Informacje dla podróżujących
09.06.2023
Bezpieczeństwo
Pamiętaj, aby przez podróżą zagraniczną zarejestrować się w systemie Odyseusz!
W przypadku wystąpienia nadzwyczajnych sytuacji podczas Twojego pobytu za granicą, MSZ będzie mógł się z Tobą skontaktować.
Jeśli masz uwagi bądź pytania do poniżej przedstawionych informacji, skontaktuj się z właściwą terytorialnie placówką zagraniczną RP.
Ministerstwo Spraw Zagranicznych zaleca zachowanie ostrożności podczas podróży na terenie całego kraju.
Ze względu na zagrożenie przestępczością pospolitą MSZ zaleca zachowanie szczególnej ostrożności:
- w dużych miastach oraz ośrodkach turystycznych, a w szczególności w: São Paulo, Rio de Janeiro, Salvador, Fortaleza, Manaus, Kurytyba, Recife, Porto Alegre, Natal, Florianopolis, Vitória, Foz de Iguaçu oraz
- na plażach, w okolicach atrakcji turystycznych, w pobliżu hoteli, dyskotek, punktów gastronomicznych, klubów nocnych, banków i bankomatów oraz przystanków autobusowych.
W całej Brazylii odnotowuje się bardzo dużą liczbę zabójstw, napadów rabunkowych z bronią w ręku oraz tzw. porwań błyskawicznych (krótkotrwałe uprowadzenie podczas których ofiara jest zmuszana do wypłacenia w bankomatach wszystkich posiadanych na koncie środków). Kradzieże w środkach transportu miejskiego oraz napady na samochody stojące w korkach lub przed skrzyżowaniami „na czerwonym świetle” nie należą do rzadkości.
W Rio de Janeiro, na pieszym szlaku wiodącym do figury Chrystusa (Corcovado), mają miejsce częste przypadki napadów z bronią w ręku. Aby uniknąć tego zagrożenia, zaleca się korzystanie z kolejki szynowej lub autoryzowanych busów.
MSZ odradza zwiedzanie i przebywanie w slumsach tzw. favelach nawet w ramach zorganizowanych wycieczek m.in. ze względu na podwyższone ryzyko napadu rabunkowego.
MSZ odradza noszenie przy sobie paszportów, kosztowności (zwłaszcza zegarków i biżuterii) oraz innych przedmiotów wartościowych np. aparatów fotograficznych. Zaleca się jest, aby oryginały dokumentów i większe sumy pieniędzy były deponowane w hotelowych sejfach. Rekomenduje się korzystanie z kart płatniczych, choć z zachowaniem ostrożności (ze względu na częste przypadki skimmingu kart). Warto mieć przy sobie kserokopię paszportu.
W większych ośrodkach turystycznych działa policja turystyczna DEATUR, której obowiązkiem jest udzielanie pomocy turystom będącym ofiarami przestępstw lub wypadków. W przypadku kradzieży należy udać się na policję oraz żądać wydania protokołu policyjnego (boletim de ocorrência), który zastępuje skradziony dokument tożsamości i pozwala na podróżowanie wewnątrz kraju np. do konsulatu w celu uzyskania paszportu tymczasowego. Dokument ten jest też przydatny w ewentualnym uzyskaniu odszkodowania od ubezpieczyciela.
W całej Brazylii regularnie odbywają się różnego rodzaju protesty, często bez ostrzeżenia. Drogi i transport publiczny są wówczas poważnie zakłócone. Zaleca się unikanie obszarów, w których odbywają się demonstracje. Zaleca się monitorowanie lokalnych mediów i postępowania zgodnie z zalecaniami służb porządkowych.
MSZ przypomina, że w władze miasta Rio de Janeiro bezwzględnie egzekwują politykę czystości miasta (Lixo Zero). Wyrzucanie niedopałków papierosów lub opakowań po napojach na ulicach jest wykroczeniem karanym mandatem.
Należy pamiętać, że mimo dużej dowolności i swobody w strojach i sposobie bycia powszechnie panujących w Brazylii, zachowania mogące sugerować postawy nietolerancyjne lub wręcz zagrażające wobec inności i mniejszości wszelkiego rodzaju, kwalifikowane są nie tylko jako wykroczenia, ale wręcz przestępstwa, których karalność jest zagwarantowana przez miejscowe prawo i konsekwentnie egzekwowana.
Zgłoszenia incydentów na tle seksualnym lub rasistowskim spotykają się z natychmiastową reakcją miejscowej policji i aresztowaniem. Od 2018 roku zachowania takie jak np. dotknięcie kobiety w pośladki czy objęcie w pasie bez jej zgody, np. na dyskotece czy w barze, są traktowane jak przestępstwo i zagrożone karą od 1 do 5 lat więzienia. Prawo stosowane jest również wobec turystów.
MSZ zaleca zachowanie szczególną ostrożność w przypadku prowadzenia pojazdów w ruchu drogowym. Brazylia ma jeden z najwyższych wskaźników wypadków drogowych na świecie. Do przyczyn takiego stanu należy zaliczyć: duże natężenie ruchu drogowego, znaczną liczbę ciężarówek i motocykli, nieprzestrzeganie przepisów o ruchu drogowym, a zwłaszcza: niebezpieczną jazdę, nadmierną prędkość, niesygnalizowanie manewrów wykonywanych w ostatniej chwili, poruszanie się w złym kierunku na ulicach jednokierunkowych oraz pobłażliwe egzekwowanie przepisów ruchu drogowego przez policję.
Zaskoczeniem dla kierowców z Polski mogą być duże progi zwalniające układane w poprzek dróg, w tym dróg ekspresowych i o dużym natężeniu ruchu.
MSZ odradza: nocne podróże samochodem osobowym a także jazdę bocznymi drogami i skrótami wskazywanymi przez nawigację samochodową. Ryzyko napadu na mało uczęszczanych drogach lub w porze nocnej jest wysokie. Należy także unikać postoju w miejscach do tego nieprzeznaczonych i niestrzeżonych. Zaleca się zachowanie ostrożności, gdy ktoś nieznajomy proponuje pomoc lub podwiezienie. Należy korzystać wyłącznie z taksówek zrzeszonych w korporacjach.
Wjazd i pobyt
1. Na jakim dokumencie podróży można przekroczyć granicę?
-
Paszport TAK
-
Paszport tymczasowy TAK
-
Dowód osobisty NIE
2. Jaka jest wymagana minimalna ważność dokumentu podróży?
6 MIESIĘCY
3. Czy trzeba wyrobić wizę?
Nie ma wymogu posiadania wiz, o ile pobyt nie przekracza 90 dni w okresie 180 dni.
W przypadku konieczności przedłużania pobytu w Brazylii skontaktuj się przed upływem 90 dni z Policją Federalną w miejscu swojego pobytu.
W przypadku planowanego pobytu przekraczającego 90 dni w okresie 180 dni wymagana jest wiza (skontaktuj się z konsulatem Federacyjnej Republiki Brazylii).
4. Czy są inne, dodatkowe wymogi dotyczące wjazdu?
NIE MA. Brak wymogów wjazdowych związanych z COVID-19.
5. Jakie są wymogi dotyczące przewozu zwierząt towarzyszących?
Podróż ze zwierzęciem towarzyszących np. psem, wymaga dochowania szeregu formalności. Należy zapoznać się z informacją na: https://www.wetgiw.gov.pl/nadzor-weterynaryjny/podroz-ze-zwierzetami-domowymi-poza-ue oraz skontaktować się Powiatowym Inspektoratem Weterynarii w celu otrzymania międzynarodowego świadectwa weterynaryjnego dla psów i kotów przemieszczanych z Polski do Brazylii https://www.wetgiw.gov.pl/nadzor-weterynaryjny/swiadectwa-weterynaryjne-dla-zwierzat-towarzyszacych-przemieszczanych-do-panstw-trzecich.
6. Czy jest wymagana pisemna zgoda rodziców/opiekunów prawnych na podróż dziecka z osobą trzecią?
Służby graniczne Brazylii mogą żądać okazania zgody rodziców/opiekunów dziecka podróżującego do i z Brazylii samodzielnie, z jednym z opiekunów lub z osobą trzecią. Zgoda powinna mieć formę pisemna z podpisem notarialnie poświadczonym oraz powinna być przetłumaczona na język portugalski przez tłumacza przysięgłego.
7. Zasady pobytu
Obywatel Rzeczpospolitej Polskiej może przebywać w Brazylii 90 dni w okresie 180 dni bez obowiązku posiadania wizy. Patrz pkt. 3)
Nie ma ograniczeń w poruszaniu się po kraju, należy jednak pamiętać, że poszczególne stany Brazylii maja dużą autonomię w zakresie regulacji sanitarnych np. wprowadzania obowiązku posiadania dokument potwierdzający wykonanie szczepienia w przypadku wstępu do budynkach użyteczności publicznej takich jak np. muzeach udziału w imprezach masowych np. mecze piłki nożnej.
Ubezpieczenie
Zaleca się wykupienie przed wyjazdem ubezpieczenia medycznego, obejmującego pomoc za granicą, w tym także koszty transportu medycznego do Polski. Należy wybrać ubezpieczyciela mającego przedstawicielstwa w Ameryce Południowej - w przeciwnym razie ubezpieczenie może nie być honorowane.
Zdrowie
Podróżni przybywający z Europy nie muszą przedstawiać na granicy międzynarodowej książeczki szczepień.
Świadectwo szczepienia przeciw żółtej febrze wymagane jest od osób wjeżdżających do Brazylii, które w ciągu ostatnich 90 dni przebywały w krajach o wysokim poziomie występowania tej choroby (dotyczy to głównie: Boliwii, Ekwadoru, Gujany Francuskiej, Kolumbii, Peru
i Wenezueli).
Szczepienie przeciw żółtej febrze jest jednak zalecane wszystkim. Z uwagi na rosnąca liczbę przypadków zachorowań (w tym kilkanaście śmiertelnych w stanie Sao Paulo) szczepienie zaleca się także wszystkim osobom wybierającym się do Brazylii. Należy się zaszczepić co najmniej 10 dni przed przekroczeniem granicy.
W sprawie szczegółowej i aktualnej informacji dotyczącej szczepień należy kontaktować się z wojewódzka stacją sanitarno – epidemiologiczną lub specjalistą ds. medycyny tropikalnej.
W różnych częściach Brazylii występuje malaria i inne choroby przenoszone przez komary (denga, chikungunya, zika).
W latach 2016 i 2017 odnotowano liczne przypadki zarażenia wirusem zika. Należy stosować się do zaleceń Głównego Inspektoratu Sanitarnego, szczególnie dotyczy to kobiet w ciąży lub planujących zajście w ciążę.
Osoby, które zostały poddane hospitalizacji w Brazylii powinny zgłosić ten fakt lekarzowi w przypadku kontynuacji leczenia w Polsce (ze względu na ryzyko zakażeń szpitalnych).
Przychodnie i szpitale publiczne w Brazylii są bezpłatne w ramach posiadanego ubezpieczenia, ale usługi w nich świadczone są często na niskim poziomie. Obowiązuje zakaz wwozu lekarstw do Brazylii. Jeśli podróżujący wymaga stałego przyjmowania lekarstw, należy uzyskać stosowne zaświadczenie od polskiego lekarza i przetłumaczyć je na język portugalski u tłumacza przysięgłego. Zaświadczenie należy okazać brazylijskim służbom kontrolnym na granicy, na ich ewentualne żądanie.
Podróżowanie po kraju
Nie ma ograniczeń - z wyjątkiem rezerwatów przyrody, a także wydzielonych terenów zamieszkanych przez ludność indiańską, do których wjazd jest możliwy jedynie na podstawie specjalnego zezwolenia. W kontekście ponad 60 tysięcy morderstw rocznie w Brazylii (pierwsze miejsce na świecie w bezwzględnej liczbie morderstw) oraz ogromnej liczby napadów z bronią w ręku (nawet w uważanych za spokojne miastach jak Kurytyba - średnio 200 napadów i 2 morderstwa dziennie), zdecydowanie odradza się podróżowania po Brazylii indywidualnymi środkami transportu (zwłaszcza rowerami i motocyklami), a także uprawiania indywidualnych wycieczek pieszych i spływów brazylijskimi rzekami.
W szczególności groźne są okolice Lasów Amazońskich i region Pantanal, okolice przy granicy z Paragwajem i Boliwią oraz wszystkie duże miasta. Znajomość języków obcych jest w Brazylii bardzo słaba. Poza hotelami i dużymi ośrodkami turystycznymi można się porozumieć praktycznie tylko w języku portugalskim.
Informacje dla kierowców
Wymagane jest międzynarodowe prawo jazdy, dodatkowo wskazane jest posiadanie tłumaczenia tego dokumentu na język portugalski. Przy krótkich pobytach honorowane jest również tłumaczenie przysięgłe polskiego prawa jazdy (opatrzone ww. klauzulą Apostille), okazywane zawsze wraz z oryginałem. Wypożyczając samochód należy bezwzględnie wykupić pełne ubezpieczenie. Większość kierowców w Brazylii nie ma ubezpieczenia OC i w efekcie odzyskanie kosztów naprawy od sprawcy wypadku może nastąpić jedynie na drodze sądowej lub z wykupionego pełnego ubezpieczenia.
Cło
Przy wwozie i wywozie gotówki w kwocie do 10.000 USD lub jej równowartości w walutach obcych nie ma obowiązku wypełniania deklaracji celnej. Wwiezienie większej kwoty należy zadeklarować. Szczegółowych informacji o obowiązujących procedurach można zasięgnąć w brazylijskich placówkach dyplomatycznych i konsularnych lub na granicy. Należy zgłosić wartościowy sprzęt elektroniczny, który będzie używany na terenie kraju.
Przepisy prawne
Za nielegalny wwóz i wywóz narkotyków (a także ich posiadanie) grozi kara pozbawienia wolności od 5 do 15 lat. W prawie istnieje pojęcie finansującego przemyt narkotyków, za co grozi kara od 8 do 25 lat pozbawienia wolności. Ze względu na działalność zorganizowanych międzynarodowych grup przestępczych należy zachować szczególną ostrożność i w każdej sytuacji bezwzględnie unikać przyjmowania przesyłek, pakunków lub bagażu od przypadkowych osób. Jednym z dość popularnych środków prewencyjnych jest foliowanie bagażu na lotnisku przed jego nadaniem.
Przydatne informacje
Nie ma jednego standardowego poziomu napięcia elektrycznego: w części stanów wynosi 127 V lub 110 V, a w części 220 V.
Telefony komórkowe przywożone z Polski zwykle działają jedynie w większych miastach i dotyczy to prawie wyłącznie aparatów 3-systemowych (w Brazylii działa zarówno system amerykański, jak i GSM).
Sprzęt audiowizualny działa w Brazylii w systemie PAL-M.
Ministerstwo Spraw Zagranicznych dokłada wszelkich starań, aby informacje dla podróżujących publikowane na stronach MSZ były rzetelne, wyczerpujące i aktualne. Jednocześnie podkreślamy, że publikowane przez MSZ treści należy traktować wyłącznie jako rekomendacje, które nie mogą stanowić podstawy do jakichkolwiek roszczeń. Należy pamiętać, że MSZ nie ma prawnych możliwości zakazania wyjazdu do jakiegokolwiek państwa.