Otwarcie wystawy „Mamo, ja nie chcę wojny” w CCBB w Brasílii
27.02.2023
W dniu 27 lutego 2023 r. w budynku CCBB (Centro Cultural Banco do Brasil) w Brasilii miała miejsce inauguracja zorganizowanej przez Ambasadę RP wystawy pt. „Mamo, ja nie chcę wojny”, będącej efektem polsko-ukraińskiego projektu Archiwów Państwowych i inicjatywy Mom I see war.
Wystawa ma na celu ukazanie okrucieństwa wojny oczami jej najbardziej niewinnych i bezbronnych świadków – dzieci. Ekspozycja zestawia rysunki polskich dzieci wykonane w roku 1946 oraz rysunki dzieci ukraińskich wykonane w trakcie obecnie trwającej agresji rosyjskiej w Ukrainie. W ten niezwykle wymowny i poruszający sposób wystawa obrazuje, że pomimo zmiany dekad i pokoleń, cierpnie jakie niesie wojna pozostaje niezmienne – tak samo jak piętno, które odciska na jej świadkach. Zarówno na rysunkach polskich dzieci z czasów II Wojny Światowej, jak i na współczesnych ilustracjach dzieci ukraińskich, nie brakuje przejmujących scen przemocy, zniszczeń oraz prześladowań. Warto zaznaczyć, że wystawa zorganizowana przez Ambasadę RP w Brasílii praktycznie zbiegła się w czasie z rocznicą pełnowymiarowej agresji Rosji na Ukrainę.
Podczas inauguracji wystawy Ambasador Rzeczypospolitej Polskiej w Brazylii, Jakub Skiba, miał zaszczyt powitać przedstawicieli korpusu dyplomatycznego. Wśród licznie przybyłych gości, znalazł się m.in. chargé d'affaires Ukrainy w Brazylii, Anatoliy Tkach.
Ambasador RP w swoim przemówieniu, podkreślił, że agresja rosyjska na terytorium Ukrainy trwa już tak naprawdę od wielu lat. W lutym ubiegłego roku rozpoczęła się wojna totalna. Od tego czasu m.in. szkoły, obiekty kultury, budynki mieszkalne i szpitale zostały całkowicie zniszczone przez kraj agresora. Rysunki przedstawione przez dzieci nie są obrazami jakie powinno się pamiętać z dzieciństwa. Ambasador podsumował przesłanie wystawy następującymi słowami: "Musimy zakończyć tę wojnę zwycięstwem wolności i demokracji. Tylko wtedy spełnią się marzenia milionów dzieci”. Na koniec wystąpienia podziękował gościom za przybycie oraz CCBB za współpracę.
Wystawa, znajdująca się na pierwszym piętrze (wejście główne) w CCBB, będzie dostępna do 5 marca 2023 r.