W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Konkurs na tekst do Szkoły Artystycznej → Fredro − Nowosielski ROZSTRZYGNIĘTY

06.07.2023

Fragment reprodukcji obrazu Jerzego Nowosielskiego pt. Tajemnica narzeczonych. Na obrazie widać kobietę i mężczyznę ustawionych twarzami do siebie, w bliskiej odległości, w uproszczonym, ikonicznym przedstawieniu figur. Inna część przedstawia czarno- białe zdjęcie postaci stojącej Ludwika Panczykowskiego jako Dyndalskiego w „Zemście” Aleksandra Fredry. Fot. Karol Beger z 1868 r. Ilustracja zawiera napisy: konkurs, Fredro - Nowosielski.

Decyzją Jury w grudniowym wydaniu Szkoły Artystycznej (Nr 4 (24) /2023) opublikowane zostaną prace, które uzyskały powyżej 20 punktów następujących autorów:

L.p. Imię i nazwisko Szkoła Uzyskana
liczba punktów
1.  Patrycja Radosiuk PLSP im. A. Grottgera w Supraślu 25
2. Jagoda Dekert PLSP im. J. Matejki w Nowym Wiśniczu 24,5
3. Natalia Głowacka PLSP im. A. Grottgera w Supraślu 24
4. Mirosława Znowenko PLSP im. W. Gersona w Warszawie 24
5. Aniela Giecko PLSP im. C. K. Norwida w Lublinie 23
6. Aleksandra Mruk PLSP im. J. Matejki w Nowym Wiśniczu 23
7. Cyprian Tessmer PSM II stopnia im. S. Moniuszki  w Grudziądzu 23
8. Anna Talacha PLSP im. C. K. Norwida w Lublinie 22,5
9. Stanisław Wilski PLSP im. J. Kluzy w Krakowie 22,5
10. Nikola Krawczyk POSM im. S. Moniuszki  w Katowicach 20,5

 

Na konkurs wpłynęło 15 prac, w tym ze szkół plastycznych  – 10 ze szkół muzycznych  –  5. Uczestnicy byli w wieku od 14 do 19 lat (14 lat – 1 osoba; 15 lat – 1 osoba; 16 lat – 6 osób; 17 lat – 5 osób; 18 lat – 1 osoba; 19 lat – 1 osoba).

Teksty liczyły od 1 strony do 7 stron. Do wyboru było 6 tematów.

Pracę oceniało w dniach 16 czerwca – 3 lipca 2023 roku Jury w składzie:

prof. dr hab. Katarzyna Sokołowska
dr Wojciech Jankowski
dr Beata Lewińska
dr Anna Nogaj
Joanna Sibilska
Mirosława Jankowska

Zdaniem jurorów Prace konkursowe charakteryzowały się różnorodną formą i w wielu przypadkach wysokim poziomem, zwłaszcza w odniesieniu do prac na temat twórczości Jerzego Nowosielskiego. Wśród różnorodnych sposobów wypowiedzi pojawiły się rozprawki, eseje i holistyczne refleksje o życiu oraz twórczości artystów – podmiotów konkursu. Autorzy podzielili się ciekawymi informacjami na temat bohaterów swoich prac, wykraczając niekiedy poza kanony wiedzy szkolnej. Udowodnili także, że dla młodego człowieka analiza biografii i twórczości artystów żyjących w XIX i XX wieku może też przyczynić się do pogłębionej refleksji nad własnymi przeżyciami.

Wszystkim uczestnikom konkursu Centrum Edukacji Artystycznej i redakcja Szkoły Artystycznej składają serdeczne podziękowania. Zachęcamy zarówno uczestników konkursu, jak i wszystkich uczniów szkół artystycznych do przesyłania tekstów także poza konkursami i na inne tematy związane z funkcjonowaniem szkół.

{"register":{"columns":[]}}