W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Oficjalna wizyta ambasador w stanie Paraná

09.02.2024

W dniach 7-9 lutego 2024 r. ambasador Bogna Janke złożyła oficjalną wizytę w stanie Paraná. Program obejmował spotkania z wicegubernatorem stanu, prefektem Kurytyby, przedstawicielami Federacji Przemysłu Stanu Paraná (FIEP) oraz lokalnymi organizacjami polonijnymi.

Oficjalna wizyta ambasador w Paranie

Paraná jest ważnym dla Polski stanem brazylijskim z racji licznej grupy osób polskiego pochodzenia, które w dużej mierze nadal kultywują tradycje i kulturę przodków, a także posługują się językiem polskim.

Spotkania z władzami lokalnymi dotyczyły głównie potencjału zacieśniania wzajemnych relacji. Przedstawiciele władz lokalnych opowiedzieli o gospodarce Parany oraz możliwościach współpracy z polskimi przedsiębiorcami. Zarysowano współpracę Paraná – Śląsk w ramach programu „BraSilesia”.

Wicegubernator Darcy Piana zaproponował, aby Polska została włączona do programu wymiany naukowej „Ganhando o Mundo”, w którym studenci, profesorowie i pedagodzy otrzymują stanowe stypendium na czasową naukę w innych państwach.

Podczas spotkań ambasador Bogna Janke podkreślała dobrą kondycję polskiej gospodarki i duże zainteresowanie polskich firm współpracą z rynkiem brazylijskim. Wymieniła sektory stoczniowy, kolejowy, motoryzacyjny, chemiczny, kosmetyczny i spożywczy jako potencjalnie atrakcyjne dla strony brazylijskiej. Zaproponowała zorganizowanie misji gospodarczej polskich przedsiębiorców do Parany w celu rozpoznania wzajemnego potencjału. Przedstawiła pomysł wymiany pracowników, której celem byłoby zapoznanie się z kulturą i specyfiką pracy w danym kraju, co w przyszłości sprzyjałoby lepszej współpracy. Zaprosiła także stronę brazylijską do udziału w Europejskim Kongresie Gospodarczym w maju br. w Katowicach. 

Wiceprezes FIEP Virgilio Moreira Filho ponowił zaproszenie dla polskich przedsiębiorców na targi SmartCity Expo Curitiba 2024, które odbędą się 20-22 marca w Kurytybie.

Prefekt Kurytyby Rafael Greca zaprosił polskie instytucje na Światowy Kongres Edukacji, który odbędzie się w maju br. w Kurytybie.

 

Spotkania polonijne

W Kurytybie ambasador Janke złożyła kwiaty na grobie Sebastiana Wosia Saporskiego, ojca polskiej emigracji do Brazylii. Wzięła udział w koktajlu zorganizowanym przez Towarzystwo Marszałka Piłsudskiego, na którym obecni byli m.in. przedstawiciele lokalnych organizacji polonijnych i wykładowcy z Katedry Polonistyki na Uniwersytecie w Kurytybie. Wydarzenie uświetnił występ zespołu folklorystycznego „Wisła”.

Ambasador odwiedziła także trzy miejscowości w interiorze: Mallet, Rio Claro do Sul i São Mateus do Sul. W pierwszej z wymienionych spotkała się z przedstawicielami Polonii i burmistrzem miasta w siedzibie zespołu folklorystycznego „Mazury”, oddanej niedawno do użytku po remoncie ze środków z MSZ.  Ponadto ambasador odwiedziła Dom Kultury – dawne liceum im. Kopernika – w którym obecnie znajduje się izba pamięci, również zrewitalizowana dzięki środkom z MSZ. W Rio Claro do Sul ambasador odwiedziła odnowiony polski dom ludowy. W São Mateus do Sul – mieście, w którym 90% mieszkańców stanowią osoby polskiego pochodzenia – delegacja spotkała się z przedstawicielami pięciu lokalnych organizacji polonijnych i burmistrz miasta.  

Zdjęcia (3)

{"register":{"columns":[]}}