  • członków oficjalnych delegacji, w tym stałych członków oficjalnych delegacji, którzy na oficjalne zaproszenie skierowane do państw członkowskich, Unii Europejskiej lub Republiki Azerbejdżanu uczestniczą w oficjalnych spotkaniach, konsultacjach, negocjacjach lub programach wymiany, a także w wydarzeniach organizowanych na terytorium Republiki Azerbejdżanu lub jednego z państw członkowskich przez organizacje międzyrządowe;
  • uczniów, studentów, studentów podyplomowych oraz towarzyszących im nauczycieli, którzy odbywają podróż w celu podjęcia nauki lub odbycia szkoleń, w tym w ramach programów wymiany oraz innych działań szkolnych;
  • osób niepełnosprawnych i — w razie konieczności — ich opiekunów;
  • uczestników międzynarodowych imprez sportowych i osób im towarzyszących w celach zawodowych;
  • osób biorących udział w działaniach naukowych, kulturalnych i artystycznych, w tym w programach uniwersyteckich i innych programach wymiany;
  • osób, które przedstawiły dowody potwierdzające konieczność wyjazdu z przyczyn humanitarnych, w tym w celu podjęcia pilnego leczenia, oraz osób im towarzyszących, lub w celu wzięcia udziału w pogrzebie bliskiego krewnego albo odwiedzenia ciężko chorego bliskiego krewnego;
  • przedstawicieli organizacji społeczeństwa obywatelskiego, którzy odbywają podróż w celu odbycia szkoleń, wzięcia udziału w seminariach i konferencjach, w tym w ramach programów wymiany;
  • emerytów i rencistów;
  • dzieci poniżej 12. roku życia;
  • dziennikarzy i członków ekipy technicznej towarzyszących im w celach zawodowych.

Płatność przyjmowana jest tylko w gotówce i EURO w czasie składania wniosku

Opłata za wniosek wizowy nie podlega zwrotowi niezależnie od decyzji konsula. 

Jaki jest termin realizacji?

Konsul ma 15 dni kalendarzowych na podjęcie decyzji wizowej. W wyjątkowych przypadkach termin ten może zostać wydłużony do 45 dni.

Jak odbierzesz dokumenty?

Decyzję odbierzesz w dniu wskazanym na kwitku kasowym, który otrzymałeś po złożeniu wniosku w godz.: 14:00 – 15:00 w Wydziale Konsularnym.

Jak możesz się odwołać?

Cofanie lub unieważnianie wizy Schengen

Jeśli otrzymałeś decyzję o cofnięciu lub unieważnieniu wizy Schengen, z którą się nie zgadzasz, przysługuje ci prawo do złożenia wniosku o ponowne rozpatrzenie sprawy. Jeśli jednak sam wystąpiłeś o cofnięcie wizy Schengen i konsul przychylił się do tego wniosku nie przysługuje Ci prawo do odwołania się od takiej decyzji.  

Wniosek o ponowne rozpatrzenie sprawy przez konsula powinien być złożony w terminie 14 dni od dnia otrzymania decyzji o unieważnieniu lub cofnięciu wizy Schengen w siedzibie urzędu, który wydał decyzje.

Przyjmowanie wniosków o ponowne rozpatrzenie sprawy przyjmowane są w dniach:

Poniedziałek – Piątek w godz. 13:00-14:00

Wydział Konsularny i Polonii w Baku zastrzega sobie prawo do zaprzestania przyjmowania wniosków w danym terminie, jeśli dana osoba będzie mogła złożyć terminowo wniosek w kolejnym dniu przyjęć.

Wniosek po ponowne rozpatrzenie sprawy w przypadku cofnięcia lub unieważnienia wizy Schengen jest bezpłatny.

Skarga na odmowę wydania wizy Schengen, decyzję o cofnięciu lub unieważnieniu wizy Schengen oraz na działalność konsula w tym zakresie

Jeśli konsul po rozpatrzeniu Twojego wniosku o ponowne rozpatrzenie sprawy wydał ponowną decyzję o odmowie wydania wizy, jej unieważnieniu lub cofnięciu, z którą się nie zgadzasz przysługuje Ci skarga do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie. Skargę należy przekazać za pośrednictwem konsula, który podjął decyzję w terminie 30 dni od dnia otrzymania decyzji podjętej w wyniku ponownego rozpatrzenia sprawy.

Przekazując skargę konsulowi nie wnosisz do konsula żadnej opłaty, jednak postępowanie przed sądami administracyjnymi podlega opłatom. Musisz więc liczyć się z tym, że zostaniesz wezwany przez sąd do uiszczenia opłaty sądowej. Informacje dotyczące wysokości opłat sądowych w przypadku wniesienia skargi do sądu administracyjnego oraz możliwości ubiegania się o zwolnienie z kosztów postępowania oraz języka postępowania znajdują się na poniższej stronie:

http://bip.warszawa.wsa.gov.pl/133/wpis-sadowy-zasady-dokonywania-wpisu.html

Najczęściej zadawane pytania

Co to jest korytarz 15 dniu przy ubezpieczeniu?

Korytarz 15 dni są to dodatkowe dni, w których powinno być ważne ubezpieczenie. Aby przedstawić odpowiednie ubezpieczenie powinieneś do liczby dni planowanego pobytu dodać 15 dni – w ten sposób wyliczysz prawidłowy okres ubezpieczenia. Ubezpieczenie powinno być ważne na co najmniej tyle dni ile planujesz dni pobytu.

 

Jakie dokumenty trzeba przedstawić, aby otrzymać wizę dłuższą niż planowany pierwszy pobyt w Schnegen?

Wizy wielokrotne wydaje się:

- na okres 1 roku – jeśli wnioskujący wykorzystał zgodnie z prawem 3 wizy w ciągu ostatnich 2 lat;

- na okres 2 lat – jeśli wnioskujący wykorzystał zgodnie z prawem poprzednią (roczną) wizę wielokrotną w ciągu ostatnich 2 lat;

- na okres 5 lat – jeśli wnioskujący wykorzystał zgodnie z prawem poprzednią wizę wielokrotną (dwuletnią) w ciągu ostatnich 3 lat.

Konsul każdorazowo ocenia złożone dokumenty oraz historię wizową i na tej podstawie jest podejmowana decyzja. Nie ma szczegółowej listy dokumentów wymaganych w tym zakresie.

 

Ile potrzebuję środków na utrzymanie?

Wysokość wymaganych środków określa Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych.

Jest to:

  • 300 złotych, jeżeli okres planowanego pobytu nie przekracza 4 dni,
  • 75 złotych na każdy dzień planowanego pobytu, jeżeli okres planowanego pobytu przekracza 4 dni – albo równowartość tej kwoty w walutach obcych.

 

Jeśli wjeżdżasz na terytorium Polski:

  • jako uczestnik imprezy turystycznej, obozu młodzieżowego, zawodów sportowych,
  • masz opłacone koszty pobytu w Rzeczypospolitej Polskiej,
  • przyjeżdżasz do placówki leczniczo-sanatoryjnej,
  • jesteś uczestnikiem programu umożliwiającego wykonywanie pracy wakacyjnej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, która nie stanowi głównego celu jego pobytu, uregulowanego umową międzynarodową, której Rzeczpospolita Polska jest stroną

musisz posiadać co najmniej 20 złotych na każdy dzień planowanego pobytu, nie mniej jednak niż 100 złotych, albo równowartość tej kwoty w walutach obcych.

 

Czy jeśli planuję wyjechać z Polski w terminie ważności wizy do innego państwa strefy Schengen czy muszę poinformować o tym w aplikacji wizowej?

Tak, we wniosku powinna zostać przedstawiona pełna informacja o planach podróży, może to mieć wpływ np. na decyzję o wydaniu wizy jednokrotnej lub wielokrotnej.

{"register":{"columns":[]}}