Wizyta ambasador Bogny Janke w stanie Amazonas
24.04.2024
Celem wizyty było nawiązanie relacji i poznanie potencjału współpracy pomiędzy stanem Amazonas a Polską.
W dniach 24-28.04.2024 r. ambasador Bogna Janke, w towarzystwie III sekretarza ds. polityczno-ekonomicznych Przemysława Krzemienia, złożyła roboczą wizytę w stanie Amazonas.
Delegacja odbyła spotkania z władzami stanowymi, lokalną Federacją Przemysłu (FIEAM), przedstawicielami strefy wolnego handlu (Zona Franca de Manaus) i regionu Norte, dyrekcją instytutu badawczego INPA, przedstawicielami sektora turystycznego.
Ambasador spotkała się z wieloletnim konsulem honorowym RP w Manaus, panem José de Moura Teixeira Lopes, któremu pogratulowała przedłużenia kadencji na stanowisku i podziękowała za dotychczasowe, wieloletnie zaangażowanie na rzecz Polski. Ambasador odwiedziła także przedstawicieli miejscowej Polonii – ks. Grzegorza Paderewskiego i ks. Alberta Rypla, którzy pełnią misję w Brazylii od wielu lat.
Podczas spotkania z gubernatorem Wilsonem Limą poruszono tematy możliwości współpracy pomiędzy Amazonas a Polską, wyzwań rozwojowych i społecznych tego stanu oraz ochrony środowiska.
W Federacji Przemysłu ambasador Janke rozmawiała z wiceprezydentem organizacji, Nelsonem Azevedo. W opinii gospodarza, sektory, które potrzebują zagranicznych inwestycji to przemysł motorowy, stoczniowy, farmaceutyczny, kosmetyczny, elektroniczny i informatyczny. Polskie przedsiębiorstwa mogłyby liczyć na spersonalizowane zachęty w wejściu na lokalny rynek.
W Zona Franca de Manaus ambasador rozmawiała z odpowiedzialnymi za współpracę międzynarodową Arthurem Lisboa i przedstawicielką regionu Norte, Marią Deize. Strefa została utworzona w celu rozwoju gospodarczego regionu oraz zatrzymania odpływu ludności w bogatsze regiony kraju. Ulokowanych jest w niej prawie 600 firm przemysłowych, które korzystają z ułatwień w prowadzeniu działalności. Funkcjonowanie strefy jest zagwarantowane w brazylijskiej Konstytucji do 2073 r.
Z przedstawicielami stanowej agencji turystycznej Amazonatur rozmawiano o turystyce w Amazonii i warunkach działalności w tym obszarze zagranicznych firm.
W INPA ambasador Bogna Janke spotkała się z dyrektorem Instytutu, prof. Henrique dos Santos Pereirą, oraz koordynatorem ds. współpracy międzynarodowej Laurindo Camposem. Delegacja miała okazję zapoznać się z informacjami o różnorodności biologicznej Amazonii i porozmawiać o projektach międzynarodowych ośrodka. INPA współpracuje m.in. z Uniwersytetem Wrocławskim.
W interiorze delegacja odbyła spotkania z lokalną i rdzenną ludnością Amazonii, podczas których miała możliwość poznania uwarunkowań infrastrukturalnych, potencjału turystycznego, a także miejscowych tradycji.